Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է կոնյակագործների և գինեգործների հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ոլորտային քննարկում է ունեցել Հայաստանի կոնյակագործության և գինեգործության ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկվել են շրջանառու միջոցներին առնչվող խնդիրները, պետական աջակցության ծրագրերի վերակառուցման հնարավորությունները` ըստ ընկերությունների պահանջների: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել արտահանման խնդիրներին, մասնավորապես` ռուսական շուկայում արտահանման խթանման հնարավորություններին:
Ընկերություններն առաջարկներ են ներկայացրել արտաքին շուկաներում հայկական ոգելից խմիչքների առաջմղման միջոցառումների վերաբերյալ: Ոլորտի ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգություններն են ներկայացրել այնպիսի խնդիրների առնչությամբ, ինչպիսիք են ֆակտորինգի ինստիտուտի կայացման անհրաժեշտությունը, արտարժույթի փոփոխությամբ պայմանավորված ռիսկերի նվազեցումը, շուկայում կեղծ արտադրանքի առկայությունը: Առաջարկվել է քննարկել նաև լոգիստիկ հարցերը, հարկային և մաքսային վարչարարության խնդիրները։
Որոշ կետերի առնչությամբ Տիգրան Խաչատրյանը հանձնարարականներ է տվել «Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության» հիմնադրամին։
Նախարար Խաչատրյանը գինեգործների և կոնյակագործների հետ հանդիպման ընթացքում դիտարկել է որոշ երկրների շուկաներ թիրախավորելու նպատակահարմարությունը՝ հաշվի առնելով գործող առևտրային կարգավորումները և հետաքրքրությունը։
Հանդիպման արդյունքում պայմանավարվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ առաջարկները կամբողջացվեն և գրավոր կփոխանցվեն նախարարությանը։

Министр экономики Армении Тигран Хачатрян сегодня провел отраслевое совещание с представителями коньячных и винодельческих компаний Армении.
Были обсуждены вопросы, касающиеся оборотного капитала, возможностей реструктуризации программ государственной поддержки, соответственно требованиям компаний. В ходе встречи были затронуты также проблемы экспорта, в частности, возможности стимулирования экспорта на российский рынок.
Компании выступили с предложениями относительно мероприятий по продвижению армянских алкогольных напитков на зарубежных рынках. Представители сектора выразили озабоченность по поводу вопросов, касающихся необходимости формирования института факторинга, снижения рисков, связанных с колебаниями валютных курсов, наличия контрафактной продукции на рынке. Также было предложено обсудить вопросы логистики, проблемы налогового и таможенного администрирования.
По некоторым вопросам Тигран Хачатрян дал поручения «Армянскому фонду виноградарства и виноделия».
Во время встречи с виноделами и производителями коньяка министр Хачатрян рассмотрел целесообразность выхода на рынки некоторых стран с учетом их интереса и существующих торговых норм.
В конце встречи была достигнута договоренность о том, что все предложения будут обобщены и в письменном виде переданы министерству.