Սուրեն Կարայանը PricewaterhouseCoopers Armenia-ի հետ քննարկել է դեպի Հայաստան ներդրումների ներգրավումը
20 Փետրվար, 2017
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է PricewaterhouseCoopers ընկերության Եվրասիայի հարցերով գործադիր գործընկեր Մարկ Հենիին և PricewaterhouseCoopers Armenia LLC ընկերության գործադիր տնօրեն Վիկտոր Նալբանդյանին:
Մարկ Հենին նշել է, որ իրենց այցի հիմնական նպատակն է ընդլայնել առկա համագործակցությունը և ավելացրել, որ կարող են օգտագործելով իրենց միջազգային ցանցի հնարավորությունները` Հայաստանում առկա ներդրումային ծրագրերը ներկայացնել աշխարհին, ինչպես նաև տրամադրել խորհրդատվություն պետական կառույցներին` ներդրումային ծրագրերը ճիշտ փաթեթավորելու նպատակով:
Նախարար Կարայանը ողջունել է PricewaterhouseCoopers ընկերության ներկայացուցիչներին և նշել, որ Հայաստանի տնտեսության համար այսօրվա կարևորագույն խնդիրներից է ներդրումների ներգրավումը և այս տեսանկյունից Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու միջազգային ցանցերի հնարավորության օգտագործման, հիմնադրամների ստեղծման, գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ խորհրդատվության տրամադրման հարցում կազմակերպության փորձը շատ կարևոր կարող է լինել:
«Պատրաստ ենք համագործակցության և շնորհակալ, որ դուք ևս պատրաստ եք ձեր փորձը և հնարավորւթյունները ներդնել` ճիշտ մատուցելու մեր երկրի գործարար և ներդրումային միջավայրը հանրությանը: Նման հեղինակավոր կազմակերպությունն իր համաշխարհային ցանցով կարող է լուրջ հեղինակություն և վստահություն բերել մեր երկրին` նոր ներդրողներ ներգրավելու առումով»,-նշել է նախարարը:
«Աշխարհում կան շատ ընկերություններ, անհատ ներդրողներ, որոնք ունեն գումարներ և փնտրում են վայրեր, ներդրումներ անելու համար, սակայն չգիտեն որտեղ, և կան վայրեր, որտեղ ներդրումներ անելու լայն հնարավորություններ կան: Խնդիրը ոչ ճիշտ ներդրումային փաթեթների կազմավորումն է: Մենք պատրաստակամ ենք օգնելու, որպեսզի ձևավորվեն ճիշտ ներդրումային փաթեթներ և գտնել ներդրողներ»,-նշել է Մարկ Հենին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ներդրումային գրավչությունն աշխարհին ներկայացնելու և ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ ծրագրերն ու գաղափարները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սկզբնական փուլում առանձնացնել 1-2 ծրագիր Հայաստանում առկա ներդրումային նախագծերի ցանկից, և համատեղ աշխատանքներ իրականացնել դրանց ուղղությամբ:
Նախարան առանձնացրել է նաև Իրանի սահմանին Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ծրագիրը` նշելով, որ այստեղ կարելի է ներգրավվել մինչև 500 մլն դոլար ներդրում:
Նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել արդյունավետ հանդիպման համար և ավելացրել.
«Եթե միասին փորձենք ճիշտ փաթեթավորել ներդրումային ծրագրերը կկարողանանք լուրջ ներդրումներ ներգրավել: Պատրաստ ենք նաև պետական աջակցություն և մասնակցություն ունենալ այս հարցում, այնպես, որ համագործակցության լուրջ ճանապարհ ունենք ձեզ հետ անցնելու»:

The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received Managing Partner for PricewaterhouseCoopers Eurasia Mark Hannye and Executive Director of PricewaterhouseCoopers Armenia LLC Viktor Nalbandyan.
Mark Hannye mentioned that the aim of their visit is to expand the existing cooperation. He added that they can represent investment projects of Armenia to the world using the capabilities of their international network, as well as to provide advice to state authorities on the correct packaging of the investment projects.
Minister Karayan greeted the representatives of PricewaterhouseCoopers LLC and mentioned that one of the most important issues of today’s economy of Armenia is investment attraction and representing Armenia to the world is very important.
“We are ready to cooperate and are grateful that you are also ready to use your experience and possibilities to provide business and investment environment of our country to the world. Such outstanding company as PricewaterhouseCoopers LLC with its global network can bring a serious reputation and confidence to our country in the context of attracting new investors,” mentioned Suren Karayan.
“There are so many companies in the world, individual investors who have money and are looking for places to make investments, but they do not know places with wide opportunities to invest in. The problem is not only the right formation of investment packages. We are ready to help to shape the right investment packages and find investors,” mentioned Mark Hannye.
During the meeting projects and ideas to represent investment attractiveness of Armenia have been discussed.
At the end of the meeting the sides decided to highlight 1-2 programs from the list of investment projects of Armenia and work together towards their implementation.
Minister stressed the importance of the project on creation of free economic zone near the border with Iran and mentioned that by this project nearly 500 million dollars investment can be attracted.
Minister expressed satisfaction over the effective meeting and added, “If we try to pack investment projects together, we will involve significant investments. We are ready to provide state support and participation in this, so we have a serious cooperation path to pass together.”