ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հունվարի 18-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Գրուզդևի հետ: Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է նախարարի տեղակալին և նշել, որ հանդիպումը լավ առիթ է` քննարկելու թե′ երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը, թե′ ՀՀ վարչապետի` ՌԴ առաջիկա այցի օրակարգային կետերը:
Ալեքսեյ Գրուզդևը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հանդիպման համար և ներկայացրել Երևանում կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի խորհրդակցական կոմիտեի առևտրային քաղաքականության ենթակոմիտեի աշխատանքների ուղղությունները և արդյունքները:
Նախարար Սուրեն Կարայանն անդրադարձել է տնտեսական զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցերի` համատեղ ներդրումային հիմնադրամի ստեղծում, դրամական փոխանցումների գործընթացի բարելավում, գյուղատնտեսական տեխնիկայի ոլորտում սերտ համագործակցություն, արդյունաբերական կոոպերացիաների հիմնում, ներմուծման փոխարինում, արտահանման աճ: Կողմերն արձանագրել են, որ հնարավոր է էլ ավելի բարձր տեմպ հաղորդել ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացներին: Սուրեն Կարայանը կարևորել է նաև Իրանի հետ սահմանագծին հարող տարածքում ազատ տնտեսական գոտու հիմնումը ԵԱՏՄ-ի հետ փոխգործակցության համատեքստում:
Սուրեն Կարայանը և Ալեքսեյ Գրուզդևը քննարկել են երկկողմ հետարքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս:

On January 18, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation Alexei Gruzdev. Minister Suren Karayan greeted the Deputy Minister and mentioned that the meeting is important to discuss both bilateral trade and economic relations and agenda issues of the upcoming visit of the Prime Minister of Armenia to the Russian Federation.
Alexei Gruzdev expressed gratitude to the Minister for the meeting and represented the directions and results of the activity of Trade Advisory Committee of the Eurasian Economic Commission.
Minister Suren Karayan spoke about several issues on economic development, establishment of joint investment fund, improving the money transfer process, close cooperation in the field of agricultural machinery, establishment of industrial cooperatives, import replacement, export growth. Suren Karayan stressed the importance of establishing free economic zone on the area near the border with Iran within the framework of cooperation with the EAEU.