Օտարերկրյա ներդրողների հետ քննարկվել են Հայաստանի ներդրումային միջավայրի խնդիրները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում կայացել է օտարերկրյա ներդրումներին նվիրված հանդիպում-քննարկում Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումներով ընկերությունների ղեկավարների հետ։
Նախարար Սուրեն Կարայանն իր ելույթում նշել է, որ հանդիպման նպատակը Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրումների համար առավել գրավիչ ներդրումային միջավայրի ձևավորման հեռանկարների քննարկումն է: Նման երկխոսությունը թույլ կտա վեր հանել օտարերկրյա ներդրողներին հուզող խնդիրներն ու խոչընդոտները և համապատասխան միջոցառումներ իրականացնել վերջիններիս լուծման ուղղությամբ:
Քննարկման ընթացքում օտարերկրյա ներդրումներով ընկերությունների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները առկա խնդիրների վերաբերյալ, որոնք մասնավորապես վերաբերում են նոր հարկային օրենսգրքին, ոսկերչության ոլորտում լիցենզավորման գործընթացներին, մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքների ժամանակատարությանը, շահաբաժինների հարկման խտրականությանը և մի շարք այլ հարցերի:
ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով, կարևոր է պարբերարաբար հանդիպումներ ունենալ գործարար համայնքի հետ, քանի որ կան մի շարք խնդիրներ արտահանման, ներկրման, հարկային դաշտի հետ կապված: Դա կարող է լինել մի հարթակ, որտեղ հնչեն փոխադարձ առաջարկություններ:

A meeting-discussion with the heads of foreign investments companies in Armenia was held at the Ministry of economic development and investments of the RA.
Minister Suren Karayan in his speech noted that the aim of the meeting is to discuss the prospects of formation a more attractive investment climate for foreign investments in Armenia. Such dialogue will help to identify the problems and obstacles the investors concerned with and to implement appropriate actions for their solution.
During the discussion the heads of companies with foreign investments presented their observations on current issues, which particularly related to new tax legislation, licensing processes in jewelry industry, time spend on activities carried out by the customs authorities, etc.
General Manager of VivaCell-MTS Ralph Yirikian in his speech said, that it is important to have a periodic meetings with the business community, as there are a number of issues related to import, export, taxes. It can be a platform where mutual proposals can be sound.