«Աշտարակ կաթը» առողջացման նոր ծրագիր ունի
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը դեկտեմբերի 1-ին հանդիպել է գործարար Արտակ Ասատրյանի և «Աշտարակ կաթ» ընկերության առողջացման ծրագրի ղեկավար Արտակ Ավագյանի հետ:
Մինչ այս փուլը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցության արդյունքում քննարկվել էին այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են առողջացման գործընթացում ներգարվված կազմակերպության բնականոն գործունեության համար:
Սուրեն Կարայանն իր ներածական խոսքում ասել է. «Մի շարք քննարկումներ ենք ունեցել «Աշտարակ կաթ» ընկերության շուրջ առաջացած խնդիրների լուծման նպատակով: Հիմա հասել ենք խնդրի հանգուցալուծման փուլին: Մեզ համար կարևոր է հասկանալ, թե ի՞նչ հունով է շարունակելու աշխատել ընկերությունը, ի՞նչ աշխատատեղեր են պահպանվելու, ինչպե՞ս են մարվելու գյուղացիների պարտքերը: Մեր նախկին քննարկումների ժամանակ մոտեցումներ ենք ամագրել: Այսօր դրանք կբերվեն վերջնական տեսքի»:
Ավելի ուշ լրագրողների հետ կայացած զրույցում նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ կազմակերպությունը մի շարք բանակցություններ է ունեցել նախկին սեփականատերերի հետ: Ըստ փոխնախարարի` ամենակարևոր խնդիրներն այս փուլում հետևյալն են` ընկերության երբեմնի դիրքի վերականգնում շուկայում, գյուղացիների արտադրանքի կայուն գնումներ և աշխատատեղերի պահպանում:
Ընկերության առողջացման ծրագրի ղեկավար Արտակ Ավագյանը վստահեցրել է, որ ընկերության արտադրանքն արդեն իսկ 3 օր է` շուկայում է: Առողջացման ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը փորձելու է անել առավելագույնը` չկորցնելու իր գնորդին: Արտակ Ավագյանը տեղեկացրել է նաև, որ պարտքերի մարման շուրջ առանձին բանակցություններ են ընթանում գյուղմթերողների հետ:

On December 1, the Minister of Economic Development and investments of the RA Suren Karayan met businessman Artak Asatryan and the head of "Ashtarak Kat" Company's rehabilitation program Artak Avagyan.
Before this stage as a result of collaboration with the Ministry of Economic Development and investments of the RA and the Central bank, were discussed the steps which are necessary for regular functioning of company involved in rehabilitation process.
Minister Suren Karayan said in his introductory speech. "We had a number of discussions to solve the arising problems around "Ashtarak Kat ". Now we have reached a stage of the conflict resolution. It is important for us to understand the company's working direction, maintained jobs, how the arrears of villagers will be repaid. During our previous discussions numbers of approaches were fixed. Today all of them will be finalized."
Later, during an interview with the reporters, the Deputy Minister Tigran Khachatryan noted that the representatives of the organization had a series of negotiations with the former owners.
The head of company's rehabilitation program Artak Avagyan assured that the company's products are already on the market for 3 days. Within the framework of the rehabilitation program the company will try to do its best to avoid losing its customers. Artak Avagyan also said that separate negotiations with the agriculture products suppliers are carring on.