Հունվարի 24-ին տեղի է ունեցել Թվինինգ ծրագրի համակարգող հանձնաժողովի 5-րդ նիստը: Նիստի ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի իրականացման հերթական փուլի արդյունքներն, մասնավորապես հետներդրումային սպասարկման, ՕՈՒՆ ռազմավարության, ներդրումների խթանման և ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ, քննարկվել են հետագա անելիքները։
Քննարկվել են փետրվար ամսին Փարիզում կայանալիք ներդրումային համաժողովի մանրամասները: Նիստին մասնակցել են ծրագրում ներգրավված ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ղեկավար անձնակազմը և մասնագետները, «Բիզնես Ֆրանս»-ի փորձագետները, ԵՄ հանձնաժողովի ներկայացուցիչները:
2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև պաշտոնապես մեկնարկել է «Ներդրումների խթանման և ներդրումային քաղաքականության ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում» ԵՄ Թվինինգ ծրագիրը: Ծրագրի հիմնական նպատակն է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈՒՆ) խթանման միջոցով աջակցել Հայաստանում տնտեսական աճին, աշխատատեղերի ստեղծմանը, ինչպես նաև նորամուծությունների և տեխնոլոգիաների փոխանցմանը: Ծրագիրն իրականացվում է «Բիզնես Ֆրանս»-ի փորձագետների հետ, ուղղակի շահառուներն են ՀՀ ՏԶՆՆ և ՀԶՀ:
Թվինինգ ծրագիրը ունի 3 բաղադրիչ.
Բաղադրիչ 1. Հետներդրումային (aftercare services) ծառայությունների զարգացում
Այս բաղադրիչը կամրապնդի ՀԶՀ ունակությունները Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների սպասարկման և ընդլայնման, ՕՈՒՆ ազգային տնտեսություն ներգրավելու գործում.
Բաղադրիչ 2. ՕՈՒՆ ռազմավարության զարգացում և ներդրումային միջավայրի բարելավում.
Այս բաղադրիչի նպատակն է աջակցել ներդրումային քաղաքականության վարչությանը` ՕՈՒՆ ռազմավարությունը զարգացնելու, ՕՈՒՆ ուղղված նպատակները և թիրախները ուրվագծելու և սպասվող ՕՈՒՆ ազդեցություններն ու օգուտները հստակ սահմանելու գործում: Աջակցություն կցուցաբերվի ընտրված թիրախային ոլորտներում ներդրումային խթանների սխեմաների նույնականացման, զարգացման և շահագործման համար:
Բաղադրիչ 3. Ներդրումների խթանում և քաղաքականության պաշտպանություն
Այս բաղադրիչի նպատակն է կիրառել ներդրումային ծրագրերի լավագույն գործելակերպը և աջակություն տրամադրել ընտրված ներդրումային խթանման գործիքներին` բարձրացնելով ՀԶՀ վստահելիությունը` որպես լիազորված ներդրումային մարմնի:

On January 24, the 5th Steering Committee meeting of Twinning Project on Strengthening the Investment Promotion and Investment Policy Institutional Framework was held. The results of the previous phases of the project have been represented, namely aftercare service, FDI strategy development and investment climate improvement, investments promotion and policy advocacy.
Details of Investment Forum launching in February in Paris have been discussed. The meeting was attended by the officials of the Ministry of Economic Development and Investments of RA and Development Foundation of Armenia, "Business France" experts and representatives of the EU Delegation.
On October 15, 2015 EU Twinning Project on Strengthening the Investment Promotion and Investment Policy Institutional framework of Armenia has launched between Armenia and France. The aim of the project is to support the Government of Armenia in developing a policy of attracting foreign investment and increasing the volume of annual Greenfield FDI inflow into Armenia to foster economic growth and generate employment.
The implementation of the project is carried out with experts from Business France, direct beneficiaries are the Ministry of Economic Development and Investments of RA and Development Foundation of Armenia.