Սուրեն Կարայանը հանդիպել է Նիդերլանդների դեսպանի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումային: Հանդիպման նպատակն էր քննարկել հայ-նիդերլանդական տնտեսական կապերի դրությունն ու հետագա հեռանկարները:
Դեսպանի խոսքով՝ տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև զարգանալու լուրջ ներուժ ունի, և անհրաժեշտ է գրանցել այնպիսի արդյունքներ, որոնք կգոհացնեն երկու կողմերին։ Դեսպան Դաուման նախարարի հետ քննարկել է հոլանդական կառավարության և տարբեր կազմակերպությունների օժանդակությամբ Հայաստանում իրականցվող ծրագրերը, մասնավորապես՝ դրանց գրանցած հաջողությունները գյուղատնտեսության ոլորտում։
Սուրեն Կարայանը դեսպանի հետ զրույցում նշել է․ «Ձեր աջակցությամբ մենք կարող ենք հոլանդացի ներդրողներին ներկայացնել 30-ից ավելի ներդրումային ծրագրեր, որոնք կհետաքրքրեն նրանց՝ մուտք գործելու հայկական շուկա։ Այսօր մենք իրականացնում ենք կտրուկ և արագ բարեփոխմներ Հայաստանի գործարար և ներդրումային միջավայրը բարելավելու ուղղությամբ»։ Նախարարը ներկայացրել է այն ոլորտների ներդրումային ծրագրերը, որոնք կարող են հետաքրքրել հոլանդացի գործընկներներին՝ գյուղատնտեսություն և վերամշակում, էներգետիկայի ոլորտում արևային կայաններ, վերակագնվող էներգիա։
Դեսպան Յոհաննես Դաուման նշել է, որ հենց այս ոլորտներն են նիդերլանդացի գործարարների հետարքրության շրջանակում։
Դեսպանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ներդրումային փաթեթը կփոխանցվի վերջինիս։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակական հանդիպումների միջոցով վեր հանել այն հստակ հարցերը, խնդիրները և ծրագրերը, որոնց լուծումը և իրականացումը զարկ կտան հայ-նիդերլանդական տնտեսական կապերի խորացմանն ու առևտրաշրջանառության աճին։

Suren Karayan received the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands
On February 9, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands Johannes Douma to discuss further prospects of economic relations between two countries.
According to the Ambassador, economic cooperation between Armenia and the Netherlands has significant potential to develop and it is important to have results that will satisfy both sides. Johannes Douma and the Minister discussed programs implemented in Armenia with the support of the Government and various organizations of the Netherlands, particularly their achievements in the sector of agriculture.
“With your support we can represent more than 30 investment projects to the investors of the Netherlands. Today we are implementing quick reforms to improve the business and investment environment in Armenia,” said the Minister Suren Karayan and represented investment projects in the fields of agriculture and processing, solar power stations, renewable energy.
Johannes Douma mentioned that the businessmen of the Netherlands are interested in the above mentioned sectors.
The sides agreed to organize continuous meetings to identify the specific issues, problems and projects which will promote cooperation development and trade turnover increase between two countries.