ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Իրանի կենտրոնական ապահովագրության գլխավոր տնօրեն Աբդոլնասեր Հեմաթիի գլխավորած պատվիրակությունը՝ ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև ապահովագրության ոլորտում համագործակցության հարցեր քննարկելու նպատակով:
Պատվիրակության կազմում էին նաև իրանական երեք խոշոր ապահովագրական ընկերությունների գործադիր տնօրեններ։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ երկու երկրների տնտեսական կապերի զարգացման, առևտրաշրջանառության մեծացման գործում կարող է լուրջ ներգործություն ունենալ ապահովագրական ինստիտուտի զարգացումը և հայ-իրանական ապահովագրական ընկերությունների համագործակցությունը։
Իրանի կենտրոնական ապահովագրության գլխավոր տնօրեն Աբդոլնասեր Հեմաթին նշել է, որ երկու երկրների բարձր մակարդակում գտնվող քաղաքական և տնտեսական կապերը լավ հիմք են զարգացնելու համագործակցությունը ապահովագրության ոլորտում։
Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության գործադիր տնօրեն Վազգեն Աբգարյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին գործակալության և Իրանի արտահանման երաշխավորման հիմնադրամի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր։ Վազգեն Աբգարյանն առաջարկել է խորացնել համագործակցությունը վերաապահովագրության ոլորտում՝ ուղենշելով դեպի Իրան արտահանման վարկի վերաապահովագրության գործարքներների հնարավորությունը։
Իրանական կողմն իր հերթին առաջարկել է կնքել եռակողմ հուշագիր Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության, Իրանի արտահանման երաշխավորման հիմնադրամի և Իրանի կենտրոնական ապահովագրության ծառայության միջև՝ սահմանելու համագործակցության խորացման ուղղությունները։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գործող «Իրան» ապահովագրական ընկերության տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հանդիպման և համագործակցության համար և նշել, որ իրանական ընկերություններն իրենց մեծ պատրաստակամությունն են հայտնում բազմաոլորտ համագործակցության համար։ Իրանական կողմի խոսքով՝ կա, օրինակ, զբոսաշրջության ոլորտի ապահովագրության մեծ ներուժ ՝ պայմանավորված երկու երկրներ մուտքի դյուրացմամբ։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցության հստակ նախագիծ մշակել և կազմակերպել Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության ներկայացուցիչների այցը Իրան։

On February 9, Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the delegation headed by Abdolnaser Hemmati, the Director General of the Central Insurance of IR Iran to discuss issues of cooperation in the field of insurance between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran.
The delegation consists of executive directors of three major Iranian insurance companies.
Minister Suren Karayan welcomed the guests and noted that the development of the insurance institute, as well as cooperation of the Armenian-Iranian insurance companies could have a serious impact on development of economic relations, increase of trade turnover.
Abdolnaser Hemmati, the Director General of the Central Insurance of IR Iran noted that the existing high level of political and economic relations between two countries is a good basis for developing cooperation in the field of insurance.
Vazgen Abgaryan, the Executive Director of Export Insurance Agency of Armenia informed the guests that memorandum of cooperation was signed between Export Insurance Agency of Armenia and Export Guarantee Fund of Iran in 2015.
Vazgen Abgaryan suggested deepening cooperation in the field of reinsurance, determining the possibility of reinsurance transactions of export credit to Iran.
The Iranian side, in his turn, suggested signing a tripartite memorandum between Export Insurance Agency of Armenia, Export Guarantee Fund of Iran and Central Insurance of IR Iran to defining the directions of deepening the cooperation.
At the end of the meeting an agreement was reached to develop a clear plan and organize a visit of the representatives of Armenian export insurance agency to Iran.