Հուլիսի 9-ից 10-ը Եկատերինբուրգում կայացած Արտադրության և արդյունաբերության գլոբալ գագաթնաժողովի (GMIS 2019) շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) գլխավոր քարտուղար Լի Յոնգի հետ։
«Շատ ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ այստեղ՝ քննարկելու մեր համագործակցության շրջանակը»,- նշել է ՄԱԱԶԿ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ հավելելով, որ շահագրգռված է քննարկել ՄԱԱԶԿ ծրագրերի արդյունքները Հայաստանում։
Տիգրան Խաչատրյանը և Լի Յոնգը խոսել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի մասին, մասնավորապես անդրադարձ է եղել տեքստիլ արդյունաբերության զարգացմանն ուղղված ծրագրի արդյունքներին։
Կողմերը զրուցել են արդյունաբերական քաղաքականության մշակման առանձնահատկությունների մասին՝ ընդգծելով արդյունաբերության ճյուղերի թվայնացման և արտադրական գործըթնացներում նորարական տեխնոլոգիաների ներգրավման կարևորությունը։
Տիգրան Խաչատրյանը նշել է նաև Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտների ախտորոշման խնդիրը և ընդգծել, որ այդ գործընթացում ՄԱԱԶԿ աջակցությունը կարող է խիստ արդյունավետ լինել։ ՄԱԱԶԿ գլխավոր քարտուղարը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համագործակցել այս համատեքստում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել արդյունաբերության ոլորտում ՓՄՁ-ների աջակցության, բարձր շահույթի ապահովման, աշխատատեղերի ավելացման և տեխնոլոգիական վերազինման խնդիրների շուրջ։

В рамках прошедшего в Екатеринбурге 9-10 июля Глобального саммита по производству и промышленности (GMIS 2019), Министр экономики Армении Тигран Хачатрян встретился с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО/ UNIDO) Ли Йонгом.
«Я очень рад встретиться с Вами здесь, чтобы обсудить рамки нашего сотрудничества», - сказал Генеральный секретарь ЮНИДО, добавив, что он заинтересован в обсуждении результатов программ ЮНИДО в Армении.
Тигран Хачатрян и Ли Йонг беседовали о программах, реализуемых совместно с ЮНИДО в различных секторах экономики Армении, в частности, собеседники акцентировали свое внимание на результатах программы, направленной на развитие текстильной промышленности.
Стороны обсудили также особенности разработки промышленной политики, подчеркнув важность цифризации промышленных отраслей и привлечения инновационных технологий в производственные процессы.
Тигран Хачатрян отметил также проблему диагностики различных секторов экономики Армении и подчеркнул, что поддержка ЮНИДО в этом процессе может быть очень эффективной. Генеральный секретарь ЮНИДО и Министр экономики Армении договорились о сотрудничестве в этом контексте.
Стороны обменялись мнениями по вопросам поддержки малого и среднего бизнеса в сфере промышленности, увеличения прибыли, создания рабочих мест и модернизации технологий.