ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին։
Նախարարը ողջունել է դեսպանին և նշել, որ անհրաժեշտ է ուժերը կոնսոլիդացնել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը մեծացնելու ուղղությամբ։ Նախարարի խոսքով ՝ Հայաստանը կարող է Ֆրանսիայի համար յուրատեսակ տնտեսական կամուրջ լինել դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն և Իրան։ Նախարար Սուրեն Կարայանն ասել է, որ մշակվել են և դեսպանին կներկայացվեն բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել ֆրանսիացի գործարարներին։ Նախարար Կարայանը նշել է, որ Իրանի հետ սահմանակից գոտում ստեղծվում է ազատ տնտեսական գոտի, որտեղ ևս ֆրանսիացի գործընկերների մասնակցությունը ողջունելի կլինի։
«Ես կհանձնարարեմ, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամում առանձին աշխատակից զբաղվի ֆրանսիացի ներդրողների բոլոր հարցերով և խնդիրներով՝ մեկ պատուհանի սկզբունքով, ինչի շնորհիվ կկարգավորվեն նրանց խնդիրները, իսկ չկարգավորվելու դեպքում՝ խնդիրներն անձամբ ինձ կզեկուցվեն», – նշել է նախարար Կարայանը։
Դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հանդիպման համար՝ շեշտելով, որ վերջին տարիների հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության խորացումն իրենց համար առաջնահերթություն է։ Տնտեսական փոխգործակցության հաջող օրինակներից է ֆրանսիական «Վեոլիա» ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրված պայմանագիրը, ինչպես նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության արդյունավետ գործունեությունը Հայաստանում։
«Մենք ուշի-ուշով հետևում ենք այն բոլոր մոտեցումներին, որոնք որդեգրվել են Հայաստանի կառավարության կողմից՝ լինի դա ազատ տնտեսական գոտու ստեղծում, թե ցանկացած այլ նորարարական մոտեցում, որոնք, օրինակ, միտված են մենաշնորհի դեմ պայքարին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների աճին ու ծրագրերին։ Տնտեսության գործունեությանն առնչվող ցանկացած բան, որ կարող է գրավել օտարերկրյա ներդրողներին, մեր ուշադրությունից չի սպրդում։ Կան ոլորտներ, որ արդեն հետաքրքրում են ֆրանսիական կողմին։ Մենք էլ մեր հերթին իրազեկում ենք շահագրգիռ կառույցներին»,- նշել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։

6-го февраля министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян принял Чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Жана-Франсуа Шарпантье.
Министр приветствовал посла и отметил, что необходимо консолидировать совместные услилия для увеличения товарооборота между двумя странами.
По словам министра Караяна, Армения может стать для Франции своеобразным экономическим мостом в Евразийский экономический союз и Иран. Сурен Караян заметил, что разработаны и будут представлены послу множество инвестиционных программ, которые могут заинтересовать французских бизнесменов. Министр отметил, что на границе с Ираном создается свободная экономическая зона, добавив, что деятельность французских партнеров будет приветствоваться также.
«Я поручу, чтобы в Армянском фонде развития отдельный сотрудник занялся всеми вопросами и проблемами, интересующими французских инвесторов. Благодаря этому, возникающие у них проблемы будут решены, если же возникнут трудности, то о них будет доложено напрямую мне», - заверил Караян.
В свою очередь Жан-Франсуа Шарпантье, поблагодарив министра за встречу, подчеркнул, что углубление армяно- французского экономического сотрудничества в течение последних лет является одним из приоритетов Франции. По его словам, яркими примерами удачного сотрудничества являются подписание соглашения между французской компанией «Веолина» и правительством Армении, а также эффективная деятельность Французского агентства развития в Армении.
«Мы внимательно следим за всеми подходами, которые приняты на вооружение правительством Армении, будь то создание свободной экономической зоны или любой инновационный подход, которые, к примеру, направлены на борьбу с монополиями, улучшение бизнес-среды, рост инвестиций. Все, что связано с деятельностью экономики, что может привлечь иностранные инвестиции, не ускользает от нашего внимания. Есть сферы, которые уже вызывают интерес французской стороны. Мы в свою очередь информируем заинтересованные стороны», - в заключение отметил Жан-Франсуа Шарпантье.