Գերմանական ընկերությունը մտադիր է Հայաստանում հականեխիչ նյութերի արտադրություն սկսել
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հանդիպել է «Ophardt Hygiene Technologies» ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Հայներ Օփհարդտի և գործարար Տիգրան Պապիկյանի հետ:
Հայներ Օփհարդտը նախարարին է ներկայացրել աշխարհի 7 երկրում գործունեություն ծավալող հականեխիչ դիսպենսեր սարքերի արտադրությունը: Նա տեղեկացրել է նաև, որ «Ophardt Hygiene Technologies» ընկերությունը մտադիր է Հայաստանում ևս հականեխիչ նյութերի և դիսպենսեր սարքերի արտադրություն հիմնել: Ըստ Հայներ Օփհարդտի` Հայաստանից ապրանքը կարելի է արտահանել նաև Իրան և ԵԱՏՄ երկրներ:
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործարարների նախաձեռնությունը և վստահեցրել, որ նախարարությունն անելու է առավելագույնը, որպեսզի ներդրողները օր առաջ սկսեն արտադրությունը առանց որևէ խոչընդոտի: Նախարարը ներկայացրել է արտահանման այն բոլոր հնարավորությունները, որոնք ընձեռվում են արտահանողներին GSP, GSP+, ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտու, ԵԱՏՄ շուկայի, Իրանի հետ խորացվող տնտեսական հարաբերությունների և ստեղծվելիք ազատ առևտրի գոտիների շնորհիվ:
Հանդիպման ավարտին Սուրեն Կարայանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին` հույս հայտնելով, որ «Ophardt Hygiene Technologies» ընկերությունը մոտ ապագայում կմեկնարկի արտադրությունը Հայաստանում:

The German company plans to launch production of antiseptic substances in Armenia
On December 5, RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan received the founder and director of the Ophardt Hygiene Technologies Company Heiner Ophardt and businessman Tigran Papikyan.
Heiner Ophardt presented to the Minister production of an antiseptic dispensers devices operating in 7 countries.
He also informed that the Ophardt Hygiene Technologies Company is planning to establish production of hygiene substances and antiseptic dispenser devices in Armenia. According to him the production can be exported from Armenia to Iran and the countries of the Eurasian Economic Union.
The Minister Suren Karayan welcomed the initiative of the businessmen and assured that the Ministry will do its best to let investors start the production without any obstacle.
The Minister also presented all the export opportunities that are given to exporters due to GSP, GSP +, a free trade zone with the CIS, the EAEU market, deepening economic relations with Iran, as well as free trade zones , which will be established.
At the end of the meeting Suren Karayan thanked the guests and expressed hope that Ophardt Hygiene Technologies Company will start production in Armenia in the near future.