Փետրվարի 14-ին կայացել է ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ/UNIDO) «Հայաստանի արտահանման ուղղվածություն ունեցող ճյուղերի մրցունակության բարձրացում արդիականացման և շուկան մատչելի դարձնելու միջոցով» ծրագրի երկրորդ փուլի շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ներկա է գտնվել և ողջույնի խոսքով հանդես եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Նախարարն իր խոսքում նշել է․ «Թեթև արդյունաբերության ոլորտը դեռևս 2011թ. ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարվել է գերակա ճյուղ, և «ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության» շրջանակներում դիտարկվել է արտահանման տեսանկյունից հեռանկարային ոլորտ: Նախօրեին մենք ներկայացրեցինք 2017 թվականին իրականացվելիք ներդրումների ոլորտները, որտեղ թեթև արդյունաբերությունը զգալի տեղ է զբաղեցնում։ Մի շարք նոր բացվող ձեռնարկություններ նոր աշխատատեղեր կստեղծեն Հայաստանի տարբեր մարզերում՝ գործունեություն ծավալելով այս ոլորտում։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը շարունակաբար իրականացնում է ոլորտի զարգացման ռազմավարությամբ ամրագրված մի շարք միջոցառումներ` ուղղված արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը, արտահանման խթանմանը և նոր շուկաների գրավմանը: Այս առումով զգալի է նաև միջազգային կառույցների, մասնավորապես` ՄԱԱԶԿ դերակատարումը ոլորտի զարգացման գործում: Սկսած 2014 թվականից, ՄԱԱԶԿ-ն իրականացնում է տեխնիկական օգնության ծրագիր` թեթև արդյունաբերության առաջնային ոլորտներում գործող ընկերությունների արտադրողականության, մրցունակության և արտահանման կարողությունների զարգացմանը։ Ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում ձեռք բերված առաջընթացը շարունակական դարձնելու համար մենք անցնում ենք ծրագրի երկրորդ փուլին, որի պաշտոնական մեկնարկը քիչ անց կտրվի ստորագման արարողությամբ», - ասել է նախարար Կարայանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են այլ պաշտոնյաներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, հագուստի և կոշկեղենի արտադրության և դիզայնի ոլորտների ղեկավարներ և մասնագետներ, բիզնես հանրության և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՄԱԱԶԿ «Հայաստանի արտահանման ուղղվածություն ունեցող ճյուղերի մրցունակության բարձրացում արդիականացման և շուկան մատչելի դարձնելու միջոցով» ծրագրի պիլոտային փուլը մեկնարկել է 2014թ. սեպտեմբերին: Այն իրականացվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հետ սերտ համագործակցությամբ և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ֆինանսավորմամբ:Ծրագրի առաջին փուլը միտված էր Հայաստանում հագուստի արտադրության ավանդույթների վերականգնմանը, զարգացմանը և արտահանման խթանմանը:Ծրագրի պիլոտային փուլում ընդգրկված էին հագուստ արտադրող ութ ձեռնարկություն: Իրականացվել է յուրաքանչյուր ընկերության հետազոտություն և բազմակողմանի աջակցություն՝ արտադրանքի զարգացման, արտադրության արդյունավետ կազմակերպման, մարդկային ռեսուրսների, ֆինանսների, մարքեթինգի, արտաքին կապերի, իրավական հարցերի և այլ ուղղություններով և տրամադրվել համապատասխան տեխնիկական աջակցություն: Ծրագրի ազգային և միջազգային փորձագետների կողմից կազմակերպվել են մի շարք դասընթացներ և գործնական պարապմունքներ, որոնց արդյունքում ծրագրի շահառու ընկերությունների և «Ատեքս-Բուրգո» նորաձևության դպրոցի ուսանողների մասնակցությամբ մշակվել և ստեղծվել են ժամանակակից գնորդների պահանջներին և ճաշակին համապատասխան նորաձև հագուստի համատեղ 5 հավաքածու “5900BC” համատեղ ապրանքանիշի ներքո: Ստեղծված հավաքածուները ներկայացվել են մի շարք միջազգային և տեղական ցուցահանդեսների և այլ միջոցառումների ընթացքում՝ Collection Premiere Moscow, Textillegprom, BEE Together միջազգային գործարար հարթակ (Մոսկվա, Ռուսաստան), ՄԱԱԶԿ 50-ամյակին նվիրված միջոցառում (Վիեննա, Ավստրիա), «Պատրաստված է Հայաստանում» (Երևան, Հայաստան): Միջազգային ցուցահանդեսներին անընդմեջ մասնակցությունը տվել է իր ցանկալի արդյունքները: Հայկական բարձրորակ հագուստի արտադրությամբ սկսել են հետաքրքրվել Ռուսաստանի ամենահայտնի ապրանքանիշները, որոնք իրենց մեծ գոհունակությունն են հայտնել արտահանված ապրանքների բարձր որակի առնչությամբ և երկարատև կայուն համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել: Համագործակցություն է հաստատվել Ռուսաստանի ամենահայտնի նորաձևության տներից մեկի «Վալենտին Յուդաշկինի նորաձևության տան» հետ, որի՝ Հայաստանում պատրաստված մոդելները ցուցադրվեցին 2016թ. նոյեմբերին Փարիզում կայացած նորաձևության շաբաթվա ընթացքում՝ արժանանալով մեծ գնահատանքի:
Ծրագրի փորձագիտական խումբը իր բազմակողմանի աջակցությունն է ցուցաբերում ընկերություններին նմուշների պատրաստման և արտահանման հետ կապված իրավաբանական, մարքեթինգային, ֆինանսական և այլ հարցերի շուրջ:
Ծրագրի աջակցությամբ ստեղծվել է «Ատեքս-Բուրգո» նորաձևության դպրոցը: Դպրոցի մասնագետները վերապատրաստվել են Միլանի “Instituto di Moda Burgo” նորաձևության դպրոցում, որոնք 2015թ. փետրվարից սկսել են դասավանդել «Ատեքս-Բուրգո» նորաձևության դպրոցում Բուրգո դպրոցի դասագրքերով և մեթոդաբանությամբ:
Երկրորդ փուլի ընթացքում ՄԱԱԶԿ ծրագիրը կշարունակի իր աջակցությունը տեքստիլի և հագուստի ոլորտի ձեռնարկություններին և կընդլայնվի՝ ընդգրկելով նաև կաշվե իրեր/կոշկեղենի ոլորտը: Երկրորդ փուլում աշխատանքները կուղղվեն՝ վերականգնելու հայաստանյան կոշիկ և հագուստ արտադրող ձեռնարկությունների միջև արդյունաբերական կապերը տարածաշրջանային /մասնավորապես ԵԱՏՄ/ արժեշղթաներում՝ խթանելով ոլորտների արդյունավետությունը և մրցունակությունը, գործարար ու ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը տեղական կոշիկ և հագուստ արտադրողների և մոդելավորողների /դիզայն, մոդելավորում/ միջև: Այն կանդրադառնա Հայաստանում կոշիկ/կաշվե իրեր արտադրող ընկերությունների արտադրանքի դիզայնի, որակի և արտաքին շուկա ներթափանցելու հետ կապված խնդիրներին:

The II Phase of UNIDO Project “Improving Competitiveness of Export-Oriented Industries in Armenia through Modernization and Market Access” has launched
14 February, 2017
On February 14, the presentation of the Second Phase of UNIDO Project “Improving Competitiveness of Export-Oriented Industries in Armenia through Modernization and Market Access” took place. The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan attended the presentation and delivered welcoming speech.
“Light industry sector has been announced as a priority sector by the Government of Armenia since 2011 and is considered as a promising sector for export. Several days ago we represented the fields of investments carried out in 2017, where light industry covers a significant part. A number of the new enterprises will create new workplaces in different regions of Armenia.
The Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia is continuously implementing a number of activities set out by the sector development strategy aimed at raising the competitiveness of the products, export promotion and attraction of new markets. In this regard, I want to stress the significant role of international organizations, particularly the role of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) in the development process of the sector. Since 2014, UNIDO has been implementing a technical assistance program for productivity, competitiveness and export capacity development of the companies operating in priority sectors of light industry. To make the progress achieved during the first phase continuing, we pass to the second phase, which will officially launch after the signing ceremony,” said Suren Karayan in his speech.
The event will be attended by the representatives of the Government of the Republic of Armenia, Ambassadors of foreign states accredited to Armenia, representatives of international organizations, managers and specialists of garment and shoe production and design, representatives of business community and non-governmental organizations.
The pilot phase of the UNIDO Project “Improving Competitiveness of Export-Oriented Industries in Armenia through Modernization and Market Access” started in September 2014. It was implemented in close co-operation with the RA Ministry of Economic Development and Investments and Development Foundation of Armenia, and funded by the Government of the Russian Federation. Phase I of the Project was aimed at the revival and development of the apparel production traditions in Armenia and Armenia’s integration into regional and international markets. Eight garment producing companies were involved in the pilot phase. Each company underwent multi-dimensional diagnosis by the Project national and international experts on the product development and design, effective production planning and management, human resources, finances, marketing, networking, legal and gender-related matters and respective technical assistance was provided. Trainings and practical workshops were organized for the Project beneficiary companies and students of “Atex-Burgo” Fashion School, resulting in the creation of 5 joint collections of quality and fashion garments under the joint label “5900BC”, responding to the requirements and taste of the modern buyers. The collections were presented at international and national exhibitions and other events: “Collection Premiere Moscow”,” Textillegprom”, “BEE Together International Business Platform” (Moscow, Russia), “Creativity Show”, organized in the frame of UNIDO 50-th anniversary celebrations (Vienna, Austria), “Made in Armenia” (Yerevan, Armenia). The participation in international exhibitions yielded the desired results. The high quality Armenian products started stirring interest among the well-known Russian brands, who extended their appreciation for the exported goods and willingness for long-term sustainable co-operation. Another partnership was developed with one of the famous fashion houses in Russia “Valentin Yudashkin Fashion House”. The models designed by the Fashion House and made in Armenia were showcased during the Paris Fashion Week in November 2016.
The project expertise extend their multi-faceted continued support to the companies with the preparation of the samples and legal, marketing, financial and other matters related to the exports.
The Project facilitated the establishment of “Atex-Burgo Fashion School.” Specialists of the center were trained in “Instituto di Moda Burgo” in Milan, Italy, who launched professional courses in “Atex-Burgo Fashion School” in Yerevan with Burgo textbooks and methodology.
During Phase II the UNIDO Project will continue supporting the enterprises in Textile/Clothing sector and expand involving also shoe/leather sector. The project’s Phase II will seek to revive industrial linkages of the Armenian shoe and garment producers within the regional value chains (especially within the EAEU) by enhancing productivity and competitiveness of the sectors, promoting business networking and institutional partnerships between local shoe and garment producers and developers (design, modeling). It aims to address the challenges related to design, quality and market access, faced by the shoe/leather goods manufacturers in Armenia.