Նախարարը «Ամբեր Կապիտալի» հետ քննարկել է առաջիկա ծրագրերը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչներին։ Ընկերությունը Հայասատանի Հանրապետությունում ստեղծում է առաջին բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդը: Ֆոնդի հիմնարար ներդրողներն են ԵՄ-ն, ԵՎԶԲ-ը և «Ամբեր Կապիտալը»:
Նախարարը հանդիպման ընթացքում նշել է. «Ձեր թիմի հետևողական ուժեղացումը վկայում է Հայաստանում ծանրակշիռ գործունեություն ծավալելու մտադրությունների մասին: Կարևոր է նաև այն միջավայրը, որը ստեղծվում է նման կազմակերպությունների բիզնես գործունեության արդյունքում»:
«Ամբեր Կապիտալի» հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարությունը նախարարին ներկայացրել է ֆինանսավորվելիք առաջնային ներդրումային ծրագրերի ուղղությունները և ներդրումների ծավալները: Նշվել է, որ ֆոնդի բացումը տեղի կունենա այս տարվա երկրորդ կեսին:
Կողմերը քննարկել են ֆոնդերի և այլ ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից իրականացվող ներդրումների կարևորությունը Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի տեղայնացման և հետագա տարածման տեսանկյունից:
Հանդիպման մասնակիցները միակարծիք էին, որ կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների առաջմղումը դրական ազդեցություն ունի տեղական կազմակերպությունների կողմից ֆինանսական ներհոսք ապահովելու և արտաքին շուկաներ մուտք գործելու, ինչպես նաև Հայաստանի կապիտալ շուկաների զարգացման վրա:

С представителями компании «Amber Capital» министр обсудил предстоящие программы
Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян принял представителей компании «Amber Capital». Компания создает первый акционерный инвестиционный фонд в Республике Армения. Основными инвесторами фонда являются ЕС, ЕБР и «Amber Capital».
Во время встречи министр отметил: «Последовательное укрепление вашей команды свидетельствует о ваших намерениях начать серьезную деятельность в Армении. Очень важна и та среда, которая образуется в результате бизнес-деятельности подобных организаций».
Руководство армянского офиса компании «Amber Capital» представило министру направления и объемы первичных инвестиционных проектов, которые будут финансироваться. Было отмечено, что открытие фонда состоится во второй половине текущего года.
Стороны обсудили важность инвестиций, осуществляемых фондами и другими институциональными инвесторами, с точки зрения внедрения и дальнейшего распространения в Армении культуры корпоративного управления.
Участники встречи были едины во мнении, что продвижение принципов корпоративного управления оказывает положительное влияние на обеспечение местными организациями финансовых вливаний и выхода к внешним рынкам, а также на развитие рынков капитала в Армении.