Ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր «Կապիտալ Լոկուս» ընկերության հետ
Փետրվարի 8-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում նախարար Սուրեն Կարայանը և «Կապիտալ Լոկուս» ՍՊԸ հիմնադիր նախագահ Ավթանդիլ Գոգոլին ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը սահմանում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «Կապիտալ Լոկուս» ընկերության միջև համագործակցության շրջանակները՝ ուղղված հայաստանյան ընկերություններում միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների և օտարերկրյա ներդրումային ընկերությունների ներկայացվածության ուժեղացմանը, ինչպես նաև Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների խթանմանը։
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը Սուրեն Կարայանը նշել է, որ նախարարությունը, իր որդեգրած ներդրումային քաղաքականության համաձայն, կնպաստի տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող հայաստանյան ընկերությունների և «Կապիտալ Լոկուս» ընկերության միջև օտարերկրյա ֆինանսական միջոցների ներգրավմանն ուղղված համագործակցությանը։ Նա նաև հավելել է, որ «Կապիտալ Լոկուսը»՝ լինելով համեմատաբար նոր ընկերություն, արդեն իսկ շոշափելի առաջընթաց է արձանագրել կենսունակ ներդրումային նախագծերի և տեղական հեռանկարային ընկերությունների համար օտարերկրյա ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու գործում։
Ավթանդիլ Գոգոլին իր խոսքում նշել է, որ «Կապիտալ Լոկուսի» ընթացիկ աշխատանքները ներկայումս ներառում են տեղական մասնավոր ընկերությունների համար նախատեսված ութ նախագծեր՝ 38 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով։ Այդ ընկերությունները գործունեություն են ծավալում գյուղատնտեսության, սննդի վերամշակման, վերականգնվող էներգիայի և անշարժ գույքի ներդրումների ոլորտներում։ Ակնկալվում է, որ նշված գործարքների մեծ մասն ավարտին կհասցվի 2017թ․առաջին և երկրորդ եռամսյակների ընթացքում։
«Կապիտալ Լոկուսի» հիմնադիր նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել նախարարին այն աջակցության համար, որն ընկերությունը ստանում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից։
«Կապիտալ Լոկուսն» անկախ ֆինանսական խորհրդատվական ընկերություն է։ Այն ուսումնասիրում և ապահովում է ֆինանսական լուծումներ գլխավորապես Եվրոպայում գտնվող միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից, հատուկ ներդրումային ֆոնդերից, ինչպես նաև ակտիվների կառավարմամբ զբաղվող ընկերություններից։
«Կապիտալ Լոկուս» ընկերությունը հիմնադրվել է Երևանում՝ 2016 թվականին՝ «ՊրոԿրեդիտ Բանկի» նախկին գործադիր տնօրեն Ավթանդիլ Գոգոլիի կողմից։

On February 8, the Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan and Founding Chairman of “Capital Locus” LLC Avtandil Gogoli signed a Memorandum of Understanding. The Memorandum provides a framework for the cooperation between the “Capital Locus” LLC and the Ministry of Economic Development and Investments of RA with the aim of supporting attraction of foreign direct investments to the country and strengthening the presence of international financial organizations and foreign investment companies in Armenian enterprises.
Suren Karayan stated that in line with its Investment Policy, the Ministry will facilitate the cooperation between the “Capital Locus” LLC and Armenian companies to attract financial resources from abroad for Armenian companies operating in different sectors of economy. He mentioned that, despite of the fact that “Capital Locus” is relatively new company, it is already progressing to attract financial resources from abroad for viable investment projects and prospective companies in Armenia.
Avtandil Gogoli mentioned that ongoing projects of “Capital Locus” amounts to 38 million USD for eight different Armenian companies in agriculture and food processing, renewable energy, hospitality and property development. Majority of transactions are expected to be completed in quarter one and quarter two of 2017.
Founding Chairman Avtandil Gogoli expressed his gratitude for the support which “Capital Locus” receives from Ministry of Economic Development and Investments of Armenia.
“Capital Locus” is independent financial advisory company. It explores and secures financing solutions from international financial organizations, special investment funds and asset management companies mainly based in Europe. Capital Locus LLC was founded in Yerevan in 2016 by former CEO of ProCredit Bank – Avtandil Gogoli.