Ապրիլի 25-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանն ընդունել է Կամբոջայի Թագավորության պատվիրակությանը։
Պատվիրակության կազմում էին Կամբոջայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության պետական քարտուղար Ուչ Բորիտը, Կամբոջայի առևտրի նախարարության պետական քարտուղար Տեկրետ Կամրանգը, Ռուսաստանի Դաշնությունում Կամբոջայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կեռ Վիքսիթը և այլ պաշտոնյաներ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ և Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը։
Մանե Ադամյանը ողջունել է հյուրերին և համառոտ ներկայացրել Հայաստանի գործարար և ներդրումային միջավայրը, արտահանման հնարավորությունները, տեղեկացրել գործող առևտրային ռեժիմների մասին, նաև անդրադարձել ՀՀ տնտեսական բարեփոխումների և ներդրումային միջավայրի բարելավման օրակարգին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և մի շարք այլ բնագավառներում Հայաստանի հնարավորություններին։
Կամբոջայի պատվիրակության ներկայացուցիչները նշել են, որ հետաքրքրված են հանքային ջրերի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտներում փոխգործակցության, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության հնարավորություններով և հեռանկարներով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Մասնավորապես արծարծվել են հայկական արտադրանքի՝ Կամբոջա հնարավոր արտահանման, ինչպես նաև կամբոջական ապրանքների` Հայաստան ներկրման վերաբարյալ հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել են գործարարների անմիջական շփումները և հանդիպումները, փոխայցելությունները, ինչպես նաև տեղեկատվության փոխանակման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը պայմանավորվել են տնտեսական կապերն ակտիվացնելու ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկել և համագործակցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
Մանե Ադամյանը նշել է, որ նախարարությունը պատրաստ է աջակցել համագործակցության զարգացման հարցում և հավելել, որ Կամբոջայի գործընկերներին կփոխանցի իրենց հետաքրքրող ոլորտներում գործող ընկերությունների տվյալները՝ գործակցությունն առավել հասցեական դարձնելու համար։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ-Կամբոջա հարաբերություններին՝ նախարարի տեղակալը ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աջակցել Կամբոջային Եվրասիական տնտեսական միության հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
Կողմերը նշել են, որ երկու երկրներն էլ զբոսաշրջության ոլորտում մեծ ներուժ ունեն, որն առաջիկայում անհրաժեշտ է արդյունավետ օգտագործել։
Հանդիպման ավարտին հյուրերը Մանե Ադամյանին հրավիրել են այցելել Կամբոջա՝ տեղում ծանոթանալու երկրի տնտեսությանը և զբոսաշրջային հնարավորություններին։

Мане Адамян приняла делегацию Королевства Камбоджа
25-го апреля заместитель министра экономического развития и инвестиций Мане Адамян приняла делегацию Королевства Камбоджа.
В составе делегации были: госсекретарь Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Камбоджи Уч Борит, госсекретарь Министерства торговли Камбоджи Текрет Камранг, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Камбоджа в Российской Федерации Кер Виксит и другие официальные лица.
На встрече присутствовали также руководители соответствующих департаментов Министерства экономического развития и инвестиций РА и председатель Государственного комитета по туризму.
Мане Адамян приветствовала гостей и вкратце представила деловой и инвестиционный климат Армении, а также проинформировала гостей о действующих торговых режимах, о повестке экономических реформ и улучшении инвестиционного климата Армении, о возможностях экспорта, сферы информационных технологий, туризма и ряда других сфер Армении.
Представители делегации Камбоджи отметили, что заинтересованы в сотрудничестве в сфере производства минеральных вод, сельского хозяйства и туризма, а также в перспективах сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В ходе встречи были обсуждены возможные направления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами. В частности, были затронуты вопросы, касающиеся перспектив экспорта армянских товаров в Камбоджу, а также импорта в Армению продукции из Камбоджи. Стороны подчеркнули важность установления контактов, проведения встреч и организации взаимных визитов предпринимателей, а также необходимость обмена информацией.
Стороны договорились также предпринять практические шаги по активизации экономических связей и сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.
Мане Адамян отметила, что министерство готово способствовать развитию сотрудничества и добавила, что, с целью установления более адресного сотрудничества, предоставит камбоджийским коллегам данные интересующих их компаний.
Касаясь взаимоотношений между ЕАЭС и Камбоджей, замминистра подчеркнула, что Армения готова поддержать Камбоджу в деле углубления сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
Стороны отметили, что обе страны имеют большой потенциал в сфере туризма, который в ближайшее время необходимо эффективно использовать.
В конце встречи гости пригласили Мане Адамян посетить Камбоджу с целью ознакомления с экономикой страны и возможностями туризма.