Սուրեն Կարայանն այցելել է Երևանի կաշվի վերագործարկվող գործարան
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը շարունակում է իր այցելությունները 2017 թվականին ներդրումներ իրականացնող ձեռնարկություններ։
Նախարարն այս անգամ այցելել է վերագործարկվող Երևանի կաշվի գործարան՝ ծանոթանալու արտադրությանը, խնդիրներին և քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները։
Սուրեն Կարայանը շրջայց է կատարել արտադրամասում՝ ծանոթանալով հումքի մշակման գործընթացին։ Նախարարի առաջարկով գործարան են այցելել նաև ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության ներկայացուցիչները, որպեսզի նախարարության և կազմակերպության կողմից քննարկվի «Հայաստանի արտահանման ուղղվածություն ունեցող ճյուղերի մրցունակության բարձրացում արդիականացման և շուկան մատչելի դարձնելու միջոցով» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում գործարանին տրվող հնարավոր աջակցությունը։
Ծրագրի մեկնարկը տրվել էր նախօրեին՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և ՄԱԱԶԿ-ի միջև ստորագրման պաշտոնական արարողությամբ։ Երկրորդ փուլում շեշտադրումը լինելու է հենց կաշվե իրերի արտադրությանն աջակցությունը։ Նախարարն իր խոսքում նշել է, որ պարբերաբար այցելելու է գործարան՝ իրազեկվելու խնդիրներին, ինչպես նաև դիտարկելու պետության աջակցության գործիքակազմի և ծրագրի շրջանակներում տրվելիք օժանդակությունը։ Նախարարի խոսքով՝ հաջորդ այցը կլինի երեք ամիս անց, երբ գործարանը ավարտին կհասցնի կաշվի մշակման ողջ ցիկլը։
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր համատեղ գործողությունների արդյունքում կաշվի արտադրության ողջ շղթան՝ հումքի մշակումից մինչև կաշվե իրերի վերջնական արտադրություն, տեղի ունենա Հայաստանում՝ ստեղծելով ավելացված արժեք»,- նշել է Սուրեն Կարայանը։
Գործարանի գործադիր տնօրեն Աշոտ Գոմցյանը նշել է, որ ներկայումս 100-ից ավելի աշխատակիցներ ունի գործարանը, 3 ամսից, երբ ավարտվի հումքի մշակումը, նրանց թիվը կավելանա։ Իսկ ընթացիկ տարվա ավարտին ներդրողները նախատեսում են ստեղծել 700 աշխատատեղ։
«Մենք ծրագրում ենք նաև կաշվե իրերի հայկական արտադրություն՝ կոշիկ և կաշվե իրեր՝ ձեռնոցներ, պայուսակներ, գոտիներ և այլն»,- ասել է Աշոտ Գոմցյանը։
Վերջինս նաև հավելել է, որ նախարարության հետ մշտապես կապի մեջ են՝ իրենց խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու և իրազեկելու արտադրության ընթացքի վերաբերյալ։

The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan continues to visit enterprises making investments in 2017.
This time the Minister Karayan visited relaunched Yerevan leather factory to familiarize with production, problems and discuss possibilities of cooperation.
Suren Karayan toured the factory, getting acquainted with the materials processing process.
By the proposal of the Minister the representatives of the UN Industrial Development Organization also visited the factory to discuss with the Ministry and the organization the assistance, which can be given to the factory in the framework of the second phase of “Improving Competitiveness of Export-Oriented Industries in Armenia through Modernization and Market Access” Project.
According to Minister Karayan, the next visit will be in three months, when the factory will complete the whole cycle in leather processing.
"We want as a result of our joint actions the whole chain of leather production from raw materials processing to final production of leather goods happens in Armenia creating added value ",-noted Minister Karayan.
The executive director of the factory Ashot Gomtsyan noted that the factory has more than 100 employees now. When processing of raw materials finished in 3 months, their number will increase. At the end of this year the investors plan to create 700 workplaces.
"We are planning Armenian leather production; shoes, leather accessories such as gloves, bags, belts etc",- said Ashot Gomtsyan. The latter added that they are permanently in contact with the Ministry to solve the problems operatively and update the Ministry of the process of the production.