UNCTAD–ը Հայաստանի ներդրումային գրավչության բարձրացման վերաբերյալ զեկույց կպատրաստի
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) փաստահավաք փորձագիտական խմբին։
Խումբը մարտի 27-ից ապրիլի 6-ը Հայաստանում առաքելություն է իրականացնում` նախապատրատելու Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության վերանայումը հետևյալ ռազմավարական ուղղվածությամբ. «Ինչպե՞ս ներգրավել արտահանմանն ուղղված և արդյունավետության բարձրացմանը միտված ներդրումներ»:
Նախարարը չափազանց կարևորել է խմբի առաքելությունը Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարելավման տեսանկյունից։
Առաքելության ներկայացուցիչ Մասսիմո Մելոնին նշել է, որ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից գերազանց աջակցություն են ստացել՝ արդյունավետ իրականացնելու իրենց հետազոտությունները։ Նա ներկայացրել է նախորդ օրերին տեղի ունեցած քննարկումները, հետաքրքությունների շրջանակը, ինչպես նաև զեկույցի կազմման և ամփոփման ժամկետները։
Կողմերը քննարկել են առաքելությանը հետաքրքրող հարցերի շրջանակ՝ կառուցվածքային խնդիրներից մինչև օրենսդրական կարգավորումներ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել արտահանմանը միտված ներդրումների ներգրավման ներուժ պարունակող տնտեսության ճյուղերին։
ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի փորձագիտական խումբը Շվեցարիայում Հայաստանի առևտրական ներկայացուցիչ Հայկ Հովhաննիսյանի ուղեկցությամբ Հայաստանում հանդիպումներ և քննարկումներ է ունենում 50-ից ավելի ձեռնարկատերերի, բիզնես ասոցիացիաների, միջազգային և դոնոր կազմակերպությունների, ինչպես նաև պետական կառույցների հետ։ UNCTAD-ը նմանատիպ զեկույցներ է պատրաստել աշխարհի շուրջ 50 երկրների համար։
Հայկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ կազմակերպության պատրաստած զեկույցների վրա են հիմնվում խոշոր երկրներ` երրորդ պետությունների ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ սեփական զեկույցները պատրաստելիս: UNCTAD-ը նաև ունի գործիքակազմ առաջարկված բարեփոխումների կիրարկման ուղղությամբ աջակցություն ստանալու դյուրացման համար:
2018 թվականին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, մասնակցելով UNCTAD-ի կողմից կազմակերպված Համաշխարհային ներդրումային համաժողովին, խնդրագրով դիմել էր կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին՝ պատրաստել Հայաստանի վերաբերյալ ներդրումային զեկույց:
Վիճակագրական հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ այն երկրները, որտեղ պատշաճ մակարդակի կիրարկվել են UNCTAD-ի զեկույցի առաջարկությունները, գրանցել են օտարերկրյա ներդումների մինչև եռապատիկ աճ զեկույցի հրապարակմանը հաջորդող 5 տարիների ընթացքում: 2016-2017 թվականներին, երբ գլոբալ անդրսահմանային ներդրումային հոսքերը գրանցել են 23%-ոց անկում, այդ երկրներն ունեցել են օտարերկրյա ներդրումների 29%-ոց աճ: Կարևոր է նաև նշել, որ փորձագիտական խումբը բաղկացած է բարձրակարգ մասնագետներից, ովքեր այս տեսակ ուսումնասիրություններ են իրականացրել տասնյակ երկրներում և չեն ներկայացնում որևէ բիզնես կամ քաղաքական շահ:

Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял экспертную группу по сбору фактов Конференции Организации Объединенных Наций по торговле и развитию (UNCTAD/ЮНКТАД).
С 27 марта по 6 апреля группа осуществляет миссию в Армении с целью подготовки доклада относительно пересмотра инвестиционной политики Армении по следующей стратегической направленности: «Как привлечь инвестиции, направленные на экспортоориентированность и повышение эффективности».
Министр отметил чрезвычайную важность миссии группы с точки зрения улучшения инвестиционного климата в Армении.
Представитель экспертной группы Массимо Мелони сообщил министру, что для эффективного проведения своих исследований группа получила отличную поддержку со стороны Министерства экономического развития и инвестиций. Он рассказал о состоявшихся в предыдущие дни обсуждениях, представил круг интересов группы, а также сроки составления и обобщения доклада.
Стороны обсудили ряд вопросов, интересующих экспертную группу - от структурных вопросов до законодательных регулирований. В частности, предметом обсуждения были экспортоориентированные отрасли экономики, имеющие потенциал для привлечения инвестиций.
Экспертная группа Конференции ООН по торговле и развитию, в сопровождении торгового представителя Армении в Швейцарии Айка Ованнисяна, проводит встречи и обсуждения с более чем 50-ю предпринимателями, бизнес-ассоциациями, международными и донорскими организациями, а также государственными органами Армении. Аналогичные доклады ЮНКТАД подготовила для более чем 50-и стран мира.
По словам Айка Ованнисяна, крупные страны, при составлении собственных докладов по инвестиционному климату третьих стран, основываются на доклады, подготовленные ЮНКТАД. ЮНКТАД располагает также инструментарием для упрощения получения поддержки при осуществлении предлагаемых реформ.
В 2018 году, участвуя во Всемирной инвестиционной конференции, организованной ЮНКТАД, Президент Армении Армен Саркисян обратился к генеральному секретарю организации с просьбой подготовить доклад по Армении.
Статистические исследования показывают, что в тех странах, где доклад ЮНКТАД был использован должным образом, в течение 5-и лет после публикации доклада было зафиксировано увеличение объема иностранных инвестиций, достигающее трехкратного размера. В 2016-2017 годах, когда глобальные трансграничные инвестиционные потоки сократились на 23%, в этих странах объем иностранных инвестиций увеличился на 29%. Важно также отметить, что экспертная группа ЮНКТАД состоит из высококвалифицированных специалистов, которые провели подобные исследования в десятках стран и не представляют какие-либо бизнес- или политические интересы.