Մարտի 10-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Հալալ» գրասենյակի բացման արարողությունը։ Բացմանը ներկա էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Նախարար Սուրեն Կարայանի խոսքով՝ «Հալալ» գրասենյակի բացումը կխթանի հայկական արտադրանքի սպառման ծավալների աճին, Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության մեծացմանն ու զբոսաշրջիկների թվի աճին և տեղական արտադրանքի մուտքը նոր շուկաներ ապահովելուն։ Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը գրասենյակի հետ համատեղ իրազեկման սեմինարներ կկազմակերպի տնտեսվարողների համար։
Հալալ գրասենյակի տնօրեն Աբդուլ Հուսեին Ֆախարին նշել է, որ միջազգային ընկերությունը 1000-ից ավելի տնտեսվարողների «Հալալ» սերտիֆիկատներ է տրամադրել։ Կազմակերպության կողմից տրամադրված սերտիֆիկատը գործում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ 57 երկրներում։ Միջազգային գրասենյակը գործում է 2004 թվականից։ Աբդուլ Հոսեն Ֆախարին նշել է, որ Հայաստանում արդեն իսկ համագործակցում են երկու սպանդանոցների հետ՝ տրամադրելու «Հալալ» մակնշում։ «Մեզ կարող են դիմել տնտեսվարողներ սննդի, առողջապահության և ֆինանսական, բանկային ոլորտներից։ Թույլ տվեք շնորհակալություն ասել նախարարին և հույս հայտնել, որ մեր գրասենյակը խթան կհանդիսանա Հայաստանի և մահմեդական երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման համար»,-ավելացրել է նա։
«Հալալ» եզրը նշանակում է մթերքի համապատախանություն մահմեդական ավանդույթներին: Հալալ մակնշմամբ արտադրանքը համարվում է մաքուր արտադրանք։

On March 10, the opening ceremony of “Halal” office was held in Yerevan.
The opening ceremony was attended by Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan.
According to the Minister Karayan the opening of “Halal” office will promote the consumption volumes of Armenian products, increase tourist attractiveness of Armenia, as well as facilitate the access of the locally produced goods to new markets.
Armenian Ministry of Economic Development and Investments is set to organize awareness raising seminars for entrepreneurs along with the “Halal” office.
Director at “Halal” office Abdul Huseyin Fahari noted in his speech that the international agency provides certification to economic entities that produce goods in compliance of halal principles and practices in the food and beverages industry. The certification authorized by Halal is valid in 57 countries of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). The international center has operated since 2004.
Mr. Fahari noted the office has launched cooperation with two slaughterhouses in Armenia, granting them the right to use Halal marking.
“Entrepreneurs from nutrition, health, financial and banking sectors can work with us. Let me express my sincere gratitude to the Minister and hope that our office will boost the development of trade ties between Armenia and the Muslim states”, he said
To note, Halal Certification is recognition that the products are permissible under Islamic law. These products are thus edible, drinkable or usable by Muslims.