Տիգրան Խաչատրյանը ՀԲ թիմի հետ քննարկել է գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում գտնվող Համաշխարհային բանկի գյուղատնտեսության ավագ տնտեսագետ և աշխատանքային խմբի ղեկավար Բեկզոդ Շամսիևի գլխավորած առաքելությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» երկրորդ ծրագրի (CARMAC 2) և «Գյուղատնտեսության քաղաքականության մոնիտորինգի և գնահատման կարողությունների զարգացման» (APMECB PHRD) դրամաշնորհային ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր։
ՀԲ ներկայացուցիչները նշել են, որ առաքելության հիմնական նպատակը ընթացիկ տարվա մայիսին կայացած վերջին առաքելության ժամանակ ձեռք բերված համաձայնություններին և երկու ծրագրերի կառավարման փոփոխություններից բխող վերակառուցման հետ կապված գործողություններին հետևելն է։ Կողմերն ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է ջանքերն ուղղել «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» ծրագրով արձանագրվելիք արդյունքների մասշտաբի մեծացմանը և ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործմանը։
Տիգրան Խաչատրյանն իր խոսքում կարևորել է ՀԲ-ի կողմից իրականացվող ծրագիրը։ Նախարարն անդրադարձել է անասնաբուծության և գյուղատնտեսության ոլորտում և, առհասարակ, արտադրողականության խնդրին՝ նշելով, որ համատեղ գործողությունները պետք է միտված լինեն արտադրողականության բարձրացմանը։
Տիգրան Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի թիմը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ծրագիրը համապատասխանեցնել ներկայումս մշակվող գյուղատնտեսության ոլորտի ռազմավարությանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հողօգտագործման, անասնավարակների դեմ պայքարի և կանխարգելման, գյուղատնտեսության ոլորտին առնչվող այլ հարցերի շուրջ։

Министр экономики РА Тигран Хачатрян принял находящуюся в Армении миссию Всемирного банка, возглавляемую Бекзодом Шамсиевым - старшим экономистом по сельскому хозяйству, руководителем рабочей группы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся реализации второй Программы «Управление сельскохозяйственными ресурсами и конкурентоспособность общин» (CARMAC 2) и Программы «Мониторинг сельскохозяйственной политики и развитие оценочных возможностей» (APMECB PHRD).
Представители Всемирного банка отметили, что основной целью миссии является отслеживание договоренностей, достигнутых во время последней миссии в мае текущего года и действий, связанных с реконструкцией, связанной с изменениями в управлении обоими программами. Стороны подчеркнули, что необходимо приложить усилия для увеличения масштаба результатов, намеченных в рамках Программы «Управление сельскохозяйственными ресурсами и конкурентоспособность общин» и более эффективного использования ресурсов.
Тигран Хачатрян указал на важность реализуемой Всемирным банком программы. Министр коснулся проблемы производительности в целом и, в частности, в сфере животноводства и сельского хозяйства, отметив, что совместные действия должны быть направлены на повышение производительности.
Тигран Хачатрян и представители Всемирного банка договорились адаптировать программу к разрабатываемой стратегии сферы сельского хозяйства.
Стороны обменялись мнениями по вопросам землепользования, борьбы против инфекций среди животных и профилактики, а также по другим вопросам, касающимся сферы сельского хозяйства.