Տեղի է ունեցել Հայաստանի զբոսաշրջության խնդիրներին նվիրված հանդիպում-քննարկում
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի խնդիրներին և զարգացման հեռանկարներին նվիրված հանդիպում-քննարկում Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միության անդամների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարմինե Զեյթունցյանը։
Իր ներածական խոսքում նախարար Սուրեն Կարայանն ասել է, որ զբոսաշրջության ոլորտը շատ կարևոր է ՀՀ կառավարության համար, քանի որ ապահովում է տնտեսության աճի ներառականությունը: Այդ նպատակով էլ ստեղծվել է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն:
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ նախարարության համար առաջնային է պետական և մասնավոր ոլորտների կապը։ Ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարմինե Զեյթունցյանին, նախարարը հույս է հայտնել, որ հանդիպման մասնակիցները կխոսեն ոլորտում առկա խնդիրների մասին, որոնց վերաբերյալ, համատեղ ջանքերով, կգտնվեն արդյունավետ լուծումներ:
Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միության տնօրեն Կարինե Դավոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության համար: Նրա խոսքով, ոգևորիչ է, որ ոլորտի ներկայացուցիչների ձայնը լսելի կլինի կառավարության համար:
Այնուհետև Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միության անդամները ներկայացրել են իրենց կողմից վերհանած խնդիրները։ Քննարկվել են նաև զբոսաշրջության ոլորտի նկատմամբ հանրային հետաքրքրության և շահագրգռվածության խթանմանն, շահագրգիռ կողմերի միջև արդյունավետ համագործակցության ապահովման, զբոսաշրջության բնագավառում գործող, մասնավոր հատվածը ներկայացնող կազմակերպությունների գործունեությանը պետական աջակցության, Հայաստանի Հանրապետության` որպես զբոսաշրջության համար բարենպաստ և գրավիչ երկրի ձևավորման օժանդակության, միջազգային ներգնա զբոսաշրջության կայուն աճին և ոլորտի ալյ խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Սուրեն Կարայանն առաջարկել է զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներն անցկացնել ամենամսյա պարբերականությամբ` ակնկալելով հեղափոխական և հետաքրքիր նախագծերի ներկայացում ոլորտի արագ զարգացման համար:
Զարմինե Զեյթունցյանն իր հերթին նշել է, որ ակնկալում է մշտական, կառուցողական, արդյունավետ փոխգործակցություն զբոսաշրջության ոլորտի բոլոր կազմակերպությունների և ընկերությունների հետ։ «Ոլորտում բացերը շատ են, որոնք փակելու համար հրաշքներ գործել պետք չէ», - ասել է Զարմինե Զեյթունցյանը։

A discussion on to the issues of tourism in Armenia was held
On November 16, a meeting discussion on Armenian tourism sector issues and development perspectives with the members of the Union of Incoming Tour Operators of Armenia was organized at the Ministry of Economic Development and Investments of the RA.
The meeting was attended by the Minister of Economic Development and Investments of the RA Suren Karayan and Acting chairman of the State Committee for Tourism Zarmine Zeytuntsyan.
In his introductory speech, Minister Suren Karayan stated that the tourism sector is very important for the Government of Armenia, as it brings inclusiveness for the economic growth. The State Committee for Tourism was created for this purpose.
Suren Karayan noted that for the Ministry private and public sector relation is very important.
Introducing the acting chairman of the State Committee for Tourism Zarmine Zeytuntsyan, the Minister expressed hope that the participants of the meeting will discuss current issues of the sector, and find effective solutions of them by joint efforts.
The director of the Union of Incoming Tour Operators of Armenia Karine Davoyan expressed gratitude for the initiative. According to her, it is inspiring, that the voice of the representatives of the sector will be heard by the government.
Then the members of the Union of Incoming Tour Operators of Armenia presented the issues identified by them.
Minister Suren Karayan suggested holding meetings with the representatives of the tourism sector in monthly intervals, expecting presentation of revolutionary and interesting projects for the rapid development of the sector.
In her turn, Zarmine Zeytuntsyan said that she expects permanent, constructive and effective cooperation with all organizations and companies of the tourism sector.
“There are many gaps in the sector. There is no need to perform miracles to solve the problems",- said Zarmine Zeytuntsyan.