Սուրեն Կարայանը և Քրիսիտիան Դանիելսոնը համաձայնագրեր են ստորագրել
Դեկտեմբերի 16-ին Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում, ՀՀ Տնտեսական Զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով Գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի հետ:
Սուրեն Կարայանը վերահաստատել է հայկական կողմի հանձնառությունը` զարգացնելու և խորացնելու ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը հնարավոր բոլոր բոլոր ուղղություններով:
Նախարար Սուրեն Կարայանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ գործընկերներին՝ Եվրոպական Խորհրդի կողմից ՀՀ-ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի բանակցային մանդատի հաստատման կապակցությամբ: Նախարար Կարայանն ընդգծել է, որ ԵՄ կողմից տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանում իրականցվող բարեփոխումների գործընթացում: Նախարարի խոսքով, վերջին տարիներին ԵՄ աջակցությամբ իրականացվել են և ներկայումս շարունակվում են բարեփոխումներն արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էներգետիկայի, կրթության, մաքսային և հարկային քաղաքականության, գյուղատնտեսության, ՓՄՁ աջակցության, տարածքային կառավարման և այլ ոլորտներում: Քննարկման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է ԵՄ աջակցության շրջանակների ու ոլորտների ընդլայնումը:
ՀՀ Տնտեսական Զարգացման և ներդրումների նախարարը կարևորել է «ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնությունների» բանակցային գործընթացը: «ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնությունները» թույլ կտան արագ մշակել ՀՀ-ԵՄ Միասնական աջակցության շրջանակը 2018-2020թթ. համար, որի արդյունքում ԵՄ ֆինանսական աջակցությունը կուղղվի նպատակային բարեփոխումների իրականացմանը:
Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով Գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնը իր գոհունակությունն է հայտնել նախօրեին տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ հանդիպումների և բանակցությունների արդյունքների շուրջ` շեշտելով նախարար Սուրեն Կարայանի ներդրումը քննարկումների արդյունավետության գործում: Գլխավոր տնօրենի հետ քննարկվել են համագործակցության առաջնահերթությունները, հետագա ֆինանսական աջակցության ուղղությունները և մի շարք այլ օրակարգային հարցեր:
Քրիստիան Դանիելսոնը բարձր է գնահատել Եվրամիության աջակցության գործիքների վերաբերյալ նախարարության կողմից տարվող իրազեկման աշխատանքները: Քրիսիտան Դանիելսոնի խոսքով, Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն իրենց առաջնահերթություններից է:
Հանդիպման ավարտին Սուրեն Կարայանը և Քրիստիան Դանիելսոնը ստորագրել են «Լավ որակավորումներ լավ աշխատանքի համար» և «Հանրային ֆինանսների կառավարում» ԵՄ բյուջետային աջակցության համաձայնագրերը:
Առաջին համաձայնագրով ԵՄ կտրամադրի 15.2 մլն եվրոյի աջակցություն, որով կօգնի բարելավել Հայաստանի աշխատաշուկայի արդյունավետությունը և աշխատուժի աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունները` մասնավորապես շեշտադրելով գյուղատնտեսական զբաղվածությունը:
Այն նաև նպատակ ունի բարելավելու աշխատուժի առաջարկի և պետական, մասնավոր հատվածի պահանջարկի բացհայտման և համապատասխանեցման մեխանիզմները տվյալների հավաքագրման և օգտագործման առավել արդյունավետ համակարգի միջոցով:
Երկրորդով` 10 մլն եվրո բյուջետային աջակցություն՝ աջակցելու հանրային ֆինանսների քաղաքականության ոլորտում բարեփոխումներին:
Ծրագիչն ուղղված է լինելու հանրային ծախսերի հաշվետվողականությանը, թափանցիկությանն ու արդյունավետությանը, միջազգային չափանիշներին և փորձին համապատասխանությանը:
Ծրագիրն էլ ավելի կամրապնդի բյուջեի և դրա ծախսերի հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը ավելի լավ հաշվապահական և աաուդիտորական գործունեության շնորհիվ` համագործակցելով քաղաքացիական հասարակության և Ազգային ժողովի հետ, որպեսզի բյուջետավորման գործընթացը լինի ավելի ներառական:

On December 16, within the framework of the visit to Brussels, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan had meeting with the Director-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations of the European Commission Christian Danielsson.
Suren Karayan reaffirmed the willingness of the Armenian side to develop and deepen cooperation between Armenia and the European Union in all possible fields.
Minister Suren Karayan expressed gratitude to EU partners for the support programs of the European Union to Armenia and stressed the importance of its role in the process of reforms carried out in Armenia.
The Minister of Economic Development and Investments of RA stressed the importance of negotiation process with the European Union and added that they will allow to quickly develop the Common support framework between Armenia and EU for 2018-2020.
Director-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations of the European Commission Christian Danielsson expressed satisfaction over the results of meetings and negotiations taken place the day before. Cooperation priorities, further financial support directions and other agenda issues have been discussed.
At the end of the meeting Suren Karayan and Christian Danielsson signed EU budget support agreements on “Better Qualifications for Better Jobs” and “Public Finance Policy.”
The new programme "Better Qualifications for Better Jobs", with a budget of €15.2 million, seeks to improve the efficiency of Armenia's labour market and the employability of its workforce, with a particular emphasis on agricultural employment. Through the development of a national system of professional orientation, the reinforcement of career guidance centres and the improvement of lifelong learning opportunities, the initiative supports the development qualifications and employability of jobseekers. It also aims to improve the mechanisms to identify and match labour supply with private and public sector demand through more effective data collection and usage.
In parallel, the newly signed programme to support the reform of “Public Finance Policy” (€10 million) in Armenia, addresses the accountability, transparency and effectiveness of public spending in line with international standards and practices. The programme will strengthen the accountability and transparency of the budget and its spending through better accounting as well as auditing practices; working with civil society and the National Assembly to ensure a more participatory budgeting process.