Երևանում մեկնարկել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության աֆիլացված անդամների 38-րդ նստաշրջանը
Հոկտեմբերի 3-ին Երևանում մեկնարկել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ՄԱԿ ԶՀԿ) աֆիլացված անդամների 38-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաիի գլխավորած պատվիրակությունը։
Նստաշրջանի բացման պաշտոնական արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաին։
Ողջունելով մասնակիցներին և հյուրերին` նախարար Կարայանը արդյունավետ ընթացք է մաղթել նստաշրջանի աշխատանքներին, նշելով համաշխարհային զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ չափազանց նշանակալի այս միջոցառման` Հայաստանում անցկացման կարևորությունը:
-Նստաշրջանը հնարավորություն է տալիս բազմաթիվ երկրներից ժամանած հյուրերին կարճ ժամանակում ծանոթանալու մեր երկրի պատմամշակութային արժեքներին և զբոսաշրջության ոլորտում իրականացվող քայլերին, ինչն էլ հնարավորություն կտա, որ մեր գործընկերները օգնեն և օժանդակեն այս ոլորտի` էլ ավելի արագ տեմպերով զարգացմանը,- իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաին շնորհակալություն է հայտնել նստաշրջանի աշխատանքները Հայաստանում կազմակերպելու համար` նշելով, որ նպատակակետը Հայաստանն աշխարհին հայտնի ու տեսանելի դարձնելն է:
38-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության և Խորվաթիայի զբոսաշրջության ոլորտում հայտնի HORWATH HTL խորհրդատվական ընկերության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր։
Կայացել են ՄԱԿ ԶՀԳ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆայիի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ։
ՄԱԿ ԶՀԿ պատվիրակության անդամներն այցելել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Գառնու տաճար, Խոր Վիրապ և Գեղարդ վանական համալիրներ, Արենի-1 քարանձավ, Սևանա լիճ, UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոց, մասնակցել Արենի գինու փառատոնին, զբոսաշրջության միջազգային օրվան նվիրված տոնակատարությանը և այլն։

UNWTO 38th Affiliate Members Plenary Session was held in Yerevan
On October 3, UNWTO 38th Affiliate Members Plenary Session was held in Yerevan. The Delegation headed by the Secretary-General of the World Tourism Organization (UNWTO) Taleb Rifai came to Armenia to take part in the Session.
During the official opening of the Session, the Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan and the Secretary-General of the World Tourism Organization (UNWTO) Taleb Rifai delivered welcoming speeches.
Greeting the participants and the guests, the Minister Karayan wished effective development of the Session, stressing the importance of organizing such significant world tourism event in Armenia.
“The session gives the opportunity to the guests from many countries to get acquainted in a short time with the historical and cultural values of our country, steps taken in the tourism sector, which will enable our partners to help and support the development of this sector quickly,” mentioned the Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan in his speech.
The Secretary-General of the World Tourism Organization (UNWTO) Taleb Rifai expressed gratitude for organizing the Session in Armenia and mentioned that the goal is to make Armenia famous and visible to the world.
The members of the Delegation of World Tourism Organization (UNWTO) visited The Mother See of Holy Etchmiadzin, Garni Temple, Khor Virap and Geghard Monasteries, Areni-1 Cave Complex, Lake Sevan, UWC Dilijan College, participated in Areni Wine Festival 2016 and the celebration of World Tourism Day.