Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանա՝ մասնակցելու հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի աշխատանքներին, որը կմեկնարկի հոկտեմբերի 6-ին։
Հայաստանի պատվիրակության կազմում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, ընդգրկված են նաև ՀՀ նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում կքննարկվի երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի և այլ` փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն են․ հայկական կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Սուրեն Կարայանը և ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի Հանրապետության ներդրումների և զարգացման նախարար Ժենիս Կասիմբեկը։

On October 6, the 6th Session of Intergovernmental Commission between the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan will launch
5 October, 2016
On October 5, Delegation headed by the Minister of Economy of RA Suren Karayan visited Astana, Kazakhstan to participate in the 6th Session of Intergovernmental Commission between the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan. The Session will launch on October 6.
The Delegation of Armenia is composed of the Deputy Minister of Foreign Affairs of RA Shavarsh Kocharyan, representatives from other Ministries of the Republic of Armenia.
Issues on the cooperation between two countries in the field of trade and economy, agriculture, transport, tourism, culture, etc. will be discussed during the Session.
The Co-Chairmen of the Intergovernmental Commission between the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan are the Minister of Economy of RA Suren Karayan and the Minister of Investments and Development of Kazakhstan Zhenis Kassymbek.