Մարտի 2-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալներ Էմիլ Տարասյանը և Տիգրան Խաչատրյանը ընդունել են ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության պատվիրակությանը և ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում մասնագիտացված ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև գործարարներ Հայաստանից:
Հանդիպման պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել այս տարվա հունվարի 24-ին Մոսկվայում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դմիտրի Մանտուրովի հանդիպման ժամանակ:
Նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը ողջունել է հյուրերին, նշել, որ նախարարությունը կարևորում է համագործակցությունը ռուս գործընկերների հետ և պատրաստ է իր կողմից անել հնարավորինը առկա ներուժը օգտագործելու համար: Նա նաև կարևորել է երկկողմանի հանդիպումների անցկացումը ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում մասնագիտացված հայկական և ռուսական ընկերությունների ներկայացուցիչների միջև:
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը ևս կարևորել է գործարարների միջև հանդիպումները, նշել, որ երկու կողմից էլ կա մեծ հետաքրքրություն և համագործակցության պատրաստակամություն:
ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ռադիոէլեկտրոնային արդյունաբերության դեպարտամենտի տնօրեն Սերգեյ Խախլովն իր խոսքում նշել է, որ իրենք Հայաստանը դիտարկում են, որպես ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում լուրջ պոտենցիալ ունեցող երկիր և այդ իսկ պատճառով ձևավորված մեծ խմբով են եկել Հայաստան` տեղում ծանոթանալու և պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու ակնկալիքով: Ծրագիրը շատ հագեցած է, իսկ համագործակցության հնարավորությունները շատ մեծ:
ՌԴ «ЭЛВИС» գիտաարտադրական միավորման գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Պետրիչկովիչը նշել է, որ արդեն իսկ ունեն հայկական ընկերությունների հետ աշխատելու փորձ և այս հանդիպումների արդյունքում էլ ավելի կխորացնեն իրենց համագործակցությունը:
«Technology & Science Dynamics» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Վահան Շաքարյանը նշել է, որ այս հանդիպումը շատ կարևոր է հատկապես երկկողմանի հետաքրքրությունների շրջանակը ճշտելու տեսանկյունից և ավելացրել, որ կա մեծ պատրաստակամություն և ցանկություն, կան նաև ընկերություններ, որոնց հետ կա որոշակի համագործակցություն, որը հարկավոր է ավելացնել:
Հանդիպման ընթացքում ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում մասնագիտացած հայկական և ռուսական ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց ընկերությունների գործունեությունը և այն ուղղությունները, որոնցում համագործակցության հնարավորություններ են տեսնում:
Եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող պատվիրակությունը կունենա մի շարք հանդիպումներ: Նախատեսված են պատվիրակության ներկայացուցիչների ճանաչողական այցեր հայկական մի շարք ընկերություններ, համալսարաններ, ինչպես նաև առանձին հանդիպումներ կոնկրետ ընկերությունների միջև:

On March 2, Deputy Ministers of Economic Development and Investments Emil Tarasyan and Tigran Khachatryan received the delegation of the Russian Federation Ministry of Industry and Trade and representatives of companies of specialized in the field of radio electronics.
The meeting was also attended by businessmen from Armenia.
Deputy Minister Emil Tarasyan welcomed the guests and noted that the Ministry attaches importance to the cooperation with Russian partners and his is ready to do everything possible to use the existing potential. He also stressed the importance of bilateral meetings in the field of radio electronics between the representatives of Armenian and Russian specialized companies.
Deputy Minister Tigran Khachatryan also emphasized the importance of such meetings between businessmen, noting that there is great interest and readiness for cooperation from both sides.
Head of radio electronics industry department Sergey Khakhlov in his speech said, that they consider Armenia as a country with great potential in the field of radio electronics and for that reason they visited Armenia with large group with an expectation to get acquainted and reach arrangements in place.
General Director of "ElVIS" scientific and production association Yaroslav Petrichkovich said, that they already have experience of working with Armenian companies and cooperation will become more deepen as a result of these meetings.
Founder and director of "Technology & Science Dynamics" company Vahan Shakaryan noted that this meeting is very important particularly in terms of specifying the scope of bilateral interests.
During the meeting the representatives of the Armenian and Russian companies specialized in the field of radio electronics presented the activities of their companies as well as the directions, where they see potential for cooperation.
The delegation will have a number of meetings in Armenia.
A number of study visits of the representatives of the delegation to different Armenian companies, universities, as well as separate meetings with specific companies are planned.