ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Թայլանդի Թագավորության դեսպան Քրիանգսակ Քիթիչայսարին ՝ քննարկելու երկու երկրների տնտեսական կապերը։
Դեսպան Քրիանգսակ Քիթիչայսարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար՝ նշելով, որ կան մի շարք նախադրյալներ, որոնք կարող են զարկ տալ հայ-թայլանդական տնտեսական կապերի խորացմանը։ Դեսպանի խոսքով՝ Թայլանդի համար կարևոր նշանակություն ունի Ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը Եվրասիական տնտեսական միության հետ, որն իր հերթին կխթանի երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությունը ևս, այդ թվում՝ ապրանքաշրջանառության աճը։ Ըստ դեպանի՝ զբոսաշրջության ոլորտում հմտացած թայլադնական տուրօպերատորները կարող են գործունեություն ծավալել Հայաստանում՝ ներգրավելով զբոսաշրջիկների թե´ Թայլանդից, թե´ հարևան երկրներից։ Դեսպանը Սուրեն Կարայանին հայտնել է նաև, որ Թայլանդի առողջապահության նախարարության դեղագործական գործակալությունը հետաքրքրված է դեղերի հայաստանյան շուկայով, և այդ ոլորտում նույնպես կարելի է համագործակցել։
Նախարար Կարայանը դեսպան Քրիանգսակ Քիթիչայսարին տեղեկացրել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում 2017 թվականից գործող դեղերի միասնական շուկան դյուրացրել և ազատականացրել է ոլորտը։ Նախարարի խոսքով՝ դեսպանի կողմից նշված ոլորտները զարգացման և ընդլայնման ներուժ ունեն։ Նախարար Սուրեն Կարայանը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է ներդրումային ծրագրերին, որոնք կփոխանցվեն դեսպանություն։
«Մենք անում ենք հնարավորը, որպեսզի Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների համար գրավիչ միջավայր լինի։ Ձեզ կներկայացնենք այն ներդրումային ծրագրերը, որոնք կարող են Ձեր ներդրողներին հետաքրքիր լինել։ Ցանկանում եմ նաև տեղյակ պահել, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամում գործում է «մեկ պատուհան» օտարերկրյա ներդրողների համար, որպեսզի վերջիններս առանց խոչընդոտների Հայաստանում գործունեություն ծավալեն», - նշել է նախարարը։
Կողմերը քննարկել են նաև գինեգործության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։ Թայլանդի դեսպանի խոսքով՝ հայկական գինին կհետաքրքրի թայլանդցիներին իր որակական և համային հատկանիշներով։

Suren Karayan and the Ambassador of Thailand discussed economic relations of two countries
On February 7, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Thailand Kriangsak Kittichaisaree to discuss economic relations of two countries.
Ambassador Kriangsak Kittichaisaree expressed gratitude to the Minister for the reception and mentioned that there are opportunities to develop economic relations between Armenia and Thailand. According to the Ambassador, signing of the Free Trade Agreement with the Eurasian Economic Union is very important for Thailand as it will promote bilateral economic cooperation and will increase trade turnover. Kriangsak Kittichaisaree added that tour operators of Thailand can implement activity in Armenia attracting tourists from both Thailand and the neighboring countries. Ambassador told Suren Karayan that the Pharmaceutical Agency of the Ministry of Health of the Kingdom of Thailand is interested in Armenian market of pharmaceuticals and there are opportunities to cooperate in this field also.
Suren Karayan informed that the single market of drugs operating from January 1st of this year in the territory of Eurasian Economic Union has simplified and liberalized the sector and the sectors mentioned by the Ambassador have potential to develop. Suren Karayan drew the attention of the Ambassador to investment projects which will be submitted to the Embassy and added that the Government of Armenia does everything to make the environment for foreign investors more attractive.
The parties discussed cooperation opportunities in winemaking. At the end of the meeting they agreed to hold regular dialogue to discuss joint projects.