ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը կփոփոխվի
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի վերանայման միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպում-քննարկումը, որը վարել է նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային խմբի անդամներին հանդիպմանը մասնակցելու համար և նշել, որ առջևում երկարատև և ծավալուն աշխատանք է սպասվում։
«Ես խնդրել եմ, որ շատ տարբեր կազմակերպություններ ներգրավվեն, որոնք ասելիք ունեն այս հարցում, որպեսզի հավաքվեք այս ձևաչափով, լսենք միմյանց և հասկանանք, թե կորպորատիվ կառավարման մշակույթը Հայաստանի մասնավոր հատվածում արմատավորելու ճանապարհին ինչ ձևով գնանք առաջ արդյունքներ ունենալու համար», - ասել է նախարարը։ Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը մշակվել է դեռևս 2010 թվականին, տարիների ընթացքում երկրում փոփոխություններ են կատարվել, փոխվել է նաև գործարար միջավայրը և հիմա ճիշտ ժամանակն է կանոնագիրքը փոփոխելու։
Տիգրան Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ հետևողական աշխատանքի արդյունքում կհաջողվի ունենալ նորացված և արդիական կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրք։ Կորպորատիվ կառավարման մշակույթի կայացումը նախարար Խաչատրյանը կարևորել է Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման և գործարար միջավայրի բարելավման տեսանկյունից։
Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Կարապետյանը նշել է, որ ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը կորցրել է իր արդիականությունը, նրա վերանայման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD/ՏՀԶԿ) կորպորատիվ կանոնների փոփոխությամբ և հավելել, որ իրենք պատրաստ են օժանդակել կառավարությանը խնդրի վերաբերյալ օրակարգ ձևավորելու և ընթացիկ աշխատանքն արդյունավետ կազմակերպելու հարցում։
Այնուհետև, G20/ՏՀԶԿ կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներին և կորպորատիվ կառավարման լավ գործելաոճին ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի համապատասխանության վերլուծության արդյունքների ներկայացումից հետո, հանդիպման մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել, ներկայացրել առաջարկություններ կանոնագրքի փոփոխության վերաբերյալ ընդհանուր տեսակետի ձևավորման և առաջիկա աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ։
Կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի վերանայման և փոփոխման աշխատանքներն ընթանում են Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» կողմից ֆինանսավորվող և «Փրայսուոթերհաուզ կուպերս Արմենիա» (PwC Armenia) ընկերության ու Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կորպորատիվ կառավարման և ֆինանսական հաշվետվողականության կարգավորման բարեփոխումներ» ծրագրի օժանդակությամբ։
Աշխատանքային խմբում ներգրավված են պետական կառավարման մարմինների և ոչ պետական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

Кодекс корпоративного управления РА будет пересмотрен
Под председательством министра Тиграна Хачатряна, в Министерстве экономического развития и инвестиций Армении состоялось первое заседание-обсуждение межведомственной рабочей группы по пересмотру Кодекса корпоративного управления Армении.
Министр поблагодарил членов рабочей группы за участие в обсуждении и отметил, что впереди предстоит длительная и объемная работа.
«Я попросил, чтобы в рабочую группу было вовлечено много разных организаций, которым есть что сказать по этому вопросу, чтобы собраться в таком формате, послушать друг друга и понять - как нам двигаться вперед, чтобы добиться успехов на пути укоренения культуры корпоративного управления в частном секторе Армении», - сказал министр. Он сообщил, что Кодекс корпоративного управления Армении был разработан в 2010 году, с течением времени в стране произошли существенные изменения, изменилась также бизнес-среда, и сейчас самое время изменить кодекс.
Тигран Хачатрян выразил надежду, что в результате последовательной работы удастся получить обновленный и современный Кодекс корпоративного управления Армении. Министр подчеркнул важность внедрения в Армении культуры корпоративного управления с точки зрения развития рынка капитала и улучшения бизнес-среды.
Председатель попечительского совета Центра корпоративного управления Тигран Карапетян отметил, что Кодекс корпоративного управления Армении утратил свою актуальность, к тому же необходимость его пересмотра обусловлена изменением Кодекса корпоративного управления Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР/OECD), а также выразил готовность поддержать правительство при формировании повестки и эффективной организации текущей работы.
После представления результатов анализа соответствия Кодекса корпоративного управления Армении принципам корпоративного управления и хорошего стиля работы корпоративного управления G20/OECD, участники встречи обменялись мнениями, а также представили свои предложения относительно формирования общей позиции и организации дальнейшей работы.
Работа по пересмотру и внесению поправок в Кодекс корпоративного управления Армении проводится при поддержке Программы «Реформы корпоративного управления и регулирования финансовой отчетности», финансируемой «Фондом хорошего управления» Правительства Соединенного Королевства и реализуемой компанией «Прайсуотерхаузкуперс Армения» (PwC Armenia) и Центром корпоративного управления.
В межведомственную рабочую группу входят представители государственных органов управления и неправительственных организаций.