Ապրիլի 4-ին Մոսկվայում կայացած Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում ստորագրվել է «ՀՀ ՏԶՆՆ զբոսաշրջության կոմիտեի և Զբոսաշրջության դաշնային գործակալության (ՌԴ) միջև 2019-2021թթ․ համատեղ գործողությունների ծրագիրը»:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ալբերտ Բաբայանը և Ռուսաստանի Զբոսաշրջության դաշնային գործակալության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Կոնյուշկովը։
Ծրագիրը միտված է ամրապնդել բարեկամական կապերը երկու պետությունների ժողովուրդների միջև և նպաստել երկու երկրների տնտեսական զարգացմանը և զբոսաշրջային ներուժի աճին։
2019-2021թթ․ համատեղ գործողությունների ծրագրի նպատակներից է․
• Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև զբոսաշրջային հոսքերի ավելացումը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև զբոսաշրջային փոխայցելությունների հետ կապված ընթացակարգերի դյուրացումը,
• հայաստանյան և ռուսաստանյան զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև կապերի հաստատումը,
• զբոսաշրջության ոլորտում մասնագիտացված փորձագետների և լրագրողների փոխանակումը,
• երկու երկրների զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև զբոսաշրջային և հյուրընկալության ոլորտի կադրերի պատրաստման բնագավառում տեղեկատվության և փորձագետների փոխանակումը,
• երկու պետությունների զբոսաշրջության ոլորտի կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացումը և համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը,
• զբոսաշրջության ոլորտում ներդրումներ իրականացնող հայաստանյան և ռուսաստանյան զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև համագործակցության զարգացումը:
Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանի առողջարանային և վերականգնողական ծառայություններ մատուցող առողջարանների և հյուրանոցների մեծ ներուժը և ցանկանալով նպաստել առողջարանային զբոսաշրջության զարգացմանն ու առողջարանների որակի բարձրացմանը՝ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռուսական կողմին տրամադրել ամփոփ տեղեկատվություն Հայաստանի առողջարանային-վերականգնողական կազմակերպությունների վերաբերյալ։

В Москве была подписана программа совместных действий на 2019-2021 годы между уполномоченными органами по туризму Армении и России
8 Апрель, 2019
В рамках состоявшегося 4 апреля в Москве заседания армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, между Комитетом по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА и Федеральным агентством по туризму (РФ) была подписана Программа совместных действий на 2019-2021 годы.
Документ подписали заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Альберт Бабаян и заместитель руководителя Федерального агентства по туризму (Ростуризм) Алексей Конюшков.
Программа направлена на укрепление дружеских связей между народами двух государств, содействие экономическому развитию двух стран и росту туристического потенциала.
Программой совместных действий на 2019-2021годы, в частности, предусматривается:
• увеличение туристических потоков, а также упрощение процедур туристических взаимных посещений между Республикой Армения и Российской Федерацией;
• установление контактов между армянскими и российскими туристическими организациями;
• обмен специализированными в сфере туризма экспертами и журналистами;
• обмен информацией и экспертами по подготовке кадров сферы туризма и гостеприимства между туристическими организациями двух стран;
• развитие сотрудничества между учебными заведениями сферы туризма двух стран и реализация совместных образовательных программ;
• развитие сотрудничества между армянскими и российскими туристическими организациями, осуществляющими инвестиции в сфере туризма.
Кроме того, учитывая огромный потенциал санаториев и отелей Армении, предоставляющих курортно-реабилитационные услуги, и желая способствовать развитию курортного туризма и повышению качества санаториев, в рамках заседания межправительственной комиссии была достигнута договоренность о предоставлении российской стороне исчерпывающей информации о курортно-реабилитационных организациях Армении.