Հունվարի 11-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան տնտեսական գծով պատասխանատու Աբաս Ղորբանիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայկական արտադրանքի՝ Իրան արտահանման ծավալը մեծացնելու նպատակով Հայաստանում` Երևանում և մարզերում «Հալալ» սննդամթերքի գրասենյակ հիմնելու հետ կապված հարցեր:
Նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը կարևորել է Հայաստան-Իրան համագործակցությունը և նշել, որ երկու երկրների միջև գործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում «Հալալ»-ի գրասենյակ բացելը նոր խթան կհանդիսանա հայ գործարարների կողմից դեպի Իրան արտահանման ծավալների մեծացման համար:«Հալալ» եզրը նշանակում է մթերքի համապատախանություն մահմեդական ավանդույթներին: Հալալ պիտակավորմամբ արտադրանքը համարվում է մաքուր արտադրանք:
«Հայաստանից արտահանվող արտադրանքը նման պիտակվորմամբ կնպաստի արտադրական ծավալների մեծացմանը, քանի որ կհանգեցնի տվյալ արտադրանքի սպառման մեծացմանը արտերկրում: Այս գործընթացը դրական ներգործություն կունենա նաև զբոսաշրջության ոլորտում, քանի որ սննդի օբյեկտներում կմատուցվի զբոսաշրջիկների կոնկրետ խմբի պահանջներին համապատասխան մթերք»,- նշել է նախարարի տեղակալը:
Է. Տարասյանը կարևորել է նաև Հայաստանում և Իրանում սերտիֆիկացման մարմիններ ունենալու անհրաժեշտությունը և համապատասխան մարմինների փոխադարձ ճանաչելիությունը, ինչը փոխշահավետ գործընթաց կարող է լինել երկու երկրների համար:
Աբաս Ղորբանին իր հերթին նշել է, որ Իրանի դեսպանատունը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցությամբ և ջանք չի խնայում երկու երկրների հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Նա ևս կարևորել է Հայաստանում «Հալալ»-ի գրասենյակի բացումը` նշելով, որ այն հնավորություն կտա ավելացնելու Հայաստանից դեպի Իրան և այլ երկրներ հայկական արտադրանքի արտահանումը, ինչպես նաև կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը:
Ղորբանին նաև ավելացրել է, որ Հայաստանում արտադրված ապրանքները շատ բարձր որակի են և իրանական կողմը ևս շահագրգրված է Հայաստանից արտահանվող ապրանքների ավելացմամբ:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է երկու երկրների համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցերի կազմակերպումը, ինչը հնարավորություն կտա արագացնելու Հայաստանում «Հալալ»-ի գրասենյակի բացման և սերտիֆիկացման մարմինների փոխադարձ ճանաչելիության գործընթացը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Իրան-ԵԱՏՄ համագործակցությանը և Մեղիի տարածքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը:

On January 11, RA Deputy Minister of economic development and investments Emil Tarasyan received Abbas Ghorbani, the responsible on economic issues of Embassy of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia
During the meeting were discussed issues related to establishment of "Halal" food office in Yerevan and in regions to increase the export volume of Armenian products to Iran.
Deputy Minister Emil Tarasyan stressed the importance of the Armenian-Iranian relations and noted that there are more opportunities for developing cooperation between two countries.
He also noted that establishment of "Halal" food office in Armenia will give new impetus to increase the export volume of Armenian products from Armenia to Iran.
E. Tarasyan also highlighted the necessity of having certification bodies both in Armenia and Iran and mutual recognition of corresponding bodies, which can be a mutually beneficial process for both countries.
Abbas Ghorbani, in his turn, said, that the Embassy of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia is interested in cooperation with Armenia and makes every effort to develop relations between two countries. He also underlined the importance of opening "Halal" food office in Armenia, noting that it will give an opportunity to increase export of Armenian products to Iran and other countries, as well as boost development of tourism sector.
Abbas Ghorbani added that the quality of Armenian products are very high and the Iranian side is also interested in increasing volume of goods exported from Armenia.
During the meeting the sides stressed the importance of mutual visits of the representatives of relevant institutions, which will allow to speed up the establishment of "Halal" office in Armenia , as well as process of mutual recognition of certification bodies.
During the meeting the sides also touched upon the cooperation between Armenia-Iran-EEU and establishment of free economic zone in Meghri.