ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր մասնակցել է «Հայաստանը փոփոխությունների շեմին» միջազգային համաժողովի պլենար քննարկմանը, որը կրում էր «Հետհեղափոխական Հայաստան․ մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագիրը։
Նախարար Խաչատրյանն իր խոսքում նշել է, որ աշխարհում առկա հնարավորույթյունները դեռևս լավագույն եղանակով չեն օգտագործվում Հայաստանում՝ համեմատելով Հայաստանում մարդու մեկ ժամում աշխատած գումարի ցուցանիշը աշխարհի միջին ցուցանիշի հետ։ Նախարարի խոսքով՝ էական տարբերության պատճառը հմտությունների և գիտելիքների ոչ բավարար մակարդակն է և տեխնոլոգիաների ոչ բավարար կիրառությունը տնտեսության մեջ. «Եթե մենք առաջիկայում ցանկանում ենք լինել մրցունակ երկիր, պետք է հավասարապես ուշադրություն դարձնենք այդ երկուսի կիրառության խթանմանը», - նշել է նախարարը։
Անդրադառնալով արտահանման խթանմանը՝ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ արտահանումը պետք է լինի Հայաստանի տնտեսության զարգացման հիմնական շարժիչը։ Ըստ Տիգրան Խաչատրյանի՝ անհրաժեշտ է հատկապես մեծ ուշադրություն դարձնել արտահանման հնարավորությունների և առավելագույն նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը՝ հարևան շուկաներում առաջխաղացում արձանագրելու համար։ Պետք է հասկանալ, թե ինչ կարող է արտադրվել Հայաստանում՝ ինտեգրվելու համաշխարհային արժեշղթաներում և պետական քաղաքականությունն ուղղել մշակող այնպիսի ճյուղերի խթանմանը, որոնք ունեն արտահանման ներուժ և դրսի շուկաներում հաստատված մրցունակություն։
Նախարարն այս համատեքստում կարևորել է արտադրանքի որակը։ «Փակ սահմաններով, լոգիստիկ բարդ պայմաններով եթե որակով չարտադրենք ու չկարողանանք մեր ծախսերը տեղավորել այդ արժեքի մեջ, դժվար կարողանանք մրցել», - ասել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով բիզնես կարգավորումներին՝ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ դրանք պետք է լինեն առավելագույնս պարզեցված․ «Բոլոր թերի կարգավորումները արագ պետք է հստակեցվեն։ Պետք է լինի այնքան հստակ և պարզ միջավայր, որ արտահանող բիզնեսը, խոշոր ներդրողը որևէ խոչընդոտի չհանդիպի։ Կառավարությունը պետք է օգնի, որ Հայաստանում գործող բիզնեսը լինի քիչ ծախսատար, որակյալ և մրցունակ։ Մենք արդեն լուծել ենք ազատ մրցակցության հարցը, կոռուպցիայի հարցը։ Համակարգային կոռուպցիա չկա այն եղանակով, որ բիզնեսին խոչընդոտ հանդիսանա։ Մեկ այլ բան է, որ կառավարության տվյալ առաջադրանքը ներքևի օղակներում չի կատարվում այնպես, ինչպես տրվել է առաջադրանքը», - նշել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը։
Պանելային քննարկմանը մասկանցում էին նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը, «Այլընտրանք» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը և Ռազմավարայան և միջազգային հետազոտությունների վրացական հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Կախա Գոգոլաշվիլին։
Հայկ Գևորգյանն անդրադարձավ Հահաստանոում ներդրումների ներգրավման խնդիրներին, Թաթուլ Մանասերյանը՝ հետհեղախոխական Հայաստանում առկա տնտեսական խնդիրներին, իսկ Կախա Գոգոլաշվիլին՝ Վրաստանում «Վարդերի հեղափոխությանը» հաջորդած իրավիճակին։

Экономические проблемы и вызовы в повестке форума «Армения на пороге перемен»
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял участие в пленарной дискуссии под рубрикой: «Постреволюционная Армения: вызовы и возможности» международного форума «Армения на пороге перемен».
Сравнивая показатель эффективности труда в Армении со средним мировым показателем, министр Хачатрян в своем выступлении отметил, что имеющиеся в мире возможности в Армении используются еще далеко не лучшим образом. По словам министра, причиной столь значительной разницы является недостаточный уровень навыков и знаний и недостаточное использование технологий в экономике. «Если мы хотим в ближайшем будущем стать конкурентоспособной страной, то мы должны уделять одинаковое внимание для стимулирования и того, и другого», - сказал министр.
Говоря о содействии экспорту, Тигран Хачатрян отметил, что экспорт должен стать главным двигателем развития экономики Армении. По словам Тиграна Хачатряна, необходимо уделять особое внимание созданию экспортных возможностей и наиболее благоприятных условий для продвижения на соседних рынках. Необходимо понять, что можно производить в Армении, чтобы интегрироваться во всемирную цепочку ценностей и направить государственную политику на стимулирование тех перерабатывающих отраслей, у которых имеется экспортный потенциал и утвержденная на внешних рынках конкурентоспособность.
В этом контексте министр подчеркнул важность качества продукции. «Мы вряд ли сможем конкурировать при закрытых границах, со сложными логистическими условиями, если не будем производить качественную продукцию и не сможем уложиться в ценовые рамки», - сказал Тигран Хачатрян.
Относительно бизнес-регулирований Тигран Хачатрян отметил, что их следует максимально упростить. «Необходимо быстро уточнить все недочеты в урегулированиях. Бизнес-среда должна быть настолько четкой и ясной, чтобы экспортный бизнес, крупный инвестор не сталкивались с какими-либо препятствиями. Правительство должно помочь, чтобы работающий в Армении бизнес был менее затратным, качественным и конкурентоспособным. Мы уже решили проблему свободной конкуренции, проблему коррупции. Системной коррупции нет в том плане, чтобы препятствовать бизнесу. Другое дело, что данное поручение правительства в нижних кругах не выполняется так, как указано в поручении», - отметил министр экономического развития и инвестиций.
В панельной дискуссии участвовали также депутат Национального собрания Айк Геворкян, руководитель аналитического центра «Альтернатива» Татул Манасерян и старший научный сотрудник Грузинского фонда стратегических и международных исследований Каха Гоголашвили.