Մարտի 14-ին Երևանում տեղի ունեցավ Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքի ներքո իրականացվող Սևծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության 2014-2020թթ. Ծրագրի նախապատրաստմանը նվիրված աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործառնական բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը:
Ծրագրի նախապատրաստմանը նվիրված աշխատաժողովին մասնակցեցին ՀՀ հասարակական կազմակերպությունների, շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների, ուսումնական հաստատությունների, մշակութային և հնագիտական ասոցիացիաների, զբոսաշրջության և տարածաշրջանային զարգացման գործակալությունների, հետազոտական հաստատությունների, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Աշխատաժողովի ընթացքում մանրամասն ներկայացվեց Ծրագրի հայտադիմումների ընդունման պահանջները և հնարավորությունները, հայտադիմումների ընդունման, Ծրագրի մշակման հիմնական առանձնահատկությունները (ֆինանսավորվող ծրագերը, գնահատման ընթացակարգերը), ֆինանսական պահանջները, ազգային օրենսդրության հատուկ պահանջները, Ծրագրի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով դիմելու կարգը և մի շարք այլ թեմաներ:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Աջակցություն Հայաստանում Եվրամիության ծրագրերի համակարգողին» ծրագրի աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից:

On March 14, a workshop dedicated to the preparation works of the Black Sea Basin Cross-Border Cooperation Programme 2014- 2020, which is being implemented under the European Neighbourhood Instrument (ENI) was held in Yerevan.
First Deputy Minister of Economic Development and Investments Garegin Melkonyan and Head of the Cooperation Section at the EU Delegation to Armenia Hoa-Binh Adjemian delivered welcoming speeches during the workshop.
The workshop was attended by representatives of Armenian NGOs, non-profit organizations, education institutions, cultural and archeological associations, tourism and regional development agencies, research centers, as well as concerned agencies and organizations.
During the workshop, the requirements for submission of applications for the Programme were presented in-detail, as well as the major features of the Programme development (funded projects, evaluation procedures), the financial requirements, the specific requirements of the national legislation, and etc.
The event was organized by the assistance of the “Support to the Coordinator of EU assistance in Armenia” EU-funded program.