Գործող ազատ տնտեսական գոտիներ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2013 թվականի հուլիսի 18-ի թիվ N785-Ա որոշմամբ «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծվել է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին։ Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ: «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2013 թվականի օգոստոսի 1-ին։
«Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին ունի բարձր և նորարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման ուղղվածություն` էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ինժեներիայի, դեղագործության և բիոտեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արտադրական դիզայնի և հեռահաղորդակցության (տվյալների/ինֆորմացիայի փոխանցման համար տեխնոլոգիական սարքավորումների, համակարգերի և նյութերի նախագծում և արտադրություն) և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չարտադրվող ապրանքատեսակների արտադրության ոլորտներում:
2013 թվականի օգոստոսի 14-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության (ներկայիս՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն), և «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն կնքեցին պայմանագիր «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:
Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը՝ 10 տարի:
Կոնտակտային տվյալներ՝ www.fez.am; +374 10 741 310
«ՄԵՐԻԴԻԱՆ» ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի փետրվարի 27-ի թիվ 231-Ա որոշմամբ «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ՀՈԼԴԻՆԳ» ՓԲԸ տարածքում ստեղծվել է «ՄԵՐԻԴԻԱՆ» ազատ տնտեսական գոտի: Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ: «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2015 թվականի մարտի 12-ին։
Ազատ տնտեսական գոտու գործառնական տեսակը սահմանված է որպես արտադրաարդյունաբերական` ոսկերչության, ակնագործության ու ժամագործության ոլորտներում:
2014 թվականի ապրիլի 4-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության (ներկայիս՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն) և «ՄԵՐԻԴԻԱՆ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ կնքեցին պայմանագիր ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:
Կոնտակտային տվյալներ՝ +3745500166, www.meridianfez.com, e-mail: s.yedigaryan@meridianfez.com
«ՄԵՂՐԻ» ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ի N1595-Ա որոշմամբ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ստեղծվել է «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին։ Վերոնշյալ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ: «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկը տրվել է 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին։
«Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտւ գործառնական տեսակը սահմանված է որպես արտադրաարդյունաբերական և լոգիստիկ՝ գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, էլեկտրականության մատակարարման, առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճությունների և հանգստի ոլորտներում:
2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ կնքեցին պայմանագիր ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին:

СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА «АЛЬЯНС»
Постановлением правительства Республики Армения № 785-Ն от 18 июля 2013 года на территориях ЗАО “РАО МАРС” и ЗАО “ЕрНИИММ” создана свободная экономическая зона “Альянс”. Организатором вышеуказанной свободной экономической зоны признано ЗАО “СИТРОНИКС АРМЕНИЯ”. Старт свободной экономической зоны “Альянс” был дан 1 августа 2013 года.
Свободная экономическая зона “Альянс” ориентирована на производство и экспорт высоких и инновационных технологий – в сферах электроники, точной инженерии, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, производственного дизайна и телекоммуникации (проектирование и производство технологического оборудования, систем и материалов для передачи данных/информации), а также в выпуске продукции, не производимой на территории Республики Армения.
14 августа 2013 года правительство РА, в лице Министерства экономики РА (в настоящее время – Министерство экономического развития и инвестиций РА), и ЗАО «СИТРОНИКС АРМЕНИЯ” заключили договор об организации свободной экономической зоны, созданной на территории ЗАО “РАО МАРС” и ЗАО “ЕрНИИММ”.
Срок действия свободной экономической зоны – 10 лет.
Контактные данные: www.fez.am, тел.: +374 10 741 10.
СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕРИДИАН”
Постановлением правительства РА № 231-Ա от 27 февраля 20914 года, на территории ЗАО “МЕРИДИАН ХОЛДИНГ” создана свободная экономическая зона “Меридиан”. Организатором вышеуказанной свободной экономической зоны признано ЗАО «СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕРИДИАН”». Старт свободной экономической зоны “Меридиан” был дан 12 мая 2015 года.
Вид функционирования свободной экономической зоны установлен как производственно-промышленный – в сферах златоделия, ювелирного дела и производства часов.
4 апреля 2014 года правительство РА, в лице Министерства экономики РА (в настоящее время – Министерство экономического развития и инвестиций РА), и ЗАО «СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕРИДИАН”» заключили договор об организации свободной экономической зоны.
Контактные данные: www.meridianfez.com, тел.: +374 10 526 955.
СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕГРИ”
Постановлением правительства Республики Армения № 1595-Ն от 7 декабря 2017 года, в общине Мегри Сюникского марза РА создана свободная экономическая зона “Мегри”. Организатором вышеуказанной свободной экономической зоны признано ЗАО «СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕГРИ”». Старт свободной экономической зоны “Мегри” был дан 15 декабря 2017 года.
Вид функционирования свободной экономической зоны “Мегри” установлен как производственно-промышленный и логистический – в сферах сельского хозяйства, перерабатывающей промышленности, торговли, поставок электроэнергии, перевозок и складского хозяйства, специализированной и технической деятельности, культуры, туризма, развлечений и отдыха.
15 декабря 2017 года правительство РА, в лице Министерства экономического развития и инвестиций РА, и ЗАО «СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА “МЕГРИ”» заключили договор об организации свободной экономической зоны.