ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ բացվել է «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը
Հոկտեմբերի 27-ին «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում բացվել է «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» (“JUNWEX֊ YEREVAN SHOW 2016”) ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը, որը կգործի մինչև հոկտեմբերի 30-ը։
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը ներկա է եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Ցուցահանդեսը բացել և ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը (ողջույնի խոսքը) և Հայ Ոսկերիչների Միջազգային Ասոցիացիայի (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը։
Այնուհետև hանրապետության Նախագահը, միջոցառման կազմակերպիչների ուղեկցությամբ, շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ծանոթացել այդ ընկերությունների գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին։
«ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» միջազգային մասնագիտացված ոսկերչական ցուցահանդեսն արդեն 6-րդ անգամ է կազմակերպվում Երևանում Հայ Ոսկերիչների Միջազգային Ասոցիացիայի կողմից։ Այս տարի այն անցկացվում է ռուսական հայտնի «ՌԵՍՏԷԿ» (ООО “РЕСТЭК”) ընկերության հետ համատեղ, որը հանդիսանում է միջազգային “JUNWEX” ոսկերչական ցուցահանդեսների կազմակերպիչը։
Ցուցահանդեսին մասնակցում են շուրջ 80 ընկերություններ Հայաստանից, ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Լիբանանից, Թայլանդից, Թուրքիայից և այլն: Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որից օգտվող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից: Ցուցահանդեսին հրավիրված են նաև մեծածախ գնորդներ, առևտրային ցանցերի ներկայացուցիչներ, անհատ ձեռներեցներ ԵԱՏՄ երկրներից, Մերձավոր Արևելքից և այլ երկրներից:
Ցուցահանդեսին մասնակցելուն աջակցելու նպատակով Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին հայտ են ներկայացրել 16 հայկական ընկերություններ, որոնց արտահանմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է շուրջ 50% համաֆինանսավորում:
Հայ Ոսկերիչների Միջազգային Ասոցիացիայի կողմից հայկական ընկերություններին ցուցահանդեսային տարածքները տրամադրվել են զեղչված պայմաններով։
Ցուցահանդեսին Հայաստանում ոսկերչության ոլորտում գործունեություն ծավալող 9 սիրիահայերի Հայ Ոսկերիչների Միջազգային Ասոցիացիայի կողմից տրամադրվել են անվճար տաղավարներ։

On October 27, International Jewelry and Watch Exhibition Yerevan Show (“JUNWEX֊ YEREVAN SHOW 2016”) is a 4 day event being held from 27th October to the 30th October 2016 at the Meridian Expo Centre in Yerevan, Armenia.
President of Armenia Serzh Sargsyan attended the official opening of the “JUNWEX Yerevan show 2016” international jewelry expo in the “Meridian” expo center.
The Minister of Economic development and investments of RA Suren Karayan and President of the Armenian Jewellers Association (AJA) Gagik Gevorgyan opened the exhibition and delivered welcoming remarks.
Then President toured the exhibition, got acquainted with jewelry products of Armenian and foreign production, jewelry equipment, as well as activities and upcoming projects of the companies. This year for the 6th time the International Jewelry Exhibition, Yerevan Show, held by the Armenian Jewellers Association (AJA) will be in an updated format and called “JUNWEX Yerevan Show” as it has partnered with the largest Russian industrial media-holding corporation “RESTEC JUNWEX”.
The exhibition was attended by 80 companies from Armenia, Eurasian Economic Union member countries, USA, Canada, Lebanon, Thailand, Turkey and others. The exhibition center is located in the free economic jewelry zone, where businessmen are granted tax and customs privileges.
16 companies submitted applications to the Development Foundation of Armenia to participate in the exhibition. In order to support the participation in the exhibition, they were provided about 50% co-finance within the framework of export-oriented state program.