Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն Ջերմուկում
Դեկտեմբերի 12-ին Ջերմուկում տեղի է ունեցել Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն, որը հրավիրել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանը, ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարմինե Զեյթունցյանը, Զբոսաշրջության զարգացման քաղաքականության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանը, Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն ԿարԷն Մկրտիչեանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը` ելնելով զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հնարավորություններից ու դրանց գործարկման անհրաժեշտությունից, իր գործողությունների ծրագրում նախանշել է բավական հավակնոտ նպատակներ, որոնց իրականացման համար անհրաժեշտություն է առաջացել ամրապնդել և համախմբել ոլորտի քաղաքականության մշակման և իրականացման թիմը։
Ներկայացնելով նախարարության կառավարման ոլորտում գործող երկու մարմինների` Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի գործունեության շրջանակները, Սուրեն Կարայանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է միավորել նախարարության նորաստեղծ կոմիտեի, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի, պետական և մասնավոր հատվածի մյուս շահագրգիռ կողմերի ներուժը և միասնական ջանքերը հետևողականորեն ու նպատակային ուղղել մեր երկրի զբոսաշրջության նոր քաղաքականության մշակմանը և զարգացման ծրագրի իրականացմանը։
- Համոզված եմ, որ մեզ կհաջողվի ստեղծել կուռ և գործուն համակարգ, բարձրորակ մասնագետների թիմ, կազմակերպել համախմբված, ներդաշնակ աշխատանք և մոտ ապագայում արձանագրել էական արդյունքներ, - ասել է նախարարը, խոսքը փոխանցելով Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարմինե Զեյթունցյանին, ով ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում 2017-2020թթ. զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգային մոտեցումները` առաջնային համարելով հետևյալ նպատակները.
♦ Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի մրցունակության ամրապնդում և շարունակական բարձրացում, Հայաստանի նկարագրի զարգացում և խթանում որպես կայուն, ապահով, ձեռնարկատիրության, ներդրումների և զբոսաշրջության համար բարենպաստ ու գրավիչ երկիր,
♦ հայկական զբոսաշրջային արդյունքի դիվերսիֆիկացում,
♦ զբոսաշրջության ապակենտրոնացում դեպի ՀՀ մարզեր, այդ թվում նաև` գյուղական համայնքներ,
♦ մարդկային ռեսուրսների ամրապնդում, ծառայությունների որակի շարունակական բարձրացում,
♦ ենթակառուցվածքների բարելավում և զարգացում, միջազգային համագործակցության ակտիվացում, բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ապահովում։
Այնուհետև Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարէն Մկրտիչեանը ներկայացրել է հիմնադրամի կողմից 2016 թվականին կատարված աշխատանքը և 2017 թվականի համար նախանշված անելիքները։
-Այս տարվա կարևոր արդյունքներից է մարքեթինգային միջոցառումների շնորհիվ արաբական ավիաընկերությունների չվերթների հաճախականության ավելացումը դեպի Հայաստան։ Մուտքի արտոնագրի դյուրացման պարագայում ակնկալում ենք մինչև ամենօրյա չվերթների ապահովում։ «Air France» ավիաընկերության հետ համագործակցության շրջանակում աշխարհում 1.7 միլիոն ընթերցող ունեցող «Air France Magazine»-ը Հայաստանի 10 առավելությունների մասին ընդարձակ (18 էջ) հոդվածաշար է հրապարակել՝ իր հաճախորդներին ուղղորդելով մեր երկիր։ Նաև պատրաստվել է www.armenia.travel կայքը, որը հնարավորություն է տալիս օտարերկրյա զբոսաշրջիկին մեկ հարթակում գտնել Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունքը։ Արկածային զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մշակվել է հայաստանյան 40 քայլարշավային երթուղի»,- ոլորտի խթանման նպատակով իրականացված միջոցառումներից մի քանիսն է նշել Հայաստանի զարգացման գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը։
Խորհրդակցության օրակարգի շրջանակում զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը:
Իր խոսքում Նախագահն ընդգծել է, որ չնայած զբոսաշրջության բնագավառում արձանագրված որոշակի դրական արդյունքներին, ոլորտում դեռևս ամբողջությամբ չբացահայտված մեծ ներուժ կա:
- Սա տնտեսության զարգացման մի ամբողջ փոխկապակցված շղթա է, և այս շղթայի բոլոր օղակները պետք է լինեն ամուր, գործեն ակտիվորեն, որպեսզի կարողանանք ստանալ վերջնական արդյունք: Պատասխանատվությունն էլ պետք է լինի բոլորինը: Պետք է գիտակցենք, որ ոլորտը կարող է զարգանալ միայն ու միայն բոլորիս համատեղ ջանքերի շնորհիվ, - նշել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Խորհրդակցության արդյունքներով Նախագահը մի շարք հանձնարարականներ է տվել մասնակիցներին։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին հանձնարարվել է`
ա) շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում ամփոփել «Զբոսաշրջության մասին» ՀՀ նոր օրենքի և դրան առնչվող իրավական ակտերի փաթեթի մշակման աշխատանքները՝ համապատասխան նախագծերը ներկայացնելով ՀՀ կառավարության քննարկմանը 2017թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում,
բ) սեղմ ժամկետներում իրականացնել հանրապետության ողջ տարածքի զբոսաշրջային գոտևորման աշխատանքներ՝ պատմամշակութային հուշարձանների, բնության հատուկ պահպանվող տարածքների և զբոսաշրջային ներուժ ունեցող այլ վայրերի ամբողջական հաշվառման արդյունքներով,
գ) հստակ միջոցառումներ մշակել զբոսաշրջության ոլորտի վարչական ռեգիստրի ձևավորման, ինչպես նաև զբոսաշրջային այցելությունների վիճակագրության վարման մեթոդների և վերլուծական կարողությունների կատարելագործման ուղղությամբ՝ համապատասխան ֆինանսական գնահատականները ներկայացնելով ՀՀ կառավարության քննարկմանը,
դ) ՀՀ մշակույթի նախարարի հետ համատեղ քննարկել զբոսաշրջային հիմնական երթուղիներում ներառվելիք պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման և հնագիտական աշխատանքների իրականացման ժամանակացույցերը՝ աշխատանքների անխափան ընթացքին զուգահեռ ապահովելով առավելագույն զբոսաշրջային արդյունք,
ե) Երևանի քաղաքապետի և տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի հետ համատեղ քննարկել հանրապետության տարածքում միասնական ցանցային համակարգում միավորված ժամանակակից զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների հիմնման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձևավորման խնդիրները՝ համապատասխան ֆինանսական գնահատականները ներկայացնելով ՀՀ կառավարության քննարկմանը:

Meeting on issues related to the development of Armenian tourism in Jermuk
On December 12, a meeting on issues related to the development of Armenian tourism wad held in Jermuk. The meeting was invited by the President Serzh Sargsyan
The meeting was attended by the Vice Prime Minister of Armenia, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan, Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan, Minister of Territorial Administration and Development David Lokyan, Minister of Culture Armen Amiryan, Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Harutyunyan, Head of the State Committee on Urban Development Narek Sarksyan, Acting Head of the State Committee on Tourism Zarmine Zeitountsian, Head of the Tourism Development Department Mekhak Apresyan, Governor of Vayots Dzor marz Harutyun Sarksyan, Head of Jermuk community Vardan Hovhannissyan, Executive Director of Development Foundation of Armenia Karen Mkrtchian, Executive Director of Armenia’s Territorial Development Fund Ashot Kirakosyan.
Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan in his speech said, that Armenia's government, based on the potential for development of tourism industry and the necessity for launching them, outlined quite ambitious goals for its operation, that’s why it became necessary to strengthen and bring together the team, who develop and implement the policy of the tourism sector.
Presenting the scope of activities of two administration bodies of Ministry; the State Committee on Tourism and Development Foundation of Armenia, Suren Karayan noted that it is necessary to unify the potential of the State Committee on Tourism, Development Foundation of Armenia and other public and private sector stakeholders and consistently and purposefully address joint efforts to the development of our country's new tourism policy and implementation of development program.
-I am confident that we will succeed in creating a strong and effective system, highly qualified team of professionals, organize a consolidated, harmonious work and achiev significant results in the near future, -said the Minister, giving the floor to the Acting Head of the State Committee on Tourism Zarmine Zeitountsian. She presented the conceptual approaches to the development of tourism in Armenia for years 2017-2020 including statistics, issues of state policy and anticipated results, forthcoming events and main obstacles for the development of the area.
The Executive Director of Development Foundation of Armenia Karen Mkrtchian reported on the events envisaged by the Foundation in the area of tourism for years 2016-2017.
In the framework of the meeting agenda, the Vice Prime Minister of Armenia, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan, Executive Director of Armenia’s Territorial Development Fund Ashot Kirakosyan, Minister of Territorial Administration and Development David Lokyan, Governor of Vayots Dzor marz Harutyun Sarksyan delivered speeches.
In his speech the President underscored that despite some positive tendencies registered in the area of tourism, there still exists a great potential which still remains untapped.
“This is an interrelated chain of economic development, and every link of this chain should be strong to yield the final result. Responsibility lies with everyone. We need to understand that the area will develop only and only through our joint efforts,- said President Serzh Sargsyan.
The RA Minister of Economic Development and Investments was tasked:
a) After the discussions with the interested parties to summarize the works of the draft law of Armenia on Tourism and pertinent legal acts and present the drafts for discussions to the government of Armenia in the first three months of year 2017.
b) To draw the tourist map of Armenia in a short period of time and create the inventory of all monuments, natural reserves, and other areas which may hold tourism development potential.
c) to carry out concrete works on the formation of the administrative index of tourism as well as to create methods to carry out statistical records of the tourists visits and improvement of analytical capacities and present corresponding financial assessment to the government of Armenia.
d) Together with the Minister of Culture to discuss the timetable for the reconstruction of the historical and cultural monuments at the main tourist routes and archeological excavations and together with the uninterrupted works ensure maximal tourist flows.
e) Together with the mayor of Yerevan and Minister of Territorial Administration and Development to discuss issues related to the creation of a necessary infrastructure for the establishment on the territory of the Republic of modern tourist information centers united in one network and present to the government of Armenia corresponding financial assessment.