Ազատ տնտեսական գոտում շահագործողներին տրվող թույլտվության ռեեստր
Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հիմնական նպատակն է ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, դրա արդյունքում առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով նպաստել արտահանման ծավալների աճին, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և ապահովել կայուն տնտեսական զարգացում:
Ազատ տնտեսական գոտիների գործունեությունը կարգավորող հիմնական փաստաթուղթը «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքն է։
Ավելացված արժեքի հարկից ազատվում են ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպչին և ազատ տնտեսական գոտու շահագործողին ծառայությունների մատուցումը, ազատ տնտեսական գոտու տարածքում ապրանքների մատակարարումը, ազատ տնտեսական գոտու շահագործողներն ազատվում են շահութահարկից և գույքահարկից, տրվում են մաքսատուրքի վճարման արտոնություններ:
Ու՞մ կողմից կարող է ստեղծվել ազատ տնտեսական գոտի
• Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ
• մասնավոր նախաձեռնությամբ
Ինչպե՞ս դառնալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպչի ընտրությունը և պայմանագրի կնքումն իրականացվում է հետևյալ ընթացակարգով`
1) ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ընդունելուց հետո լիազոր մարմինն իրականացնում է ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպչի ընտրությունը «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով` կիրառելով գնման մրցակցային երկխոսության ձևը.
2) կազմակերպիչն ընտրվում է հայտի գնահատման արդյունքում` կիրառելով կարգի IV գլխում նշված գնահատման չափանիշները.
3) ընտրության արդյունքները լիազոր մարմինն ուղարկում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն` հաստատման.
4) ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ հաստատելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 30 աշխատանքային օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը` ի դեմս լիազոր մարմնի, ընտրված կազմակերպության հետ կնքում է ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին պայմանագիր:
Մասնավոր նախաձեռնությամբ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, կազմակերպչի ընտրությունն ու պայմանագրի կնքումն իրականացվում է հետևյալ ընթացակարգով`
1) մասնավոր նախաձեռնությամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար նախաձեռնողը հայտ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմ.
2) հայտն իրենից ներկայացնում է հետևյալ փաստաթղթերի ամբողջությունը`
ա. դիմում,
բ. կազմակերպչի կողմից մատուցվող ծառայությունների ցանկը և սակագները,
գ. ազատ տնտեսական գոտու նկարագիրը, ստեղծման նպատակը, գործունեության հիմնական ուղղությունները,
դ. գտնվելու վայրը, տարածքի հատակագիծը, տարածքում շինությունների առկայության դեպքում նաև շինությունների նախագիծը,
ե. գործարար ծրագիրը, որը պետք է համապատասխանի կարգի IV գլխում նշված չափանիշներին.
3) մասնավոր կազմակերպության ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար ներկայացված հայտի գնահատման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի որոշմամբ ստեղծվում է մշտական գործող միջգերատեսչական հանձնաժողով: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմը 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտը փոխանցում է հանձնաժողովին.
4) հանձնաժողովը 20 աշխատանքային օրվա ընթացքում գնահատում է հայտով ներկայացված փաստաթղթերը` համաձայն կարգով սահմանված հայտի գնահատման չափանիշների և ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու վերաբերյալ եզրակացություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն.
5) Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը քննարկում է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու և մասնավոր կազմակերպության ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ ճանաչելու նպատակահարմարության հարցը, որի արդյունքում ընդունվում է հայտը բավարարելու կամ մերժելու մասին որոշում.
6) լիազոր մարմինը որոշումն ընդունելուց հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է նախաձեռնողին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման վերաբերյալ.
7) ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու և ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ հաստատելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 30 աշխատանքային օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը` ի դեմս լիազոր մարմնի, նախաձեռնողի հետ կնքում է ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին պայմանագիր:
Հայտի գնահատման չափանիշներն են`
1) պոտենցիալ յուրաքանչյուր շահագործողի գործունեության համապատասխանությունն ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նպատակին.
2) կազմակերպչի կողմից մատուցվող ծառայությունների ցանկը և սակագները.
3) ներդրումների չափը, ուղղվածությունը և ժամկետները, այդ թվում` նաև ներդրումների ձևերը` ֆինանսական և գույքային.
4) օրենքի 6-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխանությունը, այդ թվում` ճարտարապետաշինարարական նախագիծ (այսուհետ նախագիծ) և վիզուալ մակետ, կամ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի պահանջների չպահպանման համար անհրաժեշտ հիմնավորումների ապահովում.
5) ազատ տնտեսական գոտու միջազգային ճանաչման և բրենդի տարածմանն ուղղված միջոցառումները, այդ թվում` մարքեթինգային պայմանագրերի առկայություն, ազատ տնտեսական գոտում միջազգային բրենդների և այլ շահագործողների ներգրավման և ազատ տնտեսական գոտում արտադրվող ապրանքների և մատուցվող ծառայությունների արտահանման աջակցմանն ուղղված աշխատանքները և ակնկալվող արդյունքները.
6) ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպման բնագավառում փորձը (կդիտարկվի որպես առավելություն).
7) կազմակերպչի և պետության պարտականությունների բաշխումը և կողմերի մասնակցության հարաբերակցությունը.
8) ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման անհրաժեշտության հիմնավորվածությունը (միայն մասնավոր նախաձեռնության դեպքում).
9) բնապահպանական ազդեցության գնահատականը.
10) կազմակերպչի կողմից ստեղծվելիք աշխատատեղերի քանակը և միջին աշխատավարձի չափը:
Ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար ներկայացված հայտի գնահատման թերթիկ
Ո՞վ է համարվում ազատ տնտեսական գոտու շահագործող
Ազատ տնտեսական գոտու շահագործող են համարվում կարգին համապատասխան թույլտվություն ստացած և կազմակերպչի հետ պայմանագիր կնքած` Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված առևտրային իրավաբանական անձը, անհատ ձեռնարկատերը և օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցչությունը:
Ինչպե՞ս դառնալ ազատ տնտեսական գոտու շահագործող
Լիազոր մարմին (ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն) ներկայացվում է հայտ, որն իրենից ներկայացնում է հետևյալ փաստաթղթերի ամբողջությունը`
1) դիմում (համաձայն ձևի).
2) գործարար ծրագիր, որը պետք է համապատասխանի ՀՀ կառավարության 2011թ. հոկտեմբերի 13-ի N 1521-Ն որոշման կարգի IV գլխում ներկայացված չափանիշներին.
3) կազմակերպչի կողմից տրամադրված տեղեկանք ազատ տնտեսական գոտում գործունեություն իրականացնելու պայմանների վերաբերյալ:
Շահագործողի կարգավիճակ ստանալու համար ներկայացված հայտի գնահատման թերթիկ
Ինչքա՞ն ժամանակ է պահանջվում ազատ տնտեսական գոտու շահագործող դառնալու համար
Լիազոր մարմինը հայտն ստանալուց հետո 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում այն էլեկտրոնային եղանակով ուղարկում է հանձնաժողովի անդամներին: Հանձնաժողովի անդամները հայտն ստանալուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում ուսումնասիրում են ներկայացված փաստաթղթերը՝ ելնելով կարգով սահմանված չափանիշներից, և ներկայացնում են հայտի վերաբերյալ գնահատական:
Հանձնաժողովի գնահատած հայտը և համապատասխան եզրակացությունը լիազոր մարմնի կողմից ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն` քննարկման, ոչ ուշ, քան հայտն ստանալուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը եզրակացությունն ստանալուց հետո 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում ընդունում է համապատասխան որոշում թույլտվություն տրամադրելու կամ մերժելու վերաբերյալ։
Դիմումը մերժելու հիմք է հայտի` ՀՀ կառավարության 2011թ. հոկտեմբերի 13-ի N 1521-Ն որոշման կարգով սահմանված գործարար ծրագրին ներկայացվող պահանջներին անհամապատասխանությունը:
Թույլտվությունը տրամադրելու մասին որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 2 ամսվա ընթացքում հայտատուն և կազմակերպիչը կնքում են պայմանագիր:
Հայաստանի Հանրապետությունում ազատ տնտեսական գոտիների ուղղությամբ աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության աշխատակազմի ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչությունը, Հեռ.` (+374 11) 59 71 27 Էլ.-փոստ` investment@mineconomy.am

Действующие свободные экономические зоны
Главной целью создания свободных экономических зон в Республике Армения является способствование, посредством привлечения прямых иностранных инвестиций, внедрения в результате этого передовых технологий, росту объёмов экспорта, созданию новых рабочих мест и обеспечению устойчивого экономического роста.
Основной документ, регулирующий деятельность свободных экономических зон,⎼ закон РА “О свободных экономических зонах”.
От налога на добавленную стоимость освобождаются оказание услуг организатору свободной экономической зоны и оператору свободной экономической зоны, поставка товаров на территории свободной экономической зоны. Операторы свободной экономической зоны освобождаются от налога на прибыль и имущественного налога, им предоставляются льготы при уплате таможенной пошлины.
Как могут создаваться свободные экономические зоны?
• По инициативе правительства Республики Армения
• По частной инициативе
Как стать организатором свободной экономической зоны?
Выбор организатора свободной экономической зоны, созданной по инициативе правительства Республики Армения, и заключение договора с ним осуществляются по следующей процедуре:
1) после принятия постановления правительства Республики Армения о создании свободной экономической зоны уполномоченный орган осуществляет выбор организатора свободной экономической зоны в порядке, предусмотренном законом Республики Армения “О закупках”, с применением метода конкурентного диалога закупки;
2) организатор отбирается по результатам оценки заявки, с применением критериев оценки, указанных в разделе IV распорядка;
3) уполномоченный орган отправляет результаты оценки в правительство Республики Армения на утверждение;
4) в течение 30 рабочих дней после вступления в силу постановления правительства Республики Армения об утверждении организатора свободной экономической зоны правительство Республики Армения, в лице уполномоченного органа, заключает с выбранной организацией договор о создании свободной экономической зоны.
Создание свободной экономической зоны по частной инициативе, выбор организатора и заключение договора с ним осуществляются по следующей процедуре:
1) инициатор создания свободной экономической зоны на территории Республики Армения по частной инициативе подаёт заявку в аппарат правительства Республики Армения;
2) заявка представляет собой совокупность следующих документов:
а) заявление,
б) список оказываемых организатором услуг и тарифы на них,
в) описание, цель создания, основные принципы деятельности свободной экономической зоны,
г) местонахождение, план местности, в случае наличия строений на территории – также проект строений,
д) бизнес-проект, который должен соответствовать критериям, указанным в разделе IV распорядка;
3) с целью оценки представленной частной организацией заявки на создание свободной экономической зоны, по решению премьер-министра Республики Армения создаётся постоянно действующая межведомственная комиссия. Аппарат правительства Республики Армения в течение 3 рабочих дней передаёт заявку в комиссию;
4) комиссия в течение 20 рабочий дней оценивает представленные по заявке документы, согласно установленным распорядком критериям оценки заявок, и представляет своё заключение относительно создания свободной экономической зоны в правительство Республики Армения;
5) правительство Республики Армения рассматривает вопрос целесообразности создания свободной экономической зоны и признания частной организации организатором свободной экономической зоны, в результате чего принимается решение о принятии либо отклонении заявки;
6) уполномоченный орган в течение 3 рабочих дней после принятия решения уведомляет инициатора о решении правительства Республики Армения;
7) в течение 30 рабочих дней после вступления в силу постановления правительства Республики Армения о создании свободной экономической зоны и назначении организатора свободной экономической зоны правительство Республики Армения, в лице уполномоченного органа, заключает с инициатором договор о создании свободной экономической зоны.
Критерии оценки заявки:
1) соответствие деятельности каждого потенциального оператора цели создания свободной экономической зоны;
2) список оказываемых организатором услуг и тарифы на них;
3) размер, направленность и сроки инвестиций, в том числе также формы инвестиций – финансовые и имущественные;
4) соответствие требованиям статьи 6 закона, в том числе – архитектурный проект (в дальнейшем – проект) и визуальный макет, либо обеспечение обоснований, необходимых для необеспечения требований пункта 1 части 1 статьи 6 закона;
5) меры, направленные на международное признание и распространение бренда свободной экономической зоны, в том числе – наличие маркетинговых договоров, работы, направленные на привлечение в свободную экономическую зону международных брендов и других операторов и экспорту производимых в свободной экономической зоне товаров и оказываемых в свободной экономической зоне услуг;
6) опыт в сфере организации свободных экономических зон (будет рассматриваться как преимущество);
7) распределение обязанностей организатора и государства и соотношение участия сторон;
8) обоснование необходимости создания свободной экономической зоны (только в случае частной инициативы);
9) оценка экологического воздействия;
10) количество рабочих мест, которые намеревается создать организатор, и размер заработной платы.
Листок оценки заявки, поданной для создания свободной экономической зоны
Кто считается оператором свободной экономической зоны?
Оператором свободной экономической зоны считается зарегистрированное в Республике Армения коммерческое юридическое лицо, индивидуальный предприниматель и представительство иностранной организации, получившее соответствующее распорядку разрешение и заключившееся дальнейший договор с организатором.
Как стать оператором свободной экономической зоны»
В уполономоченный орган (Министерство экономического развития и инвестиций РА) представляется заявка, представляющая собой совокупность следующих документов:
1) заявление (согласно форме);
2) бизнес-проект, который должен соответствовать критериям, указанным в разделе IV постановления правительства Республики Армения № 1521-Ն от 13 октября 2011 г.;
3) предоставленную организатором справку об условиях осуществления деятельности в свободной экономической зоне.
Листок оценки заявки, поданной для получения статуса оператора
Сколько времени требуется для того, чтобы стать оператором свободной экономической зоны?
Уполномоченный орган в течение 1 рабочего дня после получения заявки пересылает её членам комиссии. Члены комиссии в течение 5 рабочих дней после получения заявки изучают представленные документы, исходя из установленных распорядком критериев, и представляют оценку заявки.
Оценённая комиссией заявка и соответствующее заключение комиссии представляются уполномоченным органом на рассмотрение в правительство Республики Армения – не позднее, чем в течение 10 рабочих дней после получения.
Правительство Республики Армения в течение 15 рабочих дней после получения заключения принимает соответствующее решение о разрешении или об отказе.
Основание для отказа – несоответствие предъявляемым к бизнес-проекту требованиям, установленным в порядке постановления правительства Республики Армения № 1521-Ն от 13 октября 2011 г.
После вступления в силу постановления о предоставлении разрешения заявитель и организатор в течение 2 месяцев заключают договор.
Работы в направлении свободных экономических зон в Республике Армения осуществляет Управление привлечения и координирования инвестиций Министерства экономического развития и инвестиций РА. Тел.: (+374 11) 59 71 27. Эл. почта: investment@mineconomy.am.