| Առաջնահերթություն 1.1 | 500.000,00 | 1.500.000,00 |
Տեղեկացնում ենք, որ Սևծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության 2014-2020թթ. ծրագրային առաջարկների ներկայացման առաջին փուլը մեկնարկել է 2017թ.-ի հունվարի 31-ին, ժամը 14:00, իսկ դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2017թ.-ի մայիսի 31-ը:
Ծրագրային առաջարկների ներկայացման մեկնարկը բաց է Ծրագրի բոլոր թեմատիկ նպատակների և առաջնահերթությունների համար.
Նպատակ 1. Խթանել գործարարությունը և ձեռներեցությունը Սևծովյան ավազանում
Առաջնահերթություն 1․1 - համատեղ խթանել գործարարությունը և ձեռնարկատիրական գործունեությունը՝ զբոսաշրջության և մշակույթի ոլորտներում
Առաջնահերթություն 1․2 - բարձրացնել անդրսահմանային առևտրի հնարավորություններն ու արդիականացումը գյուղատնտեսության և հարակից ոլորտներում:
Նպատակ 2. Խթանել Սևծովյան ավազանում շրջակա միջավայրի պաշտպանության համակարգումը և ծովային աղբի արտանետման համատեղ կրճատումը.
Առաջնահերթություն 2․1 - Բարելավել շրջակա միջավայրի համատեղ դիտանցումը (մոնիտորինգ),
Առաջնահերթություն 2․2 - Խթանել ընդհանուր հանրային իրազեկումը և գետերի ու ծովային աղբի նվազեցմանն ուղղված համատեղ գործողությունները:
Ծրագրային առաջարկների ներկայացման առաջին փուլում Ծրագրի երկու թեմատիկ նպատակների իրականացման համար ԵՀԳ ընդհանուր բյուջեն կազմում է 19,655,625.60 եվրո: ԵՀԳ ներքո տրամադրվող դրամաշնորհը կկազմի ծրագրի ծախսերի 92%-ը (յուրաքանչյուր առաջատար և ծրագրի գործընկերոջ համար):
Ազգային համաֆինանսավորումը պետք է կազմի ծրագրի ծախսերի առնվազն 8%-ը, հաշվարկված յուրաքանչյուր առաջատար և ծրագրի գործընկերոջ բյուջեին համապատասխան: Ծրագրային առաջարկների իրականացման համար տրամադրված ցանկացած դրամաշնորհ պետք է լինի հետևյալ նվազագույն և առավելագույն շեմում.
Ծրագրային առաջարկների ներկայացման նպատակով դիմորդների համար նախատեսված ԵՀԳ Սևծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության 2014-2020թթ. Համատեղ գործառնական ծրագրի ընդհանուր փաթեթը հասանելի է Ծրագրի պաշտոնական կայքում – http://blacksea-cbc.net/black-sea-basin-2014-2020/calls-for-proposals/Դիմորդները պետք է լրացնեն և ներկայացնեն հայտադիմումները էլեկտրոնային եղանակով` Ծրագրի էլեկտրոնային մոնիտորինգի համակարգի միջոցով (e-MS) – http://ems-bs.mdrap.ro
Դիմումների ներկայացման ժամանակացույց
Ծրագրի քարտուղարության կողմից ցանկացած պարզաբանում ստանալու վերջնաժամկետն է 2017թ.-ի մայիսի 17-ը:
Ծրագրի քարտուղարության կողմից պարզաբանումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2017թ.-ի մայիսի 24-ը:
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2017թ.-ի մայիսի 31-ը, ժամը 24.00:
Պարզաբանումներ ստանալու նպատակով նամակները պետք է ուղարկել հետևյալ էլեկտրոնային հասցեին - office@bsb.adrse.ro
Լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք դիմել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ԵՄ և ԱՀԿ վարչության ԵՄ ծրագրերի կառավարման բաժին (հեռ. 011-597-179):

| Priority 1.1 | 500.000,00 | 1.500.000,00 |
Please be informed that the First Call for Proposals under the Black Sea Basin Programme 2014-2020 has been launched. The first call for project proposals of the ENI CBC “Black Sea Basin Joint Operational Programme 2014-2020 was launched on 31st of January 2017, 14.00 (GMT+2) with the deadline of the 31st of May 2017, 24:00 (GMT+2).
The 1st call for proposals will be open for the project proposals contributing to all Programme thematic objectives and priorities:
Specific Objective 1 - Promote business and entrepreneurship within the Black Sea Basin
Priority 1.1 - Jointly promote business and entrepreneurship in the tourism and cultural sectors
Priority 1.2 - Increase cross-border trade opportunities and modernization in the agricultural and connected sectors.
Specific Objective 2 - Promote coordination of environmental protection and joint reduction of marine litter in the Black Sea Basin
Priority 2.1 - Improve joint environmental monitoring
Priority 2.2 - Promote common awareness-raising and joint actions to reduce river and marine litter.
The overall indicative amount of ENI funds for the two thematic objectives for the first call is 19,655,625.60 EUR. The ENI grant shall be maximum 92% of the total eligible costs of the Project (per each Lead/Project partner). The rate of national co-financing shall be at least 8% of the total eligible costs of the Project, calculated per Lead/Project partner budgets in the project.
Any grant awarded under this Call for Proposals for the implementation of a Project must fall between the following minimum and maximum amounts:
Applicants have to complete and submit their application electronically via the electronic monitoring system of the programme (e-MS) – http://ems-bs.mdrap.ro
Applicants Pack for the 1st call for project proposals of the ENI CBC “Black Sea Basin Joint Operational Programme 2014-2020 can be accessed on this link: http://blacksea-cbc.net/black-sea-basin-2014-2020/calls-for-proposals/
Timetable for submission of applications
Deadline for request for any clarifications from the Joint Technical Secretariat: 17th of May 2017
Last date on which clarifications are issued by the Joint Technical Secretariat: 24th of May 2017
Deadline for submission of Applications: 31st of May 2017 24:00 GMT+2
Any request for clarification should be addressed to: office@bsb.adrse.ro
For further information, please contact EU and WTO department, EU Programmes Administration Division of the Ministry of Economic Development and Investments by the following number: 011-597-179