Գործող ազատ տնտեսական գոտիներ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2013 թվականի հուլիսի 18-ի թիվ N785-Ա որոշմամբ «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծվել է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին։ Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ: «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2013 թվականի օգոստոսի 1-ին։
«Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին ունի բարձր և նորարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման ուղղվածություն` էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ինժեներիայի, դեղագործության և բիոտեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արտադրական դիզայնի և հեռահաղորդակցության (տվյալների/ինֆորմացիայի փոխանցման համար տեխնոլոգիական սարքավորումների, համակարգերի և նյութերի նախագծում և արտադրություն) և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չարտադրվող ապրանքատեսակների արտադրության ոլորտներում:
2013 թվականի օգոստոսի 14-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության (ներկայիս՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն), և «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն կնքեցին պայմանագիր «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:
Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը՝ 10 տարի:
Կոնտակտային տվյալներ՝ www.fez.am; +374 10 741 310
«ՄԵՐԻԴԻԱՆ» ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի փետրվարի 27-ի թիվ 231-Ա որոշմամբ «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ՀՈԼԴԻՆԳ» ՓԲԸ տարածքում ստեղծվել է «ՄԵՐԻԴԻԱՆ» ազատ տնտեսական գոտի: Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ: «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2015 թվականի մարտի 12-ին։
Ազատ տնտեսական գոտու գործառնական տեսակը սահմանված է որպես արտադրաարդյունաբերական` ոսկերչության, ակնագործության ու ժամագործության ոլորտներում:
2014 թվականի ապրիլի 4-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության (ներկայիս՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն) և «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ կնքեցին պայմանագիր ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:
Կոնտակտային տվյալներ՝ +3745500166, www.meridianfez.com, e-mail: s.yedigaryan@meridianfez.com
«ՄԵՂՐԻ» ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ի N1595-Ա որոշմամբ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ստեղծվել է «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին։ Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ: «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին։
«Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտւ գործառնական տեսակը սահմանված է որպես արտադրաարդյունաբերական և լոգիստիկ՝ գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, էլեկտրականության մատակարարման, առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճությունների և հանգստի ոլորտներում:
2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ կնքեցին պայմանագիր ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:

“ALLIANCE” FREE ECONOMIC ZONE
“Alliance” free economic zone based on “RAO Mars” CJSC and “The Yerevan Computer R&D Institute” CJSC was established and given the right to operate by the decree N785-A of the Government of the Republic of Armenia of July 18, 2013. “SYTRONICS ARMENIA” CJSC is recognized as the operator of the zone. The free economic zone was launched on August 1, 2013.
“Alliance” free economic zone is oriented to the production and exports of high and innovative technologies in the field of electronics, precision engineering, pharmaceutics and biotechnologies, information technologies, alternative energy, industrial design and telecommunications (elaboration and production of technological equipment, systems and materials for data/information transfer) as well as in the fields producing goods not produced in Armenia.
On August 14, 2013, the Ministry of Economy of Armenia (currently the Ministry of Economic Development and Investments of RA), on behalf of the Government of Armenia, signed a contract with “SYTRONICS ARMENIA” CJSC on operation of the free economic zone established at “RAO MARS” CJSC and “The Yerevan Computer R&D Institute” CJSC.
The duration of free economic zone is 10 years.
Contact details: www.fez.am; +374 10 741 310
“MERIDIAN” FREE ECONOMIC ZONE
“MERIDIAN” free economic zone was established by the decree N231-A of the Government of the Republic of Armenia of February 27. “Meridian Free Economic Zone” CJSC is recognized as the operator of the zone. The free economic zone was launched on March 12, 2015.
“MERIDIAN” free economic zone is specialized in jewelry, stones cutting and watchmaking.
On April 4, 2014, the Ministry of Economy of Armenia (currently the Ministry of Economic Development and Investments of RA), on behalf of the Government of Armenia, signed a contract with “Meridian Free Economic Zone” CJSC on operation of the free economic zone.
Contact details: www.meridianfez.com; +374 10 526 955
“MEGHRI” FREE ECONOMIC ZONE
“Meghri” free economic zone was established in Meghri town, Syunik province by the decree N1595-A of the Government of the Republic of Armenia of December 7, 2017. “MEGHRI FREE ECONOMIC ZONE” CJSC is recognized as the operator of the above mentioned free economic zone. The free economic zone was launched on December 15, 2017.
The operating type of the free economic zone ''Meghri'' is defined as industrial and logistic: in the sphere of agriculture, manufacturing, electricity supply, trade, transportation and economy storage, professional and technical activity, culture, tourism, entertainment and recreation.
On December 15, 2017, the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia, on behalf of the Government of Armenia, signed a contract with “MEGHRI FREE ECONOMIC ZONE” CJSC on operation of the free economic zone.