Հունվարի 27-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) ներկայացուցչական պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր «Արաս» ազատ առևտրի գոտու գործադիր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Մոհսեն Խադեմ Արաբ Բաղին:
Պատվիրակության կազմում էին Իրանի իսլամական խորհրդարանի պատգամավոր, Տնտեսական բարձրագույն խորհրդի անդամ Մոհամմադ Հասան Նեժադը, հայազգի պատգամավորներ Կարեն Խանլարյանը և Ժորժ Աբրահամյանը, այլ պաշտոնյաներ, գործարարներ, փորձագետներ:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը, նախարարության պատասխանատու պաշտոնյաներ:
Ողջունելով ԻԻՀ պատվիրակության անդամներին, Սուրեն Կարայանը նշել է, որ երկու բարեկամ երկրները համատեղ կարող են տնտեսության զարգացման ավելի արագ տեմպեր ապահովել:
- Պետք է լիարժեքորեն օգտագործենք եղած հնարավորությունները: Պետք է ձգտենք կազմակերպել համատեղ արտադրություն և արտադրանքի արտահանում այլ շուկաներ: Մենք հայտարարել ենք Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին և արդեն ընթանում են կազմակերպչական աշխատանքները: Համատեղ ջանքերով կանենք հնարավորինը այդ տարածքում մեր երկու ազատ տնտեսական գոտիների արդյունավետ աշխատանքը կազմակերպելու համար: Հայաստանի և Իրանի սահմանակից ազատ տնտեսական գոտիները պետք է դառնան տարածաշրջանի տնտեսական ակտիվության էպիկենտրոնը,- ընդգծել է Սուրեն Կարայանը:
Նախարարն առաջարկել է Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումից հետո, հենց այդ տարածքում կազմակերպել համատեղ գործարար համաժողով` հրավիրելով բոլոր հետաքրքրված գործարարներին, որպեսզի վերջիններս տեղում ծանոթանան երկու ազատ տնտեսական գոտիների հնարավորություններին և առավելություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին նշել է, որ Հայաստանում գտնվող պատվիրակությունը մի հրաշալի թիմ է, որը կարող է ներկայացնել Իրանի տնտեսության ողջ հնարավորությունները: Նա հավելել է, որ առաջիկայում տեսանելի կլինեն ԻԻՀ նախագահի` վերջերս Հայաստան կատարած այցի արդյունքները, քանի որ երկուստեք կա քաղաքական կամք և մեծ ցանկություն խորացնելու և ընդլայնելու առևտրատնտեսական համագործակցությունը:
«Արաս» ազատ առևտրի գոտու գործադիր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Մոհսեն Խադեմ Արաբ Բաղին իր խոսքում չափազանց կարևորել է գործարար համագործակցությունը` հատկապես շեշտադրելով ազատ տնտեսական գոտիներում համատեղ աշխատանքի կազմակերպումը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել ծանոթացնել հայ պաշտոնյաներին և գործարարներին «Արաս» ազատ առևտրի գոտու գործունեությանը, նաև փոխանցել իրենց փորձը հայ գործընկերներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները, մասնավորապես առանձնացվել են գյուղատնտեսությունը, կաթնամթերքի և մսամթերքի արտադրությունը, հանքարդյունաբերությունը, նանոտեխնոլոգիաները, արդյունաբերության այլ որլորտները, զբոսաշրջությունը:
Մեկ անգամ ևս հավաստելով տնտեսական համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը, հանդիպման մասնակիցները համաձայնել են, որ խոսքից գործի անցնելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կնախանշի կոնկրետ քայլեր երկու երկրների տնտեսական գոտիների ակտիվ գործակցությունը կազմակերպելու ուղղությամբ:

On January 27, Minister of Economic Development and Investments of Armenia Suren Karayan received the Iranian delegation headed by the CEO of "Aras" free trade zone, Chairman of the Board, Mohsen Arab-Baghi.
The delegation included the deputy of the Iranian parliament, member of the Supreme Economic Council Mohammad Hassan Nejad, Armenian deputies Karen Khanlaryan and George Abrahamyan, as well as other officials, businessmen and experts.
The meeting was also attended by the Iranian Ambassador to Armenia Seyed Kazem Sadjadi, Deputy Minister of Economic Development and Investments Hovhannes Azizyan and other responsible officials of the Ministry.
Welcoming the delegation members, Suren Karayan noted that two friendly countries can jointly ensure faster development of economy.
“It is necessary to make a full use of the existing opportunities. We should seek to organize joint production and export to other markets. We announce about the creation of a free trade zone in Meghri and already move to the organizational activities. Through joint efforts we will do our best to organize the efficient work of the free trade zones. The bordering free trade zones of Armenia and Iran should become the epicenter of the region’s bordering free trade zones,” Karayan stressed.
The Minister proposed holding a joint business conference after the establishment of the Meghri free trade zone, inviting all the businessmen concerned so that the latter can get familiarized with the capacities and advantages of the free trade zones.
Expressing gratitude for the warm reception, Iranian Ambassador Seyed Kazem Sadjadi, noted that the delegation, which is in Armenia, is a wonderful team, which can present all the opportunities of Iran’s economy. He also added that the results of Iranian President’s visit to Armenia will soon become visible, since both sides have a political will and great wish to deepen and expand the trade and economic cooperation.
The CEO of "Aras" free trade zone, Chairman of the Board, Mohsen Arab-Baghi attached importance to the business cooperation, especially stressing the organization of joint work in free trade zones. He expressed readiness to brief the Armenian officials and businessmen on the activity of "Aras" free trade zone, also transferring their experience to their Armenian partners.
At the meeting, the sides discussed the spheres of mutual interest, specifically referring to agriculture, production of dairy and meat, mining industry, nanotechnology, other spheres of industry and tourism.
Once again assuring readiness to deepen economic cooperation, the participants of the meeting agreed to set up a working group, which will outline specific steps towards organization of active cooperation in the economic zones of two countries.