Ս.Կարայանի ստորագրած պայմանագրով Հայաստանը հաստատեց իր մասնակցությունը «Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսին
19 Հունվար, 2017
Հունվարի 19-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել «Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության պայմանագրի ստորագրման արարողությունը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և վերոնշյալ ցուցահանդեսի գլխավոր հանձնակատար Ռապիլ Ժոշիբաևը ստորագրեցին «Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության պայմանագիրը:
«Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսը լայն հնարավորություն կստեղծի` ամենատարբեր ոլորտում Հայաստանի ունեցած գրանցած հաջողությունները ներկայացնելու ﬕջազգային հանրությանը: Հայաստանին տրամադրվել է երկու հարթակ` «Ապագայի էներգիա» խորագրով ցուցահանդեսին մասնակցելու, նաև զբոսաշրջության և ակնագործության ոլորտները ներկայացնելու համար»,- նշել է նախարարը` հավելելով, որ Հայաստանը մոտ 20-30 կազմակերպություններով փորձելու է իրեն հատկացված մակերեսի ﬔջ առավելագույնս ներկայացվել:
«Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսի գլխավոր հանձնակատար Ռապիլ Ժոշիբաևն ընդգծել է, որ ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության հաստատուﬓ ուրախալի առիթ է և սպասելիքներ կան, որ «Ապագայի էներգետիկա» խորագրով թեմային Հայաստանը կցուցադրի շատ լավ տաղավար: « Կարծում ենք, որ ցուցահանդեսը ցույց կտա Հայաստանի և Ղազախստանի ընկերական հարաբերությունները և իհարկե կտա ևս ﬔկ առիթ նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման համար և հավելել, որ ﬕջազգային հանրությունը ﬔծ հետաքրքրվածություն ունի այդ ցուցահանդեսի նկատմամբ»,- նշել է Ռապիլ Ժոշիբաևը:
«Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի հավուր պատշաճի մասնակցությունն ապահովելու և այս ուղղությամբ անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով ՀՀ վարչապետի 2016թ. դեկտեմբերի 13-ի N 1191-Ա որոշմամբ գլխավոր հանձնակատար է նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը:
«Աստանա Էքսպո-2017» համաշխարհային ցուցահանդեսը կայանալու է Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանայում 2017 թվականին: Միջոցառման շրջանակներում կցուցադրվեն վերջին տարիների լավագույն ձեռքբերումները կանաչ էներգետիկայի զարգացման բնագավառում: Ներկա դրությամբ 112 երկիր և 18 միջազգային կազմակերպություն հաստատել է նշված ցուցահանդեսին իր մասնակցությունը, որոնց հիմնական մասն արդեն իսկ նշանակել է ցուցահանդեսի մասնակցության հանձնակատար և կնքել է մասնակցության պայմանագիր:
Մասնակցությունը համաշխարհային ցուցահանդեսներին ուրույն հարթակ է երկրի պատմությունը և մշակույթը ցուցադրելու, նորարարական գաղափարներ և նվաճումներ փոխանակելու, ինչպես նաև ապագայի գլոբալ խնդիրների նկատմամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար:

By the agreement signed by Minister Suren Karayan Armenia approves its participation in “Astana EXPO-2017”
On January 19, Armenia’s Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan and General Commissioner for “Astana EXPO-2017” Rapil Zhoshybayev signed an agreement on approval of Armenia’s participation in the EXPO, reports “.
The Minister Suren Karayan said the Armenian companies have many proposals to present in the EXPO. ““Astana EXPO-2017” world exhibition will enable to present Armenia’s developments in the energy sector to the international community. Armenia has been provided with two platforms to take part in the “Future energy” exhibition, as well as to present the tourism and jewelry sectors”, - the Minister said, adding that Armenia will try to be maximally presented with nearly 20-30 organizations.
General Commissioner for “Astana EXPO-2017” Rapil Zhoshybayev welcomed approval of Armenia’s participation in the EXPO and said there are expectations that Armenia will have a very good pavilion on the topic of “Future Energy”. “We expect the participation of the Armenian tourists and representatives of the Armenian community of Kazakhstan. We believe that the EXPO will show the friendly relations of Armenia and Kazakhstan and of course, will provide another chance to reach to new agreements”, Rapil Zhoshybayev said, adding that the international community is highly interested in the EXPO.
More than 112 countries and 18 international organizations approved their participation in the EXPO. Some of them have already appointed commissioner for the EXPO and signed an agreement on participation.
“Astana EXPO-2017” will be held in Astana from June 10 to September 10, 2017, entitled “Future energy”. The best achievements in the green energy development sector of the recent years will be presented on the sidelines of the event.
According to Armenian Prime Minister’s December 13, 2016 decision, Minister Suren Karayan was appointed Armenia’s General Commissioner in the EXPO.