ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուին, որը Հայաստանում է Ռումինիայի նախագահության կողմից կազմակերպվող Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Նախարարը ողջունել է պետքարտուղարին և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման համար։ Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ռումինիայի միջև առևտրատնտեսական կապերը՝ ընդգծելով, որ առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները գոհացուցիչ չեն։
Դան Նեկուլաեսկուն նշել է, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու Ռումինիա-Եվրամիություն մեծամասշտաբ գործարար համաժողովը, որին ակնկալվում է նաև Արևելյան գործընկերության երկրների՝ այդ թվում Հայաստանի, գործարարների և պաշտոնյաների մասնակցությունը։ Պետքարտուղարի խոսքով՝ այս հարթակով ևս կարելի է զարկ տալ երկկողմ տնտեսական կապերին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ռումինական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի ձևաչափով երկկողմ տնտեսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման հնարավորությունը։ Նիստի շրջանականերում ևս դիտարկվում է նաև գործարար համաժողովի անցկացման նպատակահարմարությունը։
Նախարարը և պետքարտուղարը գոհուն ակություն են հայտնել Բուխարեստ-Երևան ուղիղ չվերթի բացման առիթով միակարծիք լինելով, որ այն կարող է նպաստել զբոսաշրջության աճին և այդ ոլորտում երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը։
Կողմերը պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել երկուստեք զբոսաշրջային մարքեթինգային միջողացառումների անցկացման ուղղությամբ։

Тигран Хачатрян и госсекретарь МИД Румынии обсудили перспективы сотрудничества
Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял сегодня государственного секретаря Министерства иностранных дел Румынии Дана Некулаеску, который находится в Армении для участия в мероприятиях, посвященных 10-й годовщине Восточного партнерства, организованных под председательством Румынии.
Министр приветствовал госсекретаря и поблагодарил за встречу. Стороны обсудили состояние торгово-экономических связей между Арменией и Румынией, выразив при этом неудовлетворение нынешними показателями товарооборота между двумя странами.
Дан Некулаеску отметил, что в ближайшее время состоится крупный бизнес-форум Румыния-ЕС с участием стран Восточного партнерства, где предполагается также участие бизнесменов и должностных лиц из Армении. По словам госсекретаря, эта платформа также может дать толчок двусторонним экономическим связям.
В ходе встречи была рассмотрена возможность обсуждения представляющих двусторонний экономический интерес вопросов в формате армяно-румынской межправительственной экономической комиссии, а в рамках заседания комиссии - целесообразность проведения бизнес-форума.
Министр и госсекретарь выразили удовлетворение по поводу открытия прямого рейса Бухарест-Ереван и были едины во мнении, что это может способствовать развитию туризма и расширению сотрудничества между двумя странами в этой сфере.
Стороны договорились предпринять шаги для проведения двусторонних туристических маркетинговых мероприятий.