Ամփոփվել են զբոսաշրջության ոլորտի արդյունքները և ներկայացվել առաջիկա անելիքները
Փետրվարի 10-ին, The Loft կենտրոնում տեղի ունեցավ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի մամուլի ասուլիսը:
Ասուլիսի ընթացքում ներկայացվեց ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեի կատարած աշխատանքները, զբոսաշրջության ոլորտի տարեկան արդյունքների ամփոփումը և գալիք ծրագրերը, ինչպես նաև անդրադարձ եղավ ոլորտի վիճակագրական տվյալներին.
√ Համաձայն ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգով ստացված տվյալների` 2016թ. հունվար-դեկտեմբերին Հայաստան ընդհանուր այցելությունների թիվը կազմել է 2.867.008, որից վիճակագրական տվյալներով զբոսաշրջային այցելությունների թիվը կազմել է 1.259.657, կամ 2015թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 5.7%-ով:
2016 թվականին այցելությունների աճը հիմականում ապահովվել է ՌԴ-ից, Իրանից, ԱՄԷ-ից, Չինաստանից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Ինդոնեզիայից, Կոլումբիայից, Նիդերլանդներից, Օմանից, Ֆիլիպիններից, Իսպանիայից, Թուրքիայից Հայաստան այցելությունների աճով: Ամեշատ աճ է գրանցվել Իրանից այցելությունները` շորջ 30 %: Աճել է նաև ՌԴ-ից այցելությունների թիվը` շուրջ 2.3%, թեև 2015 թվականին ՌԴ-ից աձանագրվել էր այցելությունների նվազում շուրջ 6 %-ով:
ՀՀ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նաև ներկայացրեց 2017-2020թթ. զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը, հայեցակարգով սահմանված պետական քաղաքականության նպատակն ու խնդիրները:
Զարմինե Զեյթունցյանը հայտնեց, որ 2017-2020թթ. զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգով սահմանված զբոսաշրջության ոլորտի պետական քաղաքականության նպատակի իրականացման համար անհրաժեշտ է լուծել մի շարք խնդիրներ. «Առավել կարևոր և առաջնային եմ համարում հետևյալ խնդիների լուծումը`
♦ ամրապնդել և շարունակական բարձրացնել Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի մրցունակությունը, համաշխարհային շուկայում ամրապնդել, զարգացնել և խթանել Հայաստանի նկարագիրը` որպես կայուն, ապահով, ձեռնարկատիրության, ներդրումների և զբոսաշրջության համար բարենպաստ ու գրավիչ երկիր,
♦ դիվերսիֆիկացնել հայկական զբոսաշրջային արդյունքը, ձևավորել նոր, մրցունակ զբոսաշրջային արդյունքներ, դիվերսիֆիկացնել Հայաստանի ու հայկական զբոսաշրջային արդյունքի շուկաները, որոշել գերակա նպատակային շուկաներն ու իրականացնել նպատակային մարքեթինգ և խթանում,
♦ ապակենտրոնացնել զբոսաշրջությունը դեպի ՀՀ մարզեր, այդ թվում նաև` գյուղական համայնքներ,
♦ բարելավել համաշխարհային շուկային Հայաստանի հասանելիությունը տրանսպորտային հասանելիության և մուտքի-ելքի մատչելիության բարձրացման միջոցով,
♦ զարգացնել մարդկային ռեսուրսները, ամրապնդել և շարունակական բարձրացնել ծառայությունների որակը,
♦ ինչպես նաև ապահովել ամբողջական վիճակագրություն, որակյալ հետազոտություններ, ուսումնասիրություններ և վերլուծություններ` ի նպաստ պետական քաղաքականության արդյունավետ մշակման ու իրականացման, բարելավել և զարգացնել ենթակառուցվածքները, աջակցել զբոսաշրջության բնագավառում գործող, ամրապնդել և շարունակական ակտիվացնել միջազգային համագործակցությունը, մասնավոր հատվածը ներկայացնող կազմակերպությունների գործունեությանը, ապահովել բարենպաստ գործարար, ներդրումային միջավայր»:

On February 10, a press conference of Zarmine Zeitountsian, the Chairperson of the State Tourism Committee of the Ministry of Economic Development and Investments of RA was held at the Loft center.
During the press conference were presented the activities carried out by the State Tourism Committee of Armenia, summary of the tourism sector's annual results, upcoming projects, as well as reference was made to the sector's statistical data.
According to the statistical data 1 million 259.657 thousand tourists visited Armenia in 2016. The index increased by 5.7% compared to the same period of 2015.
The increase was mainly driven by visits from the Russian Federation, Iran, the United Arab Emirates, China, Croatia, Czech Republic, Denmark, Germany, Indonesia, Colombia, the Netherlands, Oman, Philippines, Spain, Turkey to Armenia.
The most increase registered the visits from Iran around 30%. The number of visits from Russia also increased by 2.3%, although in 2015 around 6% decrease in visits from Russia was registered.
Zarmine Zeitountsian, the Chairperson of the State Tourism Committee of the Ministry of Economic Development and Investments of RA also presented the tourism development concept for 2017-2020, the aims and objectives of the state policy defined by the concept.
Zarmine Zeitountsian said in order to implement the aims and objectives of the state policy of the tourism sector defined by the concept it is necessary to solve a number of problems.
"I consider the solution of the following problems is most important and primary;
• to strengthen and continue to enhance the competitiveness of Armenia and the Armenian tourism product, to strengthen, develop and promote country’s description as stable, secure, favorable and attractive country for investment, business and tourism,
• to diversify the Armenian tourism product, to develop new, competitive tourism products, to diversify the Armenian tourism product markets, to identify priority target markets and implement targeted marketing and promotion,
• to decentralize tourism to regions, including rural communities of Armenia,
• to improve Armenian access to the global market through transportation access, as well as entry and exit accessibility ,
• to develop human resources, to strengthen and continuously improve the quality of services,
• as well as to provide complete statistical date, qualitative research, studies and analyzes, in favor of effective development and implementation of the state policy, to improve and develop the infrastructures, to strengthen and continuously intensify international cooperation, the activities of the companies representing the private sector, to provide favorable business and investment environment".