Նոյեմբերի 16-ին Երևանում կայացել է կենսունակ հանքարդյունաբերության խնդիրներին նվիրված գործարար համաժողով, որը կազմակերպել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության և HSBC բանկի հետ համատեղ։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը, պետական կառույցների, հանքարդյունաբերության ոլորտի ընկերությունների և շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ։
Համաժողովի նպատակը Հայաստանի հանքարդյունաբերողների ու ամերիկյան հայտնի ընկերությունների միջև կապերի ձևավորումն էր, որոնք առաջարկում են հանքարդյունաբերության արդյունավետությունը, աշխատողների անվտանգությունը մեծացնող ապրանքներ ու ծառայություններ:
Համաժողովը միտված էր Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև առևտրային բնույթի հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ Հայաստանի հանքարդյունահանողներին ներկայացնելով առաջատար ամերիկյան ընկերություններին, իսկ ամերիկյան ընկերություններին հնարավորություն ընձեռելով ներկայացնելու տեխնոլոգիաների ոլորտում իրենց նորագույն տեսականին:
Նախարար Սուրեն Կարայանն իր ողջույնի խոսում նշել է, որ hանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության կարևոր հենասյուներից է և արտահանման կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռ ունեցող հատվածը։ Այն էական դեր է խաղում Հայաստանի ողջ տնտեսության զարգացման գործում: «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս ներդրումային միջավայրի գրավչության բարձրացմանը: Այդ նպատակով կիրառվում է «բաց դռների» քաղաքականություն` բացառելով որևէ սահմանափակում ներդրումային գործունեության նկատմամբ: Իրականացվում են գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարեփոխումներ: Մշակվել և գործողության մեջ են դրվել զարգացման մի շարք ոլորտային քաղաքականություններ` ուղղված հատկապես արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը, արտահանման դիվերսիֆիկացմանը, արտաքին շուկաների ընդլայնման», - նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզն իր բացման խոսքում ասել է. «Հանքարդյունահանումը, եթե կատարվում է պատասխանատու ու թափանցիկ կերպով և միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական ամենաբարձր նորմերին համահունչ, կարող է լինել հաջող և շահավետ ներդրում Հայաստանի ժողովրդի համար: Կենսունակ հանքարդյունահանումը՝ նորագույն տեխնոլոգիաների ու սարքավորումների կիրառմամբ, անվտանգ կլինի hանքարդյունաբերության աշխատողների համար ու հնարավորություն կտա ապահովելու Հայաստանի բնության պահպանությունը»:

On November 16, the U.S. Embassy in Yerevan, in partnership with the Ministry of Economic Development and Investments, the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, and HSBC Bank, organized a one-day modern mining business conference.
The conference was attended by the Minister of Economic Development and Investments of the RA, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, representatives of governmental institutions, mining companies, interested organizations, experts.
The goal was to connect local mine operators with well-known U.S. companies that offer products and services to ensure greater mine productivity, employee safety, and nature protection.
While the conference was designed to strengthen the growing commercial ties between the United States and Armenia by introducing leading American businesses to Armenian mining sector operators, it is also an opportunity for Armenian mine operators to get the latest in technology and ensure their businesses run effectively and safely.
Minister Suren Karayan in his welcoming note mentioned that the mining industry is one of the important pillars of the economy and has the greatest density in the structure of export.
It plays an essential role in whole economic development of Armenia. "The Government of the Republic of Armenia attaches great importance to enhancing the attractiveness of the investment environment. The Republic of Armenia has announced and is carrying the policy of “Open Doors” to exclude any restrictions on investment activities. Continuous improvements are being implemented in the business and investment environment. A number of sectoral policies have been developed and put into operation aimed at development of industry, information technologies, diversification of exports, expansion of foreign markets ",- said Minister Suren Karayan .
“Mining, done responsibly and transparently in line with the highest international environmental and social standards, can be a successful investment that is also good for the Armenian people,” U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills Jr. said during his opening remarks at the conference. “Sustainable mining, using the latest technology and equipment, can be safe for the workers and protective of the environment.”