ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը դեկտեմբերի 7-ին հանդիպել է թեթև արդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության հարթակների շրջանակում։
Սուրեն Կարայանը մասնակիցներին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և շեշտել, որ թեթև արդյունաբերության ոլորտը զարգացման մեծ ներուժ ունի Հայաստանում։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը և ՓՄՁ ԶԱԿ-ը պատրաստակամ են գործարարներին ներկայացնելու օժանդակության գործիքակազմը թե՛ արտահանման և թե՛ տեղական արտադրության զարգացման համար:
Թեթև արդյունաբերության գործատուների միության համանախագահ Հովսեփ Պողոսյանը նշել է, որ ոլորտի ներկայացուցիչները լուրջ ակնկալիքներ ունեն Հայաստանի նոր կառավարությունից` շեշտելով, որ այս ամենամսյա հանդիպումների միջոցով խնդիրների լուծման ուղիներ փնտրելու հույս ունեն:
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են կոշկագործության, կաշեգործության, տեքստիլի և այլ ոլորտների խնդիրները, որոնք հիմնականում առնչվում են մաքսային, վարկային, հումքի ներմուծման, կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման հարցերին:
Նախարարը վստահեցրել է, որ նախարարությունը մշտադիտարկման միջոցով հետամուտ է լինելու արտահանման դեպքում ԱԱՀ-ի հետ վերադարձման՝ օրենքով սահմանված ժամկետների պահպանմանը։
Սուրեն Կարայանը և ոլորտի ներկայացուցիչները քննարկել են նաև պետություն-մասնավոր համագործակցության հեռանկարները, ուսումնական կենտրոնի միջոցով կադրերի վերապատրաստման, արտերկրում առևտրային տուն հիմնելու հնարավորության և այլ հարցեր։

Minister Suren Karayan was presented the problems of light industry
On December 7, the Minister of Economic Development and Investments of the RA Suren Karayan met the representatives of light industry sector within the framework of public-private sector dialogue platforms (http://mineconomy.am/eng/591/free.html).
The co-chair of the light industry employers' association Hovsep Poghosyan noted that the representatives of the sector have serious expectations from the new government of Armenia, emphasizing that they hope to find ways to solve these problems through monthly meetings.
The participants of the meeting presented problems of shoemaking, textile industry, leather industry, etc. , which mainly relating to the issues of custom, credit, import of raw materials, training and retraining of personnel.
The Minister assured, that the Ministry, through the monitoring will seek to refund VAT in case of export by keeping deadlines prescribed by law.
Suren Karayan and the representatives of private sector also discussed issues related to the perspectives of public-private sector cooperation, training of personnel through educational center, opportunity to establish trading house abroad, etc.