Հայաստանը Գլոբալ ինովացիոն ինդեքս 2019-ում 64-րդ դիրքում է, ինչը նախորդ տարվա համեմատ առաջընթաց է 4 դիրքով:
Մեր երկիրը միջինից բարձր եկամուտ ունեցող 34 երկրների շարքում 15-րդն է (2018թ. Հայաստանը ներառված էր միջինից ցածր եկամուտ ունեցող երկրների տասնյակում): Մասնավորապես՝ նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել «Մարդկային կապիտալ և հետազոտություններ», «Ինստիտուտներ», «Ենթակառուցվածք», «Շուկայի կատարելագործվածություն», «Գիտելիքի և տեխնոլոգիական արտադրանք» հենասյուներով: Հատկանշական է դրական տեղաշարժը «Բիզնես սկսելու դյուրինությունը», «ՏՀՏ հասանելիություն մակարդակը», «Գիտական և տեխնիկական հոդվածներ», «ՀՆԱ-ի աճի տեմպը», «ՏՀՏ ծառայությունների արտահանումը», «Ազգային խաղարկային ֆիլմեր», «Առցանց ստեղծարարություն», «Վիկիպեդիայի խմբագրումները», «Արտոնագրերն ըստ ծագման», «Օգտակար մոդելներն ըստ ծագման» ցուցանիշներով:
2019թ. Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի հաշվետվությունն ունի հստակ թեմատիկ ուղղվածություն` առողջապահական ինովացիաներ, և վերլուծում է առողջապահական ինովացիոն միջավայրը` դիտարկելով տեխնոլոգիական և ոչ տեխնոլոգիական առողջապահական ինովացիաների դերը առողջապահական ծառայությունների մատուցման տրանսֆորմացիայի տեսանկյունից:
Այս տարի ինդեքսի առաջին վարկանշային եռյակը զբաղեցնում են Շվեյցարիան, Շվեդիան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները:
Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի վերաբերյալ ամենամյա հաշվետվությունները կազմվում և հրապարակվում են 2007 թվականից ի վեր` Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO), «Cornell» համալսարանի և «INSEAD» միջազգային բիզնես դպրոցի համատեղ ջանքերով: Ինդեքսը նկարագրում է աշխարհի 130 երկրների տնտեսությունների ինովացիոն կարողությունները և կատարողականը` հատուկ մշակված մեթոդոլոգիայի միջոցով վարկանշավորելով երկրները 80 որակական և քանակական ցուցանիշների հիման վրա։ Այն հաշվարկվում է որպես Ինովացիոն մուտքերի ենթաինդեքսի (Innovation Input Sub-Index) և Ինովացիոն ելքերի ենթաինդեքսի (Innovation Output Sub-Index) պարզ միջին թվաբանական, ընդ որում ինդեքսի ցուցանիշները խմբավորվում են ըստ 7 հենասյուների` «Ինստիտուտներ» «Մարդկային կապիտալ և հետազոտություններ», «Ենթակառուցվածք», «Շուկայի կատարելագործվածություն», «Բիզնեսի կատարելագործվածություն», «Գիտելիքի և տեխնոլոգիական արտադրանք» և «Ստեղծագործական արտադրանք»։
Տվյալները հավաքագրվում և վերլուծվում են հիմք ընդունելով միջազգային կազմակերպությունների և կառույցների կողմից հրապարակված հաշվետվությունները, պետական վիճակագրական տվյալները, մասնավոր հատվածից ստացված տեղեկատվությունը և սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները:

Армения на четыре пункта улучшила свои позиции в Глобальном индексе инноваций 2019
Армения занимает 64-е место в Глобальном индексе инноваций 2019, что на 4 позиции лучше показателя прошлого года.
Наша страна занимает 15-е место среди 34 стран с уровнем дохода выше среднего (в 2018 году Армения была в десятке стран с уровнем дохода ниже среднего). В частности, по сравнению с предыдущим годом, Армения прогрессировала по следующим позициям: «Человеческий капитал и исследования», «Институты», «Инфраструктура», «Совершенствование рынка», «Производство знаний и технологий». Примечательны положительные тенденции по таким направлениям, как «Легкость открытия бизнеса», «Уровень доступа к ИКТ», «Научно-технические статьи», «Рост темпов ВВП», «Экспорт услуг ИКТ», «Национальные игровые фильмы», «Онлайн креативность», «Правки в Википедии», «Патенты по происхождению», «Полезные модели по происхождению».
Доклад «Глобальный индекс инноваций 2019» имеет четкую тематическую направленность на инновации в здравоохранении и анализирует среду инноваций в здравоохранении, рассматривая роль технологических и нетехнологических инноваций в области здравоохранения с точки зрения трансформации предоставления медицинских услуг.
В этом году в тройке лидеров оказались Швейцария, Швеция и США.
Годовые отчеты по Глобальному индексу инноваций составляются и публикуются с 2007 года совместными усилиями Всемирной организации интеллектуальной собственности (WIPO), Корнелльского (Cornell) университета и Международной школы бизнеса INSEAD. Индекс описывает инновационный потенциал и показатели экономики 130 стран мира, используя специально разработанную методологию для ранжирования стран на основе 80 качественных и количественных показателей. Данные собираются и анализируются на основе отчетов, опубликованных международными организациями и учреждениями, государственной статистики, информации из частного сектора и результатов социологических опросов.