Դեկտեմբերի 12-ին Ջերմուկում տեղի է ունեցել «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ նորակառույց գործարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը իր բացման խոսքում նշել է, որ բնական և հանքային շշալցված ջրերի արտադրության ոլորտը Հայաստանի տնտեսության զարգացող ուղղություններից մեկն է։ Նա շեշտել է, որ երկրի տնտեսության համար գործարանի բացումը կարևոր իրադարձություն է, որը հերթական անգամ փաստում է Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի առկայության մասին, ինչն արտադրական գործունեություն ծավալելու և բիզնեսում հաջողություններ ունենալու լավագույն գրավականն է:
- Հանրապետությունում առկա բնական և հանքային ջրերի պաշարներն ու բազմազանությունը, որոնք ունեն տարբեր համային և առողջարարական նշանակություն, ինչպես նաև այս արտադրանքի նկատմամբ արտաքին շուկայի պահանջարկի միտումները, հիմք են տալիս նշելու, որ ոլորտը զարգացման և նոր շուկաներ մուտք գործելու մեծ ներուժ ունի։ Դրա վառ ապացույցն է նաև այս նոր գործարանի բացումը, - ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ պետությունը մշտապես պատրաստ է կանգնել գործունյա և բարեխիղճ արտադրողների կողքին աջակցության իր ողջ գործիքակազմով:
Միջոցառման մասնակիցները շրջայց են կատարել նորակառույց գործարանում՝ ծանոթանալով թարմացված արտադրական հոսքագծերին, արտադրական հզորություններին և «Ջերմուկ գրուպի» առաջիկա ծրագրերին:
Նշենք, որ Հայաստանում բնական և հանքային շշալցված ջրերի արտադրության ոլորտի տարեկան արտադրանքը կազմում է շուրջ 12 մլրդ ՀՀ դրամ, որի շուրջ 30 %-ը արտահանվում է։ Ոլորտում աշխատում է ավելի քան 1200 մարդ։
«Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը հանքային և բնական աղբյուրի ջուր արտադրող խոշորագույն ընկերությունն է Հայաստանում: Ընկերությունն անընդհատ իրականացվող խոշոր ներդրումների և զարգացումների շնորհիվ ձեռք է բերել առաջատար դիրքեր շուկայում:
Նորակառույց գործարանի գործարկմամբ «Ջերմուկ Գրուպն» ընդլայնում է իր գործունեությունը։ Այդ նպատակով ընկերությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացրել է շուրջ 5 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրում` ներկրելով եվրոպական արտադրության ժամանակակից սարքավորումներ:
Նշված ներդրումային ծրագրի իրականացմանը նպաստելու համար, պետական աջակցության գործիքակազմի շրջանակում, ընկերությանը տրամադրվել է ներկրված սարքավորումների ԱԱՀ-ի գումարների վճարման հետաձգում և մաքսատուրքից ազատում:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում ընկերությունը նախատեսում է արտադրել տարեկան ավելի քան 5 մլրդ դրամի արտադրանք, որի շուրջ 50 %-ը կարտահանվի: Նոր գործարանի կառուցմամբ աշխատատեղերի քանակն ընկերությունում կավելանա շուրջ 15%-ով:

On December 12, the official opening ceremony of a new plant of Jermuk Group Company was held.
RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan in his speech said, that spring and mineral bottled water industry is one of the developing directions of Armenia's economy. He emphasized that the opening of the plant is an important event for the country's economy, which once again assure the existence of a favorable investment climate in Armenia. It is the best guarantee to establish production and have successful business.
Diversity of existing spring and mineral water resources, which have different taste and health value, as well as foreign market demand tendencies for these products, give us ground to indicate that the sector has great potential for development and access to new markets. The vivid evidence of that is the opening of this new plant, - said the Minister, adding that the state always ready to stand next to the active and diligent entrepreneurs.
The participants of the event toured the new plant, familiarized with the upgraded production lines, production capacities , as well as upcoming projects of Jermuk Group Company.
It should be noted, that the annual output of spring and mineral bottled water industry is about 12 billion drams and about 30% is exported. More than 1,200 people works in the industry.
Jermuk Group Company is the largest producer of mineral and spring water in Armenia. Due to continuous major investments and ongoing developments, the company manages to keep its leading market position.
Launching the new plant Jermuk Group Company expands its activity. The Company has implemented an investment project of about 5 billion dram, importing modern European equipment.
To facilitate the implementation of the mentioned investment program, within the framework of state support instruments, the company was provided a deferment of payment of customs duties and VAT exemption of imported equipment.
After project implementation the company plans to produce more than 5 billion AMD annual products, 50% of which will be exported.
With the construction site of a new plant of Jermuk Group Company, the number of workplaces will be increased about 15%.