Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ժամանակավոր ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ հերթական խորհրդակցություններ են անցկացվել. մարտի 12-14-ը Թեհրանում: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները:
Հայկական կողմի պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը: Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են համաձայնագրի նախագծի տեքստը, ինչպես նաև Համաձայնագրին կից այն ապրանքների ցանկերը, որոնց համար կողմերը առաջարկում են կիրառել սակագնային արտոնություններ:
Խորհրդակցությունների արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները՝ նպատակ ունենալով տեսանելի ապագայում ստորագրել նշված ժամանակավոր հանաձայնագիրը:
Թեհրանում անցկացված խորհրդակցությունների ընթացքում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը հանդիպում ՝է ունեցել ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարի տեղակալ, Առևտրի զարգացման կազմակերպության նախագահ՝ Մոջթաբա Խոսրոթաջի և ԻԻՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ալի Աքբար Մեհրֆարդի հետ: Հանդիպումների ընթացքում իրանական կողմին առաջարկվել է ստեղծել հայ-իրանական համատեղ ներմուծող/արտահանող ընկերություն, որը կնպաստի Հայաստանից Իրան ապրանքների արտահանմանը, ինչպես նաև Հայաստանի համար արտոնյալ ռեժիմ ունեցող շուկաներ իրանական ապրանքների արտահանմանը: Իրանական կողմը ողջունելով ներկայացված գաղափարը, առաջարկել է քննարկել իրականացման հնարավոր մեխանիզմները:

Consultations on temporary free trade agreement between the Eurasian Economic Union member states and Iran were held
15 March, 2017
Regular round of consultations were held on March 12-14 in Tehran over signing a temporary free trade agreement between the Eurasian Economic Union member states and Iran. Representatives of EEU member states and the Eurasian Economic Commission were present at the meeting.
The delegation of the Armenian side was led by Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan.
The consultation focused on the text of the draft agreement, as well as the list of products which the sides suggest to implement tariff privileges. The sides agreed to continue discussions in order to sign the document in the foreseeable future.
Azizyan also had meetings with Iran’s Deputy Minister of Industry, Mine and Trade Mojtaba Khosrotaji and Deputy Minister of Agriculture Ali Akbar Mehrfardi. During the meeting the Iranian side was proposed the creation of a joint Armenian-Iranian import/export company, which will contribute to exports from Armenia to Iran, as well as Iranian products to markets having privileged regimes for Armenia. The Iranian welcomed the idea and suggested to discuss the possible mechanisms for realization.