Հոկտեմբերի 24-ին՝ Երևանում, Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների բիզնեսի զարգացմանը նվիրված 8-րդ համաժողովի պաշտոնական բացման ժամանակ, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին հայտարարել են Հայաստանում EU4Business՝ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագրով մեկշաբաթյա միջոցառումների մեկնարկը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին իր ողջույնի խոսքում ասել է. ««ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագրով մեկշաբաթյա միջոցառումների շարքը, որը մեկնարկում է այսօր, Հայաստանը դարձնում է տարբեր միջոցառումների ու նախաձեռնությունների առանցքը: Վերջիններս ներկայացնում են Եվրոպական միության դերը և աջակցությունը՝ ուղղված տնտեսական զարգացմանը, նորարարությանը և բիզնեսներին Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրներում: Խորհրդանշական է միջոցառումների շաբաթը մեկնարկել բիզնեսի զարգացմանը նվիրված ժողովով: ՓՄՁ-ներն ապահովում են աշխատատեղերի մեծամասնությունը, ուստի ՓՄՁ-ներով պայմանավորված տնտեսական հնարավորությունները ևս պետք է կարևորվեն: Այս նախաձեռնությունը հզոր ազդանշան է ԵՄ-ի համար՝ աջակցելու բիզնեսներին, տնտեսության գործնական շահերի, ինչպես նաև երկրի և տարածաշրջանի մրցունակությունը խթանելու նպատակով»:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն իր խոսքում նշել է․ «Հայաստանի կառավարության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ու անձամբ իմ անունից ողջունում եմ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագիրը կրող միջոցառումների մեկնարկը Երևանում և շնորհակալություն հայտնում եվրոպացի գործընկերներին այս հրաշալի նախաձեռնության համար։ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Արևելյան Գործընկերության շրջանակներում ԵՄ կողմից գործընկեր երկրներին տնտեսական բարեփոխումների իրականացմանը ցուցաբերվող օժանդակությունը՝ առանձնակի շեշտադրելով համագործակցության շարունակականության ապահովումը և հետագա գործակցության խորացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով: Մրցունակ և արդյունավետ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեությունը մեր երկրի տնտեսական զարգացման կարևորագույն նախապայմաններից է։ Եվ այսօրվա համաժողովը արժևորվում է նաև «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության իրագործման տեսանկյունից, հաշվի առնելով, որ դրան կհաջորդեն տնտեսական, հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկությունների, զարգացմանը և ուժեղացմանը միտված մի շարք միջոցառումներ, որոնք կներառեն գործընկեր երկրներում մասնավոր հատվածի և ՓՄՁ զարգացմանն ուղղված երկկողմ և տարածաշրջանային ծրագրեր: Այս միջոցառումները լավագույն արտացոլումն են մեր փոխադարձ շահագրգռվածության և միասնական նպատակի՝ բարեհաջող ընթացք տալ համատեղ ծրագրրի իրականացմանը և գնալ առաջ՝ ընդլայնելով ու խորացնելով համագործակցությունը»։
Հոկտեմբերի 24-ից 28-ը անցկացվելիք EU4Business՝ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագրով միջոցառումները կներկայացնեն ԵՄ աջակցությունը՝ ուղղված փոքր և միջին ձեռնարկատիրություններին (ՓՄՁ-ներին): Տեղի կունենան նաև մի շարք այլ միջոցառումներ` ուղղված մասնավոր-հանրային հատվածների միջև երկխոսության խթանմանը՝ ի շահ Արևելյան գործընկերության երկրներում և Հայաստանում գործող բիզնեսների:
Այսօր մեկնարկած Բիզնեսի զարգացմանը նվիրված 8-րդ համաժողովի հիմքում նորարարությունն է՝ որպես տարածաշրջանային և ազգային մակարդակով մրցունակությունը խթանող կարևոր գործիք: Համաժողովի շրջանակում պաշտոնապես կգործարկվի նաև «EU4Business՝ ԵՄ-ն բիզնեսի համար» վեբկայքի պիլոտային տարբերակը, որը կոչված է բիզնեսներին ուղղված ԵՄ աջակցությունն ավելի հասանելի ու տեսանելի դարձնելու: Կարճ ժամանակահատվածում կգործարկվեն նաև EU4Business կայքէջեր՝ մշակված անդամ երկրների համար իրենց լեզուներով:
Համաժողովի պաշտոնական բացման արարողությունից անմիջապես հետո տեղի է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկու և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում բանախոսները ամփոփել են Հայաստան-ԵՄ տնտեսական համագործակցության արդյունքները, ներկայացրել առաջիկա ծրագրերը և նախանշել փոխգործակցության հեռանկարները, այդ համատեքստում ընդգծելով Երևանում մեկնարկած «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» մեկշաբաթյա միջոցառումների կարևորությունը։
Հոկտեմբերի 26-ին անցկացվելիք ՓՄՁ ֆինանսավորման վերաբերյալ սեմինարի շրջանակում կներկայացվեն փոքր բիզնեսների համար արժեքի ստեղծման գործիքներ: Կքննարկվեն թեմաներ առնչվող նաև դրամական միջոցների հոսքերի վերլուծությանը, մասնավոր ներդրումներին, պարտքի և վարկային ռիսկի վերլուծությանը՝ որպես ֆինանսական ռիսկերը մեղմելու, ներդրումներ գրավելու և ՓՄՁ զարգացման ոլորտում ավելի մեծ հաջողությունների հասնելու կարևոր գործիքներ:
Հոկտեմբերի 27-ին անցկացվելիք East Invest՝ «Արևելյան ներդրումներ» գործընկերների 2-րդ ամենամյա համաժողովը կներկայացի հանրային-մասնավոր հատվածների միջև համագործակցությունը՝ որպես բիզնես ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու խթան: EU4Business շաբաթը կամփոփվի հոկտեմբերի 28-ին «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի պաշտոնական մեկնարկով:
Բոլոր միջոցառումներին ներկա կլինեն Հայաստանում զարգացման կառույցների գործընկերներ, միջազգային կազմակերպությունների և Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի ներկայացուցիչներ:
Հոկտեմբերի 26-ից 27-ը Հայաստանում առաջին անգամ տեղի կունենա «Աջակցություն կայուն զարգացմանը Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներում» բարձր մակարդակի միջազգային համաժողով:
Կենտրոնական, տարածաշրջանային և տեղական ինքնակառավարման կառույցների ներկայացուցիչները կհանդիպեն Երևանում՝ քննարկելու Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներում կայուն քաղաքային զարգացմանն ուղղված նոր ԵՄ նախաձեռնություններ և գործիքներ, ինչպես նաև քաղաքային ենթակառուցվածքների արդիականացման ոլորտում լավագույն փորձը:
Համաժողովի ընթացքում Քաղաքապետերի դաշնագրին միացած Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների 25 քաղաքների քաղաքապետեր՝ ներառյալ 4 քաղաքապետ Հայաստանից, կմիանան Քաղաքապետերի նոր դաշնագրին, որն ուղղված է կլիմայի փոփոխությունների կանխարգելմանը և էներգախնայողության զարգացմանը:

On October 24, the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan and the Head of the European Union Delegation to Armenia Piotr Antoni Świtalski announced the launch of the “EU4Business Week in Armenia” during the opening of the “Eastern Partnership 8th Business Development Panel” in Yerevan.
Head of the European Union Delegation to the Republic of Armenia, Ambassador Piotr Antoni Świtalski said in his speech: “EU4Business Week starting today for the entire week, makes Armenia the centre of various events and activities that highlight EU's role in supporting economic development, innovation and businesses in the entire Eastern Partnership. It is very symbolic to launch the week by the Business Development Panel. SMEs provide the vast majority of the job opportunities, therefore the economic opportunities linked to SMEs should also be significant. This initiative launched is a strong signal for the EU commitment to support businesses, for the direct benefit of real economy and increasing the country’s and the region’s competitiveness’.
The First Deputy Minister of Economic Development and Investments Garegin Melkonyan said in his speech: “On behalf of the Government of the Republic of Armenia, Ministry of Economic Development and Investments and myself, I welcome the launch of the “EU4Business Week in Yerevan” and extend my gratitude to our European partners for this outstanding initiative. Armenia attaches great importance to the EU assistance provided to partner countries within the framework of the Eastern Partnership for the implementation of the economic reforms with a special focus on ensuring and deepening of bilateral and multilateral cooperation. The competitive and effective small and medium-sized enterprises are one of the most important preconditions for the economic development in our country. The panel which has started today is also important in the “EU4Business” initiative implementation context, as the panel will be succeeded by a series of events aimed at the economic development, especially emerging and strengthening SMEs which will include bilateral and regional programs aimed at the development of private sector and SMEs. All these are reflection of our mutual interest and united objective to foster successful implementation of the joint programmes and move forward with enlarging and deepening our cooperation.”
Running from October 24 to 28, the EU4Business Week will highlight the EU support to small and medium-sized enterprises (SMEs) through series of events and include other activities facilitating private-public dialogue for the benefit of businesses both in the Eastern partner countries and in Armenia.
The 8th Business Development Panel opened today focuses on innovation as an essential tool for boosting competitiveness both on regional and national level. The panel will also officially launch the pilot version of the EU4Business Website aiming at making EU support to Businesses more accessible and visible. Country specific EU4Business webpages in local languages will follow shortly.
After the official opening ceremony of the Panel, the joint press conference of the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan and the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Antoni Świtalski took place. During the press conference the speakers summed up the results of Armenia-EU economic cooperation, represented further projects and outlined prospects of cooperation.
The workshop on SME finance on 26 October focuses on instruments of creating value for small businesses, as well as providing insights into cash flow analysis, private equity, debt and credit risk analysis as essential tools to mitigate financial risks, attract investment and achieve greater success in SME development.
The East Invest 2nd Annual Partner Conference on 27 October will highlight public-private dialogue as a vehicle for business reforms. The EU4Business week concludes with an official launch of the Small and Medium Enterprises Development in Armenia (SMEDA) on 28 October. All events will be attended by Armenia’s development partners, international organizations and representatives of the EU-funded projects.
On October 26-27, for the first time in Armenia, a high level international conference “Fostering Sustainable Development in Eastern Partnership countries” will take place. Representatives of central, regional and local authorities will gather in Yerevan to discuss new EU initiatives and instruments for sustainable urban development and best practices for successful modernisation of urban infrastructure in the Eastern Partnership countries.
The conference will feature a signing ceremony with 25 Mayors of new signatory cities from EaP countries to join the new Covenant of Mayors for Climate and Energy including 4 from Armenia.