Դեկտեմբերի 7-ին, Երևանի Դաբլ Թրի Հիլթոն հյուրանոցի Փարիզ սրահում կայացել է Եվրոպական հարևանության գործիքի ներքո իրականացվող Թայեքս (TAIEX) և Սոսյու (SOCIEUX) ծրագրերի ներկայացմանը նվիրված տեղեկատվական աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Գրեգորի Ցուրիսը, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության-Հայաստանում Թայեքս ծրագրերի իրականացման պատասխանատու Իվանա Պետրիչևիչը:
Իր ողջույնի խոսքում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը նշել է.
Հայաստանը վերջին տարիներին օգտվում է Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գործիքներից` Թվինինգ, Թայեքս և Սիգմա, Սևծովյան ավազանի անդրսահմանային ծրագրերից: Վերջին շրջանում ավելացավ ևս մեկ գործիք, որը կոչվում է Սոսյու: Այսօրվա մեր նպատակը Թայեքս և Սոսյու գործիքների մասին հնարավորինս թարմացված մանրամասն տեղեկատվություն ներկայացումն է, որովհետև ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, հանդես գալով որպես Եվրոպական Միության ծրագրերի ազգային համակարգող, շահագրգռված է, որպեսզի մենք ունենանք գործիքների մասով տեղեկացվածության բարձր մակարդակ, ինչը մեզ հնարավորություն է տալու առավելագույնս օգտվելու այս գործիքներից և' քանակական և' որակական տեսանկյունից:
Գարեգին Մելքոնյանը նաև պատասխանել է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցերին:
Աշխատաժողովին մասնակցել են ավելի քան 25 ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Եվրոպական Հանձնաժողովի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Տեղեկատվական աշխատաժողովի ընթացքում մանրամասն ներկայացվել է Թայեքս և Սոսյու գործիքների հիմնական առաքելությունը, տեսակները, ծրագրի իրականացման ընթացքը, առանձնահատկությունները, Հայաստանում դրանց իրականացման ընթացակարգերը, հիմնական ուղղությունները և դիմելու մանրամասն ընթացակարգը` դիմումի ներկայացումից մինչև վերջնական հաշվետվություն, ինչպես նաև ԵՄ գործիքներին առնչվող մի շարք այլ հարցեր` նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանի պետական կառույցների կողմից ծրագրերին ակտիվ մասնակցությունը:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Աջակցություն Հայաստանում Եվրամիության ծրագրերի համակարգողին» ծրագրի աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից:
Թայեքսը Եվրոպական Հանձնաժողովի տեխնիկական օժանդակության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք է, որն աջակցում է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության անդամ երկրներին ԵՄ օրենսդրության մոտարկման և կիրարկման ապահովման բնագավառներում։ Հայաստանն օգտվում է Թայեքս աջակցություն գործիքից 2007 թվականից։
Սոսյուն Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական օժանդակության գործիք է, որը նպատակ ունի աջակցել գործընկեր երկրներին ձևավորել, կառավարել, իրականացնել և վերահսկել սոցիալական պաշտպանության ներառական, արդյունավետ և կայուն համակարգ։ Սոսյուն աջակցություն է տրամադրում սոցիալական պաշտպանության բոլոր ոլորտներում։

Awareness Raising workshop on ENI TAIEX and SOCIEUX took place
The welcoming speeches were delivered during the workshop by Mr. Garegin Melkonyan, the RA First Deputy Minister of Economic Development and Investments, Mr. Gregory Tsouris, Deputy Head of Operations Section of the EU Delegation to Armenia, as well as Ivana Petričević, Project Manager and TAIEX Country Coordinator for Armenia at DG Neighbourhood and Enlargement Negotiations, European Commission.
In his welcoming speech Mr. Garegin Melkonyan, the RA First Deputy Minister of Economic Development and Investments noted.
In recent years Armenia enjoys Twinning, TAIEX and Sigma financial assistance instruments, as well as Black Sea Cross-border cooperation provided by the European Union. Lately another instrument, called Social Protection European Union Expertise in Development Cooperation (SOCIEUX) was added.
The aim of our today's meeting is to present updated and detailed information on TAIEX and SOCIEUX instruments. Ministry of Economic Development and Investments of the RA, acting as national coordinator of EU projects, is interested in having high level of awareness about instruments, which will enable us to use these instruments maximally both quantitative and qualitative terms.
Garegin Melkonyan also answered the questions of media representatives.
More than 25 RA Government agencies, the representatives of European Delegation to Armenia and European Commission, as well as other organizations and beneficiary state institutions participated in the event.
The main objectives of TAIEX and SOCIEUX instruments were presented during the Awareness Raising workshop, including their types, implementation processes, specifications, procedures of implementation in Armenia, the main directions, as well as the detailed application procedure: from application submission to the final report. A number of other issues, related to the European instruments, were also presented in order to promote their usage by government institutions in Armenia.
The event was organized with the support of the “Support to the Coordinator of EU Assistance - Armenia” project, which is funded by the European Union.
The Technical Assistance and Information Exchange (TAIEX) is an instrument of the European Commission, which supports member-states of the European Neighbourhood Policy in the areas of approximation, application and enforcement of EU legislation. Armenia benefits from the TAIEX Instrument since 2007.
Social Protection European Union Expertise in Development Cooperation (SOCIEUX) is a technical assistance facility, which aimed at supporting partner-countries in order to design, manage, implement and monitor inclusive, efficient and sustainable social protection system. SOCIEUX offers support in all areas of social protection.