ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների ու ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունների միջև հուշագիր կստորագրվի
24 Հունվար, 2017
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը Մոսկվայում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ։
«Ես անչափ ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրների վարչապետերի հանդիպման նախաշեմին կա մի շարք հարցերի շուրջ մտքեր փոխանակելու նման հնարավարություն, այդ թվում՝ «Антиконтрафакт-2016 համաժողովի անցկացման ժամանակ Ձեզ հետ քննարկած խնդիրների վերաբերյալ։ Շնորհակալ եմ թե´ բարձր մակարդակով կազմակերպված այդ միջոցառման, թե´ Հայաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումների համար, որոնց ընթացքում էլ ձևավորվեցին այն հիմնական քայլերը, որոնց ուղղությամբ այժմ Ձեզ հետ աշխատում ենք»-, նշել է Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն իր հերթին ասել է, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա քննարկելու այն հարցերը և մշակել դրանց համապատասխան լուծումները, որոնք կընդունվեն երկու երկրների գործադիրի ղեկավարների կողմից․ «Կցանկանայի մի շարք հարցեր քննարկել. առաջին հերթին գյուղատնտեսական տեխնիկայի ոլորտում համագործակցությունը։ Երկրորդ հարցն առնչվում է SSJ 100-ի հիմքի վրա նոր ավիաընկերության ստեղծմանը։ Կցանակայի նաև, որ քննարկեինք հայ-ռուսական համատեղ հիմնադրամի ստեղծումը, որի նպատակն է լինելու ներմուծման փոխարինումը և համատեղ արտահանման զարգացումը»-, նշել է Սուրեն Կարայանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները հաստատել են, որ ներկայումս ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության, շահագրգիռ դաշնային գործադիր մարմինների և գյուղտեխնիկայի առաջատար արտադրողների հետ ձևավորվում է արտադրողների անվանացանկ, ինչպես նաև քննարկում են տվյալ ծրագրի աջակցության ֆինանսական աղբյուրները։ «Комбайновый завод Ростсельмаш» ՍՊԸ-ն պատրաստ է առաջարկել առավել արդյունավետ և նպաստավոր լուծումներ Հայաստանի գյուղացիական տնտեսությունների բոլոր խմբերի համար։
Բացի այդ, ներկայումս իրականացնում է միջոցառումների շարք «Гражданские самолеты Сухого» և «Согласие» ԲԲԸ-ների հետ համատեղ նախագծի ներդրման ուղղությամբ՝ սկսելու հայկական ազգային ավիաօպերատորի ավիափոխադրումներ օգտագործելով SSJ 100 ինքնաթիռներ։
Արդեն իսկ ձևավորվել է ծրագրի իրականացման համատեղ աշխատանքային խումբ կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչպես նաև մշակվել է նախագծի ճանապարհային քարտեզը:
Երկու երկրների վարչապետերի հանդիպման շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրվել հուշագիր՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության միջև։

A memorandum will be signed between the Ministry of Economic Development and Investments of RA and Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
24 January, 2017
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan met the Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Denis Manturov in Moscow.
“I am so happy that on the eve of the meeting of Prime Ministers of the two countries there is such a possibility to exchange views on a number of issues, including issues discussed with you during the forum “Antikontrafakt-2016”. I want to express gratitude both for high level organization of this event and for meetings with the authorities of Armenia,” mentioned the Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Denis Manturov.
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan said that this meeting will provide an opportunity to discuss and develop appropriate solutions to issues which will be accepted by the heads of the Governments of two countries. “I would like to discuss several issues: cooperation in the field of agricultural machinery, the creation of a new airline based on SSJ 100, creation of a joint Armenian-Russian Fund the goal of which will be import substitution and joint export development,” mentioned Suren Karayan.
During the meeting the Ministers affirmed that a list of manufacturers is being formed with the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, interested federal executive bodies, leading manufacturers of agricultural machinery and financial sources of support for this project are being discussed.
Now activities are being implemented to establish joint projects with “Sukhoi Civil Aircraft” JSC and “Soglasie” JSC to launch Armenian national air transportation using SSJ 100 aircrafts. A joint working group with the participation of representatives of the parties of the project has already been formed and the project roadmap has been developed.
Within the framework of the meeting of Prime Ministers of the two countries a memorandum will be signed between the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia and the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation.