ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արտակ Քամալյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել կայուն գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարության փաստաթղթի քննարկումը, որին ներկա են եղել մի շարք շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների, հիմնադրամների, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ներկայացուցիչներ, փորձագետներ։
Մասնավորապես փաստաթղթի մշակման աշխատանքներում ներգրավված են եղել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչներ, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության մի շարք միջազգային փորձագետներ, տեղական փորձագետներ, ինչպես նաև ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից հատուկ հրավիրված փորձագետներ։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է ռազմավարության փաստաթղթի նախագիծը։ Վերջին ամիսներին մշակվող կայուն գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարության փաստաթղթով նախատեսված է գույքագրել գյուղատնտեսության ոլորտի առկա իրավիճակը, նախանշել զարգացման ուղղությունները, առաջիկա տարիների համար թիրախային ցուցանիշները և դրանց հասնելու ճանապարհային քարտեզը։
Առաջիկայում նախատեսվում է ռազմավարության փաստաթղթի առավել լայնածավալ քննարկումների կազմակերպում ոլորտի շահագրգիռ կողմերի հետ, մասնավորապես՝ փորձագետների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների։

Под руководством заместителя министра экономики РА Артака Камаляна состоялось обсуждение документа по стратегии устойчивого развития сельского хозяйства. В обсуждении приняли участие представители ряда заинтересованных международных организаций, фондов, Армянского национальнохо аграрного университета, а также эксперты.
В частности, к разработке документа были привлечены представители Министерства экономики Республики Армения, ряд международных экспертов из Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), местные эксперты, а также эксперты, специально приглашенные Агентством США по международному развитию (USAID).
Проект стратеги был представлен на обсуждение присутствующих специалистов. Согласно документу стратегии устойчивого развития сельского хозяйства, разрабатываемому в течение последних месяцев, предусмотрено провести инвентаризацию текущей ситуации в сфере сельского хозяйства, определить направления развития, целевые показатели на ближайшие годы и дорожную карту по достижению намеченных целей.
В ближайшее время намечается организовать более широкое обсуждение проекта стратегии со всеми заинтересованными сторонами данной сферы, в частности, на дискуссию будут приглашены эксперты и представители частного сектора.