Տիգրան Խաչատրյանը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու հնարավորությունները
2 Ապրիլ, 2019
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: Նախարարը ողջունել է դեսպանին, շնորհավորել նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ դիվանագիտական առաքելության մեջ:
Դեսպան Թրեյսին նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է․ «Ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ, պարոն Խաչատրյան, և քննարկել մեր երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու, ինչպես նաև Հայաստանի ժողովրդի համար առավել բարեկեցիկ ու առավել պայծառ ապագա ապահովելու հնարավորությունները»:
Տիգրան Խաչատրյանն իր հերթին նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությամբ մշտապես քննարկվել են ոչ միայն օրակարգային խնդիրները, այլև՝ Նահագների աջակցությունը եղել է հուշող՝ Հայաստանի տնտեսությունը ավելի մրցունակ դարձնելու գործում կարևոր բարեփոխումների իրականացման, վաղվա օրակարգը սահմանելու գործում։
Նախարարը հյուրերին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության տնտեսական առաջնահերթությունները և ընդգծել․ «Մենք ներկա ծրագրում արել ենք կարևոր շեշտադրում՝ տնտեսական աճի որակը, որը պետք է ազդի շատ թվով մարդկանց վրա։ Այդպիսով, տնտեսական ներառականությունը համարում ենք այն հիմնական չափումը, որով կառավարությունը պետք է հաշվետու լինի իր վարած քաղաքականության արդյունքների համար»։
Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է ձեռնարկությունների ցածր արտադրողականության խնդրին և այս համատեքստում քննարկել դրանց տեխնիկական հագեցվածության և վերազինման խնդիրները։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը և դեսպանը առաջանցիկ տնտեսական զարգմացման ապահովման տեսանկյունից քննարկել են ժամանակակից կրթության որակի բարելավման, սեփականության իրավունքների պաշտպանության և գործող վարչարարության առավելագույն կրճատման կարևորությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նոր ներդրումների ներգրավման, արտաքին առևտրային հարաբերությունների զարգացման և գործարար միջավայրի բարելավման վերաբերյալ։

Тигран Хачатрян и посол США обсудили возможности углубления экономических отношений между двумя странами
2 Апрель, 2019
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Армении Лин Трейси. Министр приветствовал посла США, поздравил еe с назначением и пожелал успехов в дипломатической миссии.
Лин Трейси на встрече с министром сказала: «Я рада встретиться с Вами, господин Хачатрян, и обсудить возможности углубления экономических отношений между нашими двумя странами, а также обеспечения более благополучного и светлого будущего для армянского народа».
Тигран Хачатрян, в свою очередь, отметил, что при сотрудничестве с США постоянно обсуждались не только вопросы повестки дня, но поддержка Соединенных Штатов была также и в подсказке при реализации важных реформ с целью повышения конкурентоспособности экономики Армении и определения повестки завтрашнего дня.
Министр ознакомил гостей с экономическими приоритетами правительства Армении и подчеркнул: «В нынешней Программе Правительства мы сделали важный акцент - это качество экономического роста, которое должно повлиять на большое количество людей. Таким образом, мы считаем инклюзивную экономику тем основным измерением, по которому правительство должно отчитываться о результатах своей политики».
Тигран Хачатрян коснулся проблемы низкой производительности на предприятиях и в этом контексте обсудил вопросы их технического оснащения и модернизации.
Министр экономического развития и инвестиций Армении и посол США, с точки зрения обеспечения прогрессивного экономического развития, обсудили важность повышения качества современного образования, защиты прав собственности и максимального сокращения действующего администрирования.
Стороны обменялись мнениями относительно привлечения новых инвестиций, развития внешнеторговых отношений и улучшения бизнес-среды.