Նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է GIZ-ի պատվիրակությանը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և նեդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը նախարարին է ներկայացրել պատվիրակության ներկայացուցիչներին և ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը նշել է, որ իրենք ուշի-ուշով հետևում են ՀՀ նոր Կառավարության քաղաքականությանը և ողջունում դրա տնտեսական ուղղվածությունը` պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել կայուն տնտեսական զարգացմանը:
GIZ-ի Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի զարգացման ծրագրի ղեկավար Մարիտա Ռիդելը ներկայացրել է 2013-2016թթ. ծրագրերի շեշտադրումները, որոնցից մեկը, օրինակ, սիրիահայ փախստականների տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված աջակցությունն է:
Նախարար Սուրեն Կարայանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար` բարձր գնահատելով Գերմանիայի կառավարության կողմից տրվող թ´ե ֆինանասական և թ´ե տեխնիկական աջակցությունը: Նախարարը ցանկություն է հայտնել ապահովելու համատեղ իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը, մասնավորապես կայուն տնտեսական զարգացման և փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը տրվող աջակցության համատեքստում: Նախարարն առաջարկել է առաջիկայում նախաձեռնել մի քանի հանդիպում` հետագա ծրագրերը մանրամասն քննարկելու համար:
Նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը հյուրերի ուշադրությունն է հրավիրել ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման գաղափարին, որը նպաստելու է նոր ներդրումային ծրագրերի մշակման ու իրականացման աշխատանքներին` սահմանելով ներդրումային այն հիմնական ուղղությունները, որոնք կաշխուժացնեն ոլորտը: Նախարարի տեղակալն առաջարկել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությանը ներգրավվել այս գործընթացում` մեկ միասնական գործիքով աշխատանքներն իրականացնելու համար:

Minister Suren Karayan received the delegation of GIZ
On December 5, RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan received the representatives of the German International Cooperation Agency (GIZ).
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia H.E. Mr. Matthias Kiesler presented to the Minister the representatives of the delegation, as well as the main directions of the organization's activities.
The Ambassador said that they attentively follow the policy of the new government and welcome its economic orientation, expressing readiness to support the sustainable economic development.
Marita Riedel, head of "Private sector development in the South Caucasus" project presented focuses of the projects for 2013-2016, one of which, for example, is to support the economic integration of the refugees from Syria.
Suren Karayan expressed gratitude for the meeting highly appreciating both the financial and technical support provided by the German government. The Minister suggested organizing several meetings for a detailed discussion of further plans.
The Deputy Minister Hovhannes Azizyan drew the attention of guests the idea of establishing an investment foundation, which will contribute to the development and implementation of new investment projects, defining the main directions of investments, which will boost the sector.
The Deputy Minister suggested the German International Cooperation Agency to get involved in this process and implement the activities by unified instrument.